تاریخ انتشار خبر: 06 شهريور 1396 - ساعت 14:16:26
امام باقر: جلوه امامت در افق دانش

امام باقر: جلوه امامت در افق دانش

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک امامان معصوم است که کتاب امام باقر: جلوه امامت در افق دانش بیانگر بخش کوچکی از زندگانی امام باقر(ع) است.

امام باقر: جلوه امامت در افق دانش

بنیاد پژوهشهای اسلامی

احمد ترابی

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند ، عالمی با او در غروب می نشیند . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

اري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند, پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنتهای پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه ی هدایتگری را بر دوش میکشند .

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است.

كتاب حاضر به صورت تحقيقي و سندي معتبر در پنج فصل تنظيم گشته است. از لحاظ تحقيقي بودن و ارجاع ها به سندهاي گوناگون از معدود كتاب هايي در اين موضوع است كه به فارسي به نگارش درآمده است.

در فصل اول آن كه اجمالي از ولادت تا شهادت آن حضرت امده است .

در فصل دوم به زندگاني علمي آن حضرت پرداخته و امام باقر(ع) را در انديشه اهل تشيع و اهل تسنن بررسي كرده سپس شاگردان آن حضرت را معرفی میکند ،

در فصل سوم مشی سياسي ان حضرت را در زمان خلفاي معاصر و قيام هايي را كه دران مقطع تاریخی به وقوع پيوسته و مواضع ایشان در مقابل آنها را بيان مي‌كند.

فصل چهارم به زندگي اجتماعي ایشان ، و مرجعيت و پاسخ گويي به پرسش هاي مردم، را مورد برسی قرار می‌دهد.

 و در فصل پنجم با توجه به برخي از سخنان امام باقر(ع)، پيام‌ها و حكمت هايي را براي خواننده به ارمغان مي‌آورد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]