تاریخ انتشار خبر: 22 مهر 1396 - ساعت 23:43:46
«مجموعه صاحبدلان (9جلد)»

«مجموعه صاحبدلان (9جلد)»

در این کتاب‌ها به سراغ چهره‌هایی رفته‌اند که منش و روش آنها در زندگی به گونه‌ای بوده است که توانسته‌اند از آبرویی که خدمت به اهل بیت به آنها عرضه داشته نه برای کسب نام و نان، بلکه برای عاقبت بخیری و حسن شهرت استفاده کنند

«مجموعه صاحبدلان (9جلد)»

دبیر مجموعه: محسن حسام مظاهری

ناشر: خیمه، چاپ اول 95-1392

 

****

 

 

نیمه نخست محرم را پشت سرگذاشتیم، ایام عزیزی که به سوگواری برای امام حسین علیه‌السلام گذشت و حالا در نیمه دوم این ماه چه خوب است که با خواندن کتاب‌هایی در این حال و هوا و مرتبط با فرهنگ عاشورا تجربه‌ای متفاوت را پشت سر بگذاریم.

چندی است که نشر خیمه مجموعه کتاب‌هایی تحت عنوان صاحبدلان به بازار کتاب عرضه کرده است، کتابهایی در قطع جیبی با کتاب‌پردازی حرفه‌ای و شکیل که نه فقط ظاهر خوش سروشکل آن رغبت مخاطب را برای خواندن این آثار برمی‌انگیزد، بلکه محتوای جذاب و آموزنده آنها نیز این تمایل را دو چندان می‌کند.

مجموعه «صاحبدلان» که تاکنون یازده جلد از آن منتشر شده است، از کتاب‌هایی کوچک با حجمی متناسب برای خواننده عام تشکیل شده و به نیت آشناسازی خوانندگان و علاقمندان فرهنگ عاشورایی با زندگی خطیبان، واعظان، ذاکران و شاعران مجالس سوگواری ایام محرم نوشته و منتشر شده است. منتهی در میان این واعظان به سراغ چهره‌هایی رفته است که منش و روش آنها در زندگی به گونه‌ای بوده است که توانسته‌اند از آبرویی که خدمت به اهل بیت به آنها عرضه داشته نه برای کسب نام و نان، بلکه برای عاقبت بخیری و حسن شهرت استفاده کنند.

متاسفانه در محرم امسال خبرهایی از مداحان نامدارِ کاسب‌کار بر سر زبان‌ها افتاد که از معامله آنها با آبرویی که مجلس‌داری سالار شهیدان برای‌شان به همراه آورده است، حکایت داشت. آنها اگر چه به خیال خود این آبرو را به قیمت های گزاف می‌فروختند و متاع دنیا نصیبشان می‌شد اما درنیافتند که تا چه اندازه در این معامله مغبون شدند. به هر روی در این احوال که چنین اخباری جوانان علاقمند به مکتب عاشورا را دل‌چرکین می‌سازد خواندن مجموعه صاحبدلان بیش از هر زمان دیگری ضرورت پیدا می‌کند که این جوانان بدانند که واعظان واقعی حضرت آنانند و نه اینان.

نخستین کتاب‌های این مجموعه در سال 1392، به مناسب ماه محرم منتشر و روانه بازار شد. جلد اول مجموعه صاحبدلان با عنوان «کتاب فلسفی» به زندگی مرحوم حجت الاسلام محمد‌تقی فلسفی، خطیب و واعظ معروف معاصر اختصاص داشت که به قلم علی‌رضا مازیاران نوشته شده بود؛  جلد دوم آن با عنوان «کتاب کافی» به زندگی شیخ احمد کافی می‌پرداخت که به همت محسن‌حسام مظاهری تالیف شده بود؛ عنوان جلد سوم با نام « کتاب اسلامی» درباره زندگی شیخ عباس علی اسلامی بود که که توسط مهدی شریفی روایت می‌شد و جلد چهارم با عنوان «کتاب راشد» به زندگی شیخ حسین علی راشد اختصاص داشت که محسن حسام مظاهری آن را مکتوب کرده بود.

پس از انتشار چهار کتاب نخست، چنان که نشر خیمه وعده داده بود انتشار دیگر جلد‌های این مجموعه بعد از محرم آن سال را نیز ادامه داد. تاکنون پنج عنوان دیگر نیز از این مجموعه ارزنده که محسن حسام مظاهری دبیری آن بر عهده دارد، بدست علاقمندان رسیده است.

«کتاب رسول ترک» روایت زندگی رسول دادخواه خیابانی نوشته فاطمه طهرانی، «کتاب مفتخر» روایت زندگی آیت‌الله شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، نوشته حسین سلیمانی، «کتاب سعیدی» روایت زندگی سیدمحمدرضا سعیدی، نوشته زهرا رجبی متین؛ «کتاب قوام» روایت زندگی سیدمهدی قوام، نوشته محسن دریابیگی و «کتاب هاشمی‌نژاد» روایت زندگی سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد، نوشته حمید حسینی دیگر آثار ارائه شده  این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

این مجموعه در چند فاز به علاقمندان ارائه خواهد شد. در سری نخست مجموعه صاحبدلان، زندگی 20 چهره ماندگار فضای هیات‌ها در تاریخ معاصر، اعم از ذاکران و واعظان و شاعران و نویسندگان، با زبان داستانی روایت می‌شود. هر کتاب نویسنده‌ای مستقل دارد اما برای کلیت کار شکل مشخصی طراحی شده است تا مجموعه‌ای یک دست و با ماموریت مشخص حاصل آید که از تناسب محتوایی برای مخاطب جوان و عام برخوردار باشد.

قالب محتوای این آثار روایی و داستانی است و نویسندگان کوشیده‌اند با پرداختی موجز و زبانی روان به شکلی داستان‌گونه به روایت زندگی این شخصیت‌ها و نقش و تاثیر آنها در زمان خود بپردازند. استفاده از قالب داستانی در این آثار به معنای دور شدن از واقعیت و وارد شدن تخیل نویسنده این روایت‌ها نیست، بلکه برعکس این روایت‌ها برپایه مستندات گوناگون مکتوب و شفاهی شکل گرفته است. اما هر نویسنده به سلیقه خود زاویه دیدی برای روایت انتخاب کرده است، یکی از زاویه دید دانای کل استفاده کرده، یکی از روایت اول شخص و حتی در میان آنها روایت‌های دوم شخص مفرد نیز دیده می شود.

در پایان هر کتاب علاوه بر نمایه اشخاص و مکان‌ها و... آلبومی از عکس‌های مربوط به هر شخصیت منتشر شده است که در برقراری ارتباط بهتر خواننده با مضمون این کتاب‌ها بی تاثیر نیست. از ویژگی مهم این کتاب‌ها، پرهیز نویسندگان از اغراق و اسطوره‌سازی هایی است که اغلب تاثیری واژگونه بر مخاطب می‌گذارند. حال و هوای واقعگرایانه و بیان صمیمانه این نوشته‌ها باعث شده آثاری خواندنی و دلنشین باشند که با توجه به حجم آنها در یک نشست می توانند خوانده شوند.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]