تاریخ انتشار خبر: 10 دي 1396 - ساعت 05:12:28
زندگی‌نامه اولین استادخلبان پهپاد ایران که در سامرا به شهادت رسید

زندگی‌نامه اولین استادخلبان پهپاد ایران که در سامرا به شهادت رسید

زندگی‌نامه شهید مدافع حرم کمال شیرخانی که در تمام مراحل طراحی و ساخت پهپاد «چمروش» حاضر بوده در کتابی منتشر خواهد شد.

کتاب «چمروش» اثر شهلا پناهی زندگی‌نامه شهید مدافع حرم کمال شیرخانی از سوی انتشارات شهید کاظمی منتشر خواهد شد.

کتاب مجموعه خاطراتی است که خواننده با مرور آن می‌تواند از تولد تا شهادت همراه با خانواده، دوستان و همرزمان شهید در مسیر زندگی شهید حرکت کند. وجه متمایز این کتاب نگاه به دوره‌های مختلف آموزش و تخصص این شهید والامقام است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «روز رزمایش تمام فرمانده‌ها بخصوص فرمانده نیرو حضور داشتند. قرار بود ما هم بعد از سقوط آزاد بیاییم پای پهپاد. سردار سلامی داخل بالگرد ما را دیدند. با هم سلام و علیکی کردیم، نوبت پریدن من و کمال شد. بلند شدیم گفتیم: «حاج آقا التماس دعا».

در باز شد ما پریدیم پایین.

رسیدیم زمین بلافاصله  آمدیم کنار پهپاد، هر کاری کردیم موتور روشن نمی‌شد. همه استرس داشتیم. به‌صورت حاج علی نگاه کردم، در آن سرما صورتش برافروخته شده بود و به شدت عرق می‌ریخت. اینجا برای اولین بار باید پهپاد معرفی می‌شد و این اتفاق برای ما مهم بود؛ اما هرکاری می‌کردیم موتور استارت نمی‌خورد و ملخ پرنده قفل کرده بود.

یک مرتبه حاج علی با پیچ‌گوشتی یک ضربه به یکی از پره‌های ملخ زد، موتور روشن شد. خیلی خوشحال شدیم. سریع پرنده را بلند کردیم. فرمانده‌هان هم‌زمان از کنار ما رد می‌شدند. سردار سلامی نگاهی به ما کردند، گفتند: «شما که الان تو آسمان بودی؟ روی زمین چی‌کار می‌کنید؟»

بعد هم با لبخندی کار ما را تأیید و از کنار ما رد شدند.

هم‌زمان پرنده آماده پرواز شد. من، کمال، سید حسن و مهرداد به نوبت با پرنده مانور دادیم. قبل از فرود آمدن پرنده آقا خسرو گفتند: «برادرها این کار صلوات نداشت؟»

به برکت صلوات و پرواز موفقی که داشتیم رسماً تیم پهپاد یگان تشکیل و معرفی شد.»

«چمروش» نام پهپادی است که شهید شیرخانی در تمامی مراحل طراحی، ساخت و پرواز این پرنده حضور داشتند. این پهپاد برای نخستین بار توسط این شهید عزیز که اولین  استاد خلبان پهپاد ایران است در آسمان به پرواز در آمد.

کتاب «چمروش» اثر شهلا پناهی زندگی‌نامه شهید مدافع حرم کمال شیرخانی با قیمت 18 هزار تومان و تعداد328 صفحه از سوی نشر شهید کاظمی به زودی منتشر خواهد شد.

این کتاب هجدهمین عنوان در حوزه شهدای مدافع حرم است که توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]