تاریخ انتشار خبر: 03 دي 1396 - ساعت 08:02:32
«با علی (ع) در صحرا»

«با علی (ع) در صحرا»

کتاب «با علی (ع) در صحرا» شرح و بسط دو حکمت از حکمت‌های حکیمانه امیرالمؤمنین علی (ع) است که مشتمل بر لُبابِ معرفت است.

«با علی (ع) در صحرا»
شرح دو حکمت از نهج‌البلاغه
تدوین حجت‌الاسلام محمدرضا رنجبر
192 صفحه
چاپ اول، آذر 1396
قیمت 11000 تومان
کتاب «با علی (ع) در صحرا» شرح و بسط دو حکمت از حکمت‌های حکیمانه امیرالمؤمنین علی (ع) است که مشتمل بر لُبابِ معرفت است. این کتاب توسط روحانی فاضل و خوش ذوق حجت‌الاسلام محمدرضا رنجبر تدوین شده است که سال‌ها -و از جمله شرح نهج‌البلاغه و شرح دیوان حافظ- در محضر آیت‌الله حائری شیرازی بوده و از شاگردان خاص معظم له محسوب می‌شود و سال‌هاست که همگان به‌عنوان کارشناس مذهبی صداوسیما، با چهره و صدا و زبان تمثیلی وی آشنا هستند.حکمتِ نخست، در باب بیان سخن‌های آن امام همام با جناب کمیل‌بن‌زیاد نخعی است و حکمت ثانی، در باب بیان علل و رازها درخصوص پاره‌ای از احکام خداوند.


در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم:
«محبت خداوند به انسان یک طرف قضیه است؛ طرف دیگر آن، محبت انسان به خداوند است. وقتی که شخص از غفلت و غرور رهایی یافت و متوجه نعمات الهی شد، محبت جریان پیدا می‌کند؛ همین امر نیز موجبات جلب بیشتر محبت خداوند به او را فراهم می‌سازد و در این گردش محبت است که انسان به‌طرف کمال محبت سیر می‌کند.»
«اسلام، بدون امامت امکان‌پذیر نیست. اگر امامت نباشد، نظام امت درهم می‌ریزد. عرب، نخ‌کردن در دانه‌های گردنبند را «نظم» می‌گوید. نظام دانه‌های گردنبند به‌وسیله نخی است که از آنها عبور می‌کند. بدونِ نخ، نظام به هم می‌خورد و پراکندگی ایجاد می‌شود و دیگر، دستگاه هماهنگ و یکپارچه وجود ندارد.

امام همچون ریسمانی است که به دانه‌های تسبیح نظام می‌دهد و امت را وحدت می‌بخشد. امام سه وحدت ایجاد می‌کند: ۱. وحدت در عقیده؛ ۲. وحدت در جهت؛ ۳. وحدت در قوا.»

به نقل از روزنامه صبح نو

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]