تاریخ انتشار خبر: 08 شهريور 1396 - ساعت 14:32:52
تقریب مذاهب با زندگی یک شهید

تقریب مذاهب با زندگی یک شهید

کتاب «شرف خاک» تصویری از شهید را در حالی به نمایش می‌گذارد که فضای تقریب میان مذاهب را نیز پررنگ نشان داده است.

تصویری که از زندگی‌نامه‌های شهدا داریم اغلب به خاطرات نزدیکان شهید و مانند این محدود می‌شود، اما مهدی خدادادی نویسنده جوان کشور در کتابی که تازگی از او منتشر شده دست به اقدامی زده که این تصورات را جابجا کرده است.

کتاب «شرف خاک» اثری برگرفته از زندگی شهید داوود مجیدی است که از سوی نشر نارگل روانه بازار کتاب شده است. نویسنده در این اثر با نگاهی به زندگی و خاطرات این شهید اثری داستانی از زندگی او را پیش روی مخاطب قرار داده است.

شهید داود مجیدی از جوانان با اخلاص که در عملیات والفجر 4 مجروح و پس از آن به شهادت می‌رسد. در این کتاب با روایتی داستانی که تعلیق قابل توجهی دارد به خواننده معرفی می‌شود.

نویسنده داستان را از زاویه شخصیتی به نام «کاک صالح» آغاز می‌‌کند، فردی که رازی در سینه دارد و همین راز عامل پیش‌برنده داستان محسوب می‌شود و نویسنده از این نکته به خوبی برای کشاندن خواننده تا پایان کتاب بهره برده است.

فضاسازی نویسنده با توجه به بضاعت کتاب، قابل قبول بوده و باید در ترسیم موقعیت مناطق کردنشین و مرزی کشور او را ستایش کرد که توانسته تصویری واقعی از این موقعیت را به نمایش بگذارد.

یکی از ویژگی‌های این کتاب پرداختن به اقوام ایران و نقش آنها در دفاع مقدس است که مهدی خدادادی به بهانه پرداختن به زندگی شهید مجیدی از آن غافل نشده و به نقش آنها در هشت سال جنگ تحمیلی اشاره کرده و این اشاره محدود به جغرافیا یا همراهی غیرنظامیان نبوده بلکه همراهی دوشادوش آنها را نیز به خواننده نشان می‌دهد که این نیز درخور توجه است و از نکات مثبت این کتاب کم حجم به شمار می‌رود.

یکی دیگر از مسائلی که در مورد کتاب «شرف خاک» باید متذکر شد نگاهی تقریبی و وحدوی به جنگ است. نویسنده باز هم به خوبی توانسته تصویری از حضور اهل تسنن ایران در جنگ و رویارویی با ارتش رژیم بعث را به خواننده نشان دهد و از این منظر این کتاب یک اثر وحدوی و تقریبی است که می‌تواند مورد خوبی برای تبلیغ و معرفی در اردوهای راهیان نور غرب کشور باشد.

نویسنده با توجه به اطلاعاتی که در کتاب ارائه می‌کند به نظر می‌رسد دسترسی زیادی به منابع پیرامون شهید نداشته اما با وجود این محدودیت دسترسی باز هم توانسته تصویر شهید داوود مجیدی را در ذهن خواننده ترسیم کند.

کتاب «شرف خاک» که در قطع جیبی منتشر شده در 104 صفحه گذری بر زندگی شهید مجیدی داشته و در کنار آن نکاتی مانند حضور اکراد در جنگ و همراهی اهل سنت در آن دوره را به خوبی تصویر کرده که با توجه به حجم کتاب می‌توان آن را در فرصتی کوتاه مطالعه کرد.

نکته‌ای که در مورد این کتاب باید ذکر شود، قیمت آن است که با توجه به حجم و قطع آن به نظر نسبتا گران می‌آید که ناشر حتما دلایلی برای این قیمت‌گذاری داشته است که به نظر می‌رسد می‌شد با قیمت کمتری روانه بازار شود.

کتاب «شرف خاک» برگرفته از زندگی شهید داوود مجیدی اثر مهدی خدادادی از سوی نشر نارگل با قیمت 6هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]