تاریخ انتشار خبر: 24 آذر 1396 - ساعت 16:55:02
رونمایی از کتاب عزیز جهان درکتابستان

رونمایی از کتاب عزیز جهان درکتابستان

طی مراسمی با حضور رضا امیرخانی نویسنده برجسته کشور، کتاب عزیز جهان در شهر قم رونمایی شد.

آیین معرفی کتاب عزیز جهان نوشته اکبر صحرایی شامگاه پنجشنبه با حضور رضا امیرخانی نویسنده برجسته کشور در فروشگاه کتابستان رضوی برگزار شد.

اکبر صحرایی نویسنده کتاب عزیز جهان در ابتدای این مراسم در خصوص موضوع این کتاب گفت: کتاب عزیز جهان زندگی نامه دکتر عبدالعزیز خضری یکی از متخصصان اورولوژی برجسته کشور است، او اهل سنت است و تخصص فراوانی دارد.

وی ادامه داد: دکتر عبدالعزیز خضری انسانی مردمی، فرهیخته و خونگرم است، این پزشک تا زمان نگارش کتاب عزیز جهان 15 هزار عملیات جراحی رایگان را انجام داده و سعی می‌کند که مریض را در بیمارستان ببیند، اخلاق دکتر خضری موجب شده است که او در شهر شیراز و در شهرهای اطراف به عنوان شخصیتی مردمی شناخته شود.

نویسنده کتاب عزیز جهان افزود: دکتر خضری جزو مفاخر کشور است که برای خدمت به مردم تلاش کرده، او متولد سال 1313 است، در کتاب عزیز جهان زندگی نامه دکتر خضری را از ابتدای تولد تا دهه شصت شمسی روایت کردم و برای نگارش این کتاب به مطبوعات برای اطلاع از وقایع شهر شیراز در طول تاریخ و استفاده از آن در کتاب مراجعه کردم.

رضا امیرخانی در ادامه آیین معرفی کتاب عزیز جهان با اشاره به ویژگی‌های اکبر صحرایی اظهار کرد: او در ابتدا از نوشتن خاطرات شهدا شروع کرد، سپس به سراغ داستان طنز جنگ رفت، همچنین او به بحث نگارش سفرنامه‌ها و زندگی‌نامه‌ها پرداخته و صحرایی سبک خودش را پیدا کرده است و سعی نمی‌کند که شبیه شخص دیگری بنویسد.

وی ادامه داد: صحرایی به سراغ زندگی‌نامه‌ قهرمانانی رفت که رسانه‌ها به آن‌ها نمی‌پردازند، یک پزشک خوب آدم مهمی در جامعه است، اما بیشتر نویسندگان به سراغ زندگی‌نامه شخصیت‌های سیاسی و قهرمانان جنگ می‌روند.

نویسنده برجسته کشور افزود: کتاب عزیز جهان بسیار صادقانه نوشته شده و واقعیت‌های دوره‌های مختلف زمانی در این کتاب نادیده گرفته نشده است، رمان‌ها باید دستمایه تاریخ اجتماعی داشته باشند.

امیرخانی در خصوص کتاب عزیز جهان اظهار کرد: کتاب‌هایی همچون این کتاب کمتر در بازار وجود دارد، کتاب عزیز جهان در مورد یک پزشک اهل سنت نوشته شده و این کتاب ضد تبعیض مذهبی است، به همین دلیل کتاب عزیز جهان جزو کتاب‌های تقریبی است و اهمیت زیادی دارد، این کتاب را مدافع ارزش‌های والای نظام جمهوری اسلامی می‌دانیم.

وی ادامه داد: یکی از مخاطرات کشور این است که برخی از اقوام و مذاهب در رسانه‌ها غایب باشند و همه افراد به صورت یکسان در رسانه‌ها به نمایش گذاشته شوند، من اگر روزی مدیر می‌شدم افراد را مجبور می‌کردم که چند روزی با افراد دیگر زندگی کنند، چنین مساله ای به افراد دید بازتری می‌دهد.

نویسنده برجسته کشور افزود: ما باید بدانیم که با اقوام مختلف در کشور زندگی می‌کنیم و یاد بگیریم که باید با اقوام دیگر ارتباط داشته باشیم، گاهی به دلیل عدم ارتباط با دیگران تصورات اشتباهی را در مورد آن‌ها داریم، کتاب عزیز جهان پنجره ای برای دیگران است تا بفهمند که یک پزشک اهل سنت در ایران چگونه زندگی می‌کند.

امیرخانی در خصوص کاروان برادری اظهار کرد: گروهی از فعالان فرهنگی در این کاروان به سه منطقه بلوچستان، کردستان و ترکمن صحرا که اکثریتی اهل سنت دارند، سفر کردند.

صحرایی در بخش دیگری از مراسم در خصوص شیوه نگارش کتاب عزیز جهان اظهار کرد: دکتر خضری در مورد این کتاب سخت گیر بود و تک تک جملات کتاب را خواند.

وی افزود: کتاب عزیز جهان به سمت داستانی شدن پیش رفته است و برای نگارش این کتاب با دکتر خضری حدود 38 ساعت مصاحبه صورت گرفت، کتاب عزیز جهان نامش از دکتر عبدالعزیز خضری و همسر او که جهان توکلی نام دارد، گرفته شده است،

امیرخانی در بخش پایانی مراسم با اشاره به کتاب عزیز جهان اظهار کرد: در این کتاب موارد زیادی در خصوص پزشکی آمده، نوشتن کتاب‌های زندگی نامه در خصوص افراد زنده کار سختی است و شیوه نوشتن چنین کتاب‌هایی با نوشتن کتاب‌های داستانی تفاوت زیادی دارد.

وی ادامه داد: برخی از زندگی‌نامه‌های چاپ شده در مورد شهدا برای تاریخ جنگ فایده ای ندارد، چون بخشی از این زندگی‌نامه‌ها توسط خانواده‌های شهدا اجازه انتشار پیدا نمی‌کند، قطعا فرماندهان در زمان دوران دفاع مقدس اشتباهات مدیریتی داشتند و این اشتباهات نیز در ادامه جنگ تحمیلی تصحیح شد.

نویسنده برجسته کشور در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط گرفتن با صاحبان خاطرات در زندگی‌نامه‌ها سخت است و انتشار بعضی از خاطرات معترضانی را خواهد داشت.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]