تاریخ انتشار خبر: 22 خرداد 1396 - ساعت 10:57:51
بررسی «آیا انتخابات و رفراندوم برای دموکراسی مضر است؟» در جدیدترین شماره ترجمان

بررسی «آیا انتخابات و رفراندوم برای دموکراسی مضر است؟» در جدیدترین شماره ترجمان

پرونده ویژه سومین شماره فصلنامه ترجمان علوم انسانی به «آیا انتخابات و رفراندوم برای دموکراسی مضر است؟» اختصاص دارد که به رابطه آن با برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازد.

شماره جدید فصلنامه ترجمان علوم انسانی، شماره سوم، نوبت بهار 1396 در 360 صفحه منتشر و در بازار توزیع شد، علاقه‌مندان می‌توانند از امروز شماره جدید فصلنامه را به قیمت 15 هزار تومان از کتاب‌فروشی‌ها و روزنامه‌فروشی‌های سراسر کشور خریداری کنند.

در این شماره برای اولین بار 12 متن جدید منتشر شده که پیش از این در سایت ترجمان منتشر نشده بودند، مطالب جدید بیش از 40 هزار کلمه است، یعنی حدود یک‌سوم مطالب این شماره فصلنامه ترجمان، با توجه به استقبال مخاطبان عزیز از شماره‌های قبلی فصلنامه و برای برطرف‌شدن مشکلات توزیع، شمارگان فصلنامه جدید نسبت به شماره‌های قبل افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

این شماره فصلنامه ترجمان علوم انسانی همچون شماره قبل شامل چهار بخش است. در این شماره مطالبی را از مارتین اسکورسیزی، آلن بدیو، ریچارد تالر، آمارتیا سن، ویلیام دیویس و دیگران می‌خوانید.

پرونده ویژه این نوبت، «آیا انتخابات و رفراندوم برای دموکراسی مضر است؟»، همان‌طور که از عنوانش نیز پیداست، بررسی مفصلی است درباره حال‌ و روز فعلی دموکراسی در جهان و رابطه آن با برگزاری انتخابات که به مناسبت «دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری» در کشورمان انتخاب شده است. پرونده کتاب تاجران توجه کتاب جدیدی از تیم وو را بررسی می‌کند و پرونده «شیرینی و قدرت» مروری است بر میراث فکری سیدنی مینتز، محقق پرآوازه تاریخ فرهنگی و استاد انسان‌شناسی دانشگاه ییل.

در بخش نوشتار عناوین «چابودو! کار را راه بنداز» از جیمز پالمر، «از تاریخ چه آموخته‌ایم؟ احتمالاً هیچ» از تونی جات به همراه 15 متن دیگر انتخاب شده است. در بخش گفت‌وگو مصاحبه‌هایی با آلیدا گوارا مارچ؛ دختر چه‌گوارا، نوام چامسکی و دو گفت‌وگوی دیگر را خواهیم خواند. اگر چه سراسر فصلنامه پر است از معرفی و ارجاع به کتاب‌های تازه منتشر شده اما بخش بررسی کتاب این شماره مستقلاً به معرفی و بررسی 10 کتاب تازه می‌پردازد. استثناگرایی اسلامی نوشته شادی حمید، فراسوی آزادی دینی نوشته الیزابت شیکمن‌هرد و آناتومی عشق نوشته هلن فیشر، برخی از عناوینی است که در این بخش بررسی می‌شوند. 

همچون شماره پیشین در این شماره آثار هنرمندانی در خلال مطالب مجله ارائه شده است. عکس روی جلد این شماره، «لیما در میدان تایمز»، اثر اینگه موارث عکاس فقید اتریشی-آمریکایی است. تصاویر دیگر این شماره نیز در شباهتی خانوادگی با این عکس انتخاب شده‌اند: زندگی حیوانات در محیط‌هایی که به دست انسان‌ها تغییر کرده‌اند.

گفتنی است که شماره سوم فصلنامۀ ترجمان، به استثنای مطالب جدید، با گزینش و ویرایش مجدد مطالب وب‌سایت ترجمان علوم انسانی در زمستان 955 منتشر شده است. علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها و روزنامه‌فروشی‌های عرضه‌کننده فصلنامه، مخاطبانی که علاقه‌مند به خرید اینترنتی مجله هستند می‌توانند از طریق صفحه خرید اینترنتی وب‌سایت ترجمان، مشخصات سایت‌های عرضه‌کننده این خدمات را مشاهده کنند. نسخه پی‌دی‌اف تمام‌رنگی مجله نیز به‌ زودی در برنامک‌های کتابخوان فیدیبو و طاقچه در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]