تاریخ انتشار خبر: 24 مهر 1397 - ساعت 16:08:35
کارت‌پستال‌هایی از گور

کارت‌پستال‌هایی از گور

«کارت‌پستال‌هایی از گور» مثل سایر کارت‌پستال‌ها چشم‌نواز نیستند؛ درد آورند، تلخ‌اند و حتی شاید غیرقابل باور اما واقعیت دارند. رمان «کارت‌پستال‌هایی از گور» با محوریت نسل‌کشی در بوسنی به رشته تحریر در آمده است.

هر کاری کنیم نام «سربرنیتسا» با قتل‌عام یازدهم جولای گره خورده است، اما آن واقعه وحشتناک تنها یک کارت‌پستال از سه سال محاصره این شهر است و البته فجیع‌ترین آن. سربرنیتسا کارت‌پستال‌های دیگری هم دارد که کمتر کسی آنها را دیده یا در موردشان شنیده است. «کارت‌پستال‌هایی از گور» مثل سایر کارت‌پستال‌ها چشم‌نواز نیستند؛ درد آورند، تلخ‌اند و حتی شاید غیرقابل باور اما واقعیت دارند. رمان «کارت‌پستال‌هایی از گور» با محوریت نسل‌کشی در بوسنی به رشته تحریر در آمده است.

«من زنده‌ام زیرا ژنرال ملادیچ (فرمانده صرب‌های بوسنی) در همان‌روز احساس خدایی می‌کرد. او قدرت مطلق برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی و مرگ داشت. من عادت کرده بودم ماه‌ها خوابش را ببینم و خودم را برای مواجهه با او آماده کنم… زمانی‌که می‌خواستم به خودم توضیح دهم که چرا او مرا مستثنی کرده احساس می‌کردم دیوانه‌ شده‌ام، من هم می‌بایست برای او به اندازه دوستانم که توسط او اعدام و قتل‌عام شدند، ناچیز می‌نمودم. اما هرگز پاسخی پیدا نکردم. از بهار 1992 تا ژوئیه 1995، سربرنیتسا و مناطق اطراف آن توسط سربازان ژنرال ملادیچ محاصره شدند. این یک محاصره بی‌رحمانه بود و البته پایان آن بی‌رحمانه‌تر. در واقع دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی سازمان ملل متحد در لاهه آن را نسل‌کشی نامیده است.» سولیاگیچ که اکنون استاد علوم‌سیاسی در سارایوو است، نخستین گزارش از محاصره را که توسط یک بوسنیایی به زبان انگلیسی نوشته‌شده، منتشر می‌کند. همین قدر که یک‌نفر شاهد این وقایع باشد کفایت می‌کند اما سولیاگیچ به زیبایی آنها را نوشته است.

داستان‌های او در مورد زندگی در محاصره روایت یک انسان خشمگین نیست که متأثر از خشم او نسبت به قرار گرفتنش در محاصره و بقایش باشد. درواقع سولیاگیچ با مهارت رمان را به رشته تحریر درآورده است.

به نقل از روزنامه فرهیختگان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]