تاریخ انتشار خبر: 21 بهمن 1396 - ساعت 08:29:29
آشنایی‌زدایی از تصویر عمومی شده امام خمینی(ره)

آشنایی‌زدایی از تصویر عمومی شده امام خمینی(ره)

کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» که توسط مرحوم روح‌الله نامداری تدوین شده بود، به چاپ دوم رسید.

چاپ دوم کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» تدوین مرحوم روح‌الله نامداری از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

در پژوهش اجتماعی ـ فرهنگی، اگر پژوهشگر بخواهد در مورد فرهنگی که خود بدان متعلّق است مطالعه کند، آشنایی او نسبت به آن فرهنگ از یک سو برای کار او مزیت است و از سوی دیگر ممکن است مانع شناخت درست و دقیق دیدن شود. روزمرگی و عادت ذهنی و رفتاری، پوششی بر زندگی می‌کشد که به راحتی قادر به دیدن آن نیستیم. ذهن چیزهایی که به آنها عادت کرده‌ایم را از حوزه آگاهی خارج می‌کند و برای انجام و تکرار آن به توجه نیاز نداریم. در زبان شناسی، «آشنایی زدایی» روش و شیوه کشف و بیان معناست، ولی در پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی، آغاز پژوهش و طرح مسأله برای محقق است.

منطق گزینش بیانات و خاطراتی که در کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» آمده است، مبتنی بر آشنایی زدایی از «تصویر عمومی شده» امام خمینی است. کتاب از سه بخش تشکیل شده است: مقدمه تدوینگر، بیانات امام خمینی و خاطراتی ناب از امام خمینی. این کتاب و کتاب قبلی این پژوهشگر، «جدال دو اسلام» از بهترین کتاب‌ها در معرفی اندیشه و سیره امام خمینی است.

روح الله نامداری از پژوهشگران جوان انقلاب اسلامی و فعالان فکری و فرهنگی بود که اردیبهشت ماه امسال در اثر ایست قلبی درگذشت و در زادگاهش ایذه به خاک سپرده شد. ایشان مدرسِ اندیشۀ امام خمینی(ره) و شهید آوینی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی بود و به تدوین آثاری نظیر «جدال دو اسلام»، «انقلاب و نظریۀ اجتماعی» (دو جلد)، «فردی بودم مستضعف» و «اسماعیل زنده است» همت گمارده بود.

کتاب «خمینی؛ پدیده انسانی پیچیده» گزاره‌هایی برای آشنایی زدایی از «تصویر عمومی شده» امام خمینی(ره) تدوین روح‌الله نامداری در 168 صفحه با قیمت 8هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم رسیده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]