تاریخ انتشار خبر: 14 آذر 1396 - ساعت 12:59:30
نقد طنز فیلم‌های بهرام بیضایی و تهمینه میلانی در «لانگ شوت»

نقد طنز فیلم‌های بهرام بیضایی و تهمینه میلانی در «لانگ شوت»

طنزهای سینمایی محمدرضا شهبازی در کتاب «لانگ شوت» از سوی نشر «کتابستان معرفت» روانه بازار کتاب شده است.

طنزهای سینمایی محمدرضا شهبازی در کتاب «لانگ شوت» از سوی نشر «کتابستان معرفت» روانه بازار کتاب شده است.

این کتاب شامل نقد طنز بر یازده فیلم سینمای ایران پس از انقلاب است که از «هامون» و «طعم گیلاس» تا «فروشنده» در بین این یازده فیلم قرار دارد. این نقدها در یک اسلوب ثابت نوشته شده که مثلا چگونه یک «فروشنده» بسازیم؟ یا چگونه یا یک «فروشنده» ببینیم و ... برای هر فیلم این بخش‌های ثابت وجود دارد.

«زندگی با چشم‌های بسته» (رسول صدرعامل)، «بیخود و بی‌جهت» (عبدالرضا کاهانی)، «وقتی همه خوابیم» (بهرام بیضایی)، «آسمان زرد کم‌عمق» (بهرام توکلی)، «طعم گیلاس» (عباس کیارستمی)، «هامون» (داریوش مهرجویی)، «سوپر استار» (تهمینه میلانی)، «فروشنده» (اصغر فرهادی)، «پارک‌وی» (فریدون جیرانی)، «یک تکه نان» (کمال تبریزی) و «کاغذ بی‌خط» (ناصر تقوایی) فیلم‌هایی است که در این مجموعه از منظر طنز به آنها نگریسته شده است.

شهبازی پیش از این در گفت‌وگویی گفته بود: «تقریبا دو سال پیش نوشتن این کتاب به ذهنم رسید و شروع به فیلم دیدن و مشورت با دوستان سینمایی کردم، اما تعداد فیلم‌هایی را که دیدم بسیار بیشتر از این تعداد بود که برخی را پس از تماشا کنار گذاشتم و برخی را در مرحله نوشتن. برخی فیلم‌ها را پنج شش مرتبه هم تماشا کردم که چون خیلی از این فیلم‌ها، آثار شاخص جریان روشنفکری است دیدن آنها برای یکبار نیز کار سختی بود چه برسد به چندین بار!

وی با اشاره به مطالب این کتاب گفت: این طنزها در واقع شوخی‌های جدی با این فیلم‌ها است که در ظاهر شوخی است ولی حرف‌هایی که در مورد سینما دارم را در این مطالب بیان کرده‌ام که بخش جدی آن حرف‌ها نقدها است که در قالب طنز بیان کرده‌ام.»

کتاب «لانگ شوت» طنزهای سینمایی محمدرضا شهبازی در 127 صفحه با قیمت 10 هزار تومان از سوی نشر کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]