تاریخ انتشار خبر: 09 بهمن 1396 - ساعت 18:56:27
داستان «اسکار و خانم صورتی»

داستان «اسکار و خانم صورتی»

مترجم داستان «اسکار و خانم صورتی» گفت: سعی کردم در ترجمه حس نویسنده را منتقل کنم، و در ترجمه، زبان بچگانه داستان را حفظ کنم.

داستان «اسکار و خانم صورتی» اثر اریک امانوئل اشمیت با ترجمه مصعومه صفایی‌راد از سوی نشر کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شد.

معصومه صفایی‌راد مترجم این اثر در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه این نویسنده و آثار مورد علاقه این مترجم بوده، گفت: علاوه بر ساده‌نویسی که در آثار این نویسنده دیده می‌شود، مفاهیم خوبی هم در آثارش به چشم می‌آید. تاثیر دین در داستان‌های او هست و این سبب می‌شود که نگاه متفاوتی را در داستان‌هایش شاهد باشیم.

وی افزود: بهترین کار این نویسنده به نظرم همین داستان «اسکار و خانم صورتی» است ولی خب یک اثر دیگر را هم ترجمه کرده‌ام ولی برای چاپ آن هنوز تصمیم ندارم.

صفایی‌راد در توضیح اینکه چرا با وجود ترجمه‌های دیگر از این اثر باز هم دست به ترجمه این داستان زده گفت: با وجود اینکه ترجمه‌های دیگر از این کتاب منتشر شده اما این مسئله واقعا برایم اهمیت نداشت؛ چون بر این باورم اگر کتابی خوب است ترجمه‌های متعدد از آن اشکالی ندارد.

او با اشاره به تفاوت این ترجمه با ترجمه‌های موجود، اضافه کرد: خودم سعی کردم در ترجمه حس نویسنده را منتقل کنم، و در ترجمه، زبان بچگانه داستان را حفظ کنم و این لحن و زبان در ترجمه‌های دیگر به چشمم نیامد و ترجمه‌های دیگر را هم نگاه کردم و به نظر یک برگردان به زبان فارسی بود. سعی کردم آن لذتی که در خواندن متن اصلی برده بودم را در ترجمه به خواننده منتقل کنم.

این مترجم گفت: برای یکدستی زبان این کتاب تلاش کردیم و به همین خاطر کمی ترجمه این اثر طولانی شد.

بر اساس این گزارش، اریک امانوئل اشمیت نویسنده، نمایشنامه‌نویس و کارگردان فرانسوی بلژیکی در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی مخصوصا در دنیا تئاتر کسب کرده است. نمایشنامه‌های او در بیش از پنجاه کشور در سراسر دنیا روی صحته رفته و جوایز متعددی کسب کرده‌اند. او که دکترای فلسفه دارد مضامین فلسفی را به سادگی با داستان‌های خود می‌آمیزد. از جمله جوایزی که به اشمیت تعلق گرفته جایزه تئاتر مولیر، داستان‌نویسی گنکور و آکادمی بالزاک هستند. اشمیت در خانواده‌ای بی‌دین متولد شد و اهمیت دین همواره در آثارش هویداست. به طور مثال در میلارپا به آیین بودایی تبتی، در موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن به آیین تصوف (از شاخه‌های اسلام) و یهودیت، در اسکار و خانم صورتی به مسیحیت و در فرزند نوح به یهودیت و مسیحیت پرداخته است. او سرانجام خود را مسیحی معرفی کرده است.

داستان «اسکار و خانم صورتی» در 80 صفحه با قیمت 7 هزار تومان از سوی نشر کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]