تاریخ انتشار خبر: 08 دي 1396 - ساعت 15:13:13
چاپ سوم زندگی و زمانه «آخرین نخست وزیر» در کتابفروشی‌ها

چاپ سوم زندگی و زمانه «آخرین نخست وزیر» در کتابفروشی‌ها

چاپ سوم کتاب «آخرین نخست وزیر» که جواد موگویی آن را تالیف کرده منتشر شد.

کتاب «آخرین نسخت وزیر» زندگی و زمانه میرحسین موسوی اثر جواد موگویی از سوی نشر شهید کاظمی به چاپ سوم رسید.

این کتاب شامل نوزده فصل است که آغاز آن با تولد و سپس با سال‌های جوانی و تحصیل موسوی پی گرفته می‌شود، موسوی در سال‌های آغازین دانشگاه، تحت‌تاثیر حبیب‌الله پیمان قرار می‌گیرد که دنباله این تفکر در زمان نخست وزیری او نیز به چشم می‌آید.

در فصول بعدی نحوه آشنایی وی با همسرش زهرا رهنورد روایت می‌شود؛ در بخشی از کتاب به نقل از «زهره کاظمی» که پس از انقلاب نام خود را عوض می‌کند، می‌خوانیم: «در یکی از نمایشگاه‌های نقاشی‌ام با همسرم آشنا شدم و بعد از چند روز به خواستگاری آمدند و من هم قبول کردم.»

بخش‌های بعدی کتاب به بازداشت چند روزه موسوی در کمیته مشترک، ارتباط با اعضای مجاهدین خلق و فعالیت‌های مبارزاتی او می‌پردازد. اما بخش عمده کتاب به روزهای پس از انقلاب و عضویت وی در حزب جمهوری اسلامی و قدم‌های او برای رسیدن به نخست‌وزیری اختصاص دارد، قدم‌هایی که در ابتدا با مدیرمسئولی او در روزنامه جمهوری اسلامی آغاز شد و با وزارت امور خارجه در دولت رجایی ادامه یافت تا به نخست وزیری در دولت آیت‌الله خامنه‌ای رسید.

یک فصل از این کتاب با عنوان «اسرار آیت» به تلاش‌های دکتر حسن آیت برای اثبات عدم صلاحیت مهندس موسوی برای منصب وزارت امور خارجه اشاره می‌کند که تلاش‌های او ناکام مانده و پس از شهادت آیت، موسوی با خیال آسوده‌تری بر صندلی نخست وزیری تکیه می‌زند. منتقدان موسوی او را متاثر از ادبیات مارکسیستی می‌دانستند، در بخشی از کتاب در خصوص مخالفت یکی از نمایندگان با وی می‌خوانیم:«ادبیات مارکسیستی، نکته‌ای است که احمد کاشانی در جلسه 14 تیر 1360 برای رای اعتماد مجلس به وزارت امور خارجه موسوی به آن اشاره نمود و به «ترویج خط انحرافی اقتصادی» توسط موسوی در روزنامه جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود. حتی زهرا رهنورد، همسر موسوی شاگرد دیگر حبیب‌الله پیمان را در مسائل اقتصادی «مارکسیستی‌تر از هر مارکسیستی» خوانده بود.»

بخش‌های بعدی کتاب روایتگر آغاز اختلاف و شکاف بین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر است، موسوی که در دولت دوم آیت‌الله خامنه‌ای با حمایت همه جانبه امام به  نخست وزیری رسیده بود حالا با قدرت بیشتری به حذف منتقدان و مقابله با رئیس جمهور روی آورده بود. روز هایی که مرحوم هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود آن روزها را این گونه روایت می‌کند: «من هنوز هم تلخی‌های آثار آن دوران را در ذائقه آیت‌الله خامنه‌ای که گاهی بروز دارد احساس می‌کنم.»

دو فصل آخر کتاب به حضور مک فارلین در ایران و حوادث منتهی به استعفای موسوی می‌پردازد، حوادثی که بیشتر منجر به تهدید رئیس جمهور و مخالفان برای اقدام به استعفا بود تا آن‌ها را تحت فشار قرار دهد. استعفای وی بیشتر از هرچیز تعجب و نگرانی امام را در پی داشت.

چاپ سوم کتاب «آخرین نخست وزیر» اثر جواد موگویی از سوی نشر شهید کاظمی با قیمت 16 هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]