تاریخ انتشار خبر: 09 بهمن 1395 - ساعت 16:47:59
«من انقلابی‌ام»

«من انقلابی‌ام»

کتاب من انقلابی‌ام، به مسائل و مباحث اساسی همانند اصول و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر چه حقایق و مفاهیمی پی ریزی گشته است؟ تفاوت ذاتی و مهم آن با اصول و مبانی سیاست خارجی دیگر کشورها چیست؟ اساسا اقدامات و مواضع رهبر انقلاب در این عرصه چرا انقلابی و ستیزمند با نوع سیاست‌های جهان استکبار است؟می‌پردازد.

«من انقلابی‌ام»
(بازخوانی برجسته ترین مواضع انقلابی رهبر معظم انقلابی)
نویسنده: مرتضی مهدوی یگانه
ناشر: ساقی، چاپ اول 1395
168 صفحه، 10000 تومان
 
****
از فردای انقلاب اسلامی 1357 کسانی چون سیدمرتضی آوینی در این اندیشه بودند که انقلاب اسلامی چطور در جهان امروز بسط پیدا می‌کند؟ و در این محاصره دنیای جدید چطور به حیات خویش ادامه می‌دهد؟ که پس از تامل و تفکر یافتند که تفکر حضرت روح الله و انقلاب اسلامی تنها در شرایطی در قید حیات خواهد بود و اساسا در ساحت تفکر خواهند ماند که بجنگد!
 
در غیر این صورت مدام در خود غرق و در میان محاصره اقتصاد، سیاست و فرهنگ غالب جهان امروز حل خواهد شد. پس اولین و اساسی‌ترین شرط ادامه انقلاب اسلامی و بسط یافتن آن در دیگر نقاط و مناطق حفظ روحیه انقلابی است. اما حال این نگاه و روحیه انقلابی چطور با دیپلماسی و ماهیت مصالحه جویانه آن و سیاست جمع می‌شود؟ آیا بایستی بنا به مصلحت روحیه انقلابی را کمی تعدیل کرد و دیپلمات بود؟ یا دیپلماسی را رنگ و بویی انقلابی داد؟ یا شاید در نهایت یک  کدام را باید انتخاب کرد؟ یا دیپلمات یا انقلابی؟ به قول آوینی برادر از کدامین قبیله‌ای؟
 
آقای مرتضی مهدوی یگانه در شرح و جمع آوری سخنان رهبر انقلاب پیرامون موضوع یادشده در کتاب «من انقلابی ام» روحیه انقلابی و نفی دیپلماتیک بودن را در شخصیت رهبری تحت عنوان شأن انقلابی ایشان می‌خوانند. پس بد نیست برای یافتن پاسخی مناسب برای سوالات و تناقضات فوق به سخنان و رهنمودهای رهبر انقلاب توجه داشته باشیم. ایشان می‌فرمایند: من دیپلمات نیستم. من انقلابی‌ام. حرف را صریح و صادقانه می‌گویم. دیپلمات یک کلمه‌ای را می‌گوید، معنای دیگری را اراده می‌کند. ما صریح و صادقانه حرف خودمان را می‌زنیم. به این ترتیب اولین ویژگی انقلابی بودن صراحت و صداقت در گفتار است که می‌بایست از فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی و انقلاب به دستگاه دیپلماسی نضج پیدا کند و   فریب و دروغ محکوم گردد. صداقت همراه با عقلانیت بلوغ کامل سیاسی و ژرف‌نگری است و روشن است که در این نگاه، عناصری مانند شجاعت و صلابت، مرعوب نشدن، عزتمندی، روحیه ستیزندگی و انقلابی بودن به دنبال ترکیب ارزشمند صداقت و انقلابی‌گری می‌آید و راه هرگونه فریب و نفوذ دشمن را می‌بندد.
 
کتاب من انقلابی‌ام، به مسائل و مباحث اساسی می‌پردازد همانند: اصول و مبانی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر چه حقایق و مفاهیمی پی ریزی گشته است؟ تفاوت ذاتی و مهم آن با اصول و مبانی سیاست خارجی دیگر کشورها چیست؟ اساسا اقدامات و مواضع رهبر انقلاب در این عرصه چرا انقلابی و ستیزمند با نوع سیاست‌های جهان استکبار است؟ همچنین مروری دارد به مواضع انقلابی رهبری در طول سی سال اخیر و برخی ابعاد و مصادیق انقلابی ایشان. سرفصل‌های این کتاب عبارتند از مواضع رهبری در بعد سیاست خارجی که شامل: موضع رهبری در قبال کشورهای مستکبر، رژیم اشغالگر قدس و حمایت از جریان مقاومت، چالش انرژی هسته‌ای و در قبال بیداری اسلامی. در فصل بعدی مواضع رهبری در بعد سیاست داخلی مرور می‌گردد که به ترتیب: فتنه 18 تیر، فتنه 1388، مسائل فرهنگی و تعمیم انقلاب در همه ارکان و شئون نظام.
 
این کتاب از دیگر جهت می‌تواند اثری کاربردی برای دانشجویان علوم سیاسی و اجتماعی برای مطالعه و بررسی روان‌شناسی رویکرد سیاسی مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای(حفظ الله) مناسب باشد. حسن این مهم آن است که با درک دیدگاه های رهبری از سوی مخاطبان شرایطی مهیا می شود که جریانهای مختلف نتوانند برای بهره برداری های سیاسی، با پیوند دادن رویکردهای خود به رویکرد های مقام معظم رهبری به عوام فریبی بپردازند.

در یک جمع بندی کلی، درک ضرورتِ شناخت رهبری، و همچنین آگاهی از دیدگاه های سیاسی ایشان توسط جوانان، مهمترین ارزش کتاب حاضر محسوب می شود، به ویژه از آن رو دانشجویان و جوانان ایرانی می‌توانند با منطق و استدلال‌هایی که مقام معظم رهبری برای مواضع خود بکار می برند آشنا شده و با درکی بهتر به ضرورت تبعیت از ایشان در موقعیت های سیاسی، فقهی  و...  آگاهی پیدا کنند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]