تاریخ انتشار خبر: 28 مهر 1397 - ساعت 15:03:51
رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

رستاخیز عاشقی، ترکیب مقبول عشق و عدالت

رستاخیز عاشقی، داستانی عاشقانه را در بستر انگیزه‌های عدالت خواهانه بیان می‌کند که روایت زندگی و افکار طلبه‌ای جوان به نام یحیی است.

«رستاخیز عاشقی» نام رمان جدید محمد سرشار است. این رمان داستانی عاشقانه را در بستر انگیزه‌های عدالت خواهانه و با قلم و لحنی روان و امروزی بیان می‌کند.

 رستاخیز عاشقی روایت زندگی و افکار طلبه‌ای جوان به نام یحیی است. وی در جایگاه شخصیت اصلی رمان، در تقابل با یک شخصیت سرمایه‌دار و نوکیسه است که برای مقاصد تجاری خود، اراضی روستائیان را با روش‌های نامشروع می‌خرد. یحیی به عنوان عنصر آگاهی‌بخش و فعال داستان به مبارزه با این رویکرد پرداخته و برای اجرای انگیزه‌های عدالت‌خواهانه خود تلاش می‌کند. او ابتدا از مسیرهای معمول و تعبیه شده در قانون سعی می‌کند تا مدیران شهرداری و دستگاه قضا را نسبت به اقدامات نادرست سرمایه‌دار فاسد آگاه سازد،اما به تدریج درمی‌یابد که بسیاری از مدیران برای حفظ جایگاه خود یا سکوت می‌کنند و یا به نوعی در منافع شخصیت منفی داستان شریک هستند.

یحیی به عنوان طلبه‌ای که آرمان‌های عدالتخواهانه داشته و از آموزه‌های دینی نیز برداشتی پویا و اجتماعی دارد، نمی‌تواند در برابر این بی‌عدالتی سکوت کند. وی به آگاه‌سازی و فعال کردن مردم رو می‌آورد و در این مسیر ناهموار، همسرش آمنه نیز چون کوهی استوار در کنار او می‌ایستد و یاری‌اش می‌کند. همسری که عاشقانه یحیی را دوست دارد و یحیی هم با تمام وجود دل در گرو او بسته است.

 کتاب با روایت عاشقانه میان یحیی و آمنه آغاز می شود و به خوبی توانسته است پدیده عشق را از نگاه یک طلبه جوان و آرمان‌خواه به تصویر بکشد. آمنه هم به عنوان همسر و همراه یحیی دو قوه عاطفه و صلابت را به خوبی در کنار هم جمع کرده است.

رستاخیز عاشقی از آنجایی که داستانی برای دوران حاضر و معاصر است، می تواندبه راحتی با مخاطبان جوان ارتباط برقرار کند و در عین حال مفاهیمی همچون مبارزه با سرمایه‌داری نامشروع، عدالت طلبی، آزادی‌خواهی، فسادگریزی و آرمان‌گرایی منطقی را نیز در تار و پود رویدادهای خود به شکلی پذیرفتنی به مخاطب ارائه دهد. از سوی دیگر این رمان در بیان ریزه‌کاری‌های سبک زندگی طلبه‌های جوان هم تا حد زیادی موفق عمل کرده و توانسته تصویری قابل پذیرش از آرزوها، شیوه زندگی و فراز و نشیب‌های زندگی طلبه‌ها ارائه دهد. با این حال زبان و لحن داستان گاهی از فضای امروزی جدا می‌شود و به نوعی کسالت و سنگینی بیش از حد می‌رسد، اما کشش ماجرا و بار عاطفی آن به اندازه‌ای است که می‌تواند بر این ایرادات جزئی سایه بیفکند.

محمد سرشار فرزند محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) است.پدر وی، چهره شناخته شده ادبیات داستانی و راوی قصه های ظهر جمعه رادیو است.محمد سرشار که در سال ۱۳۶۰ درشیراز به دنیا آمده، در حال حاضر مدیر شبکه کودک تلویزیون است. پیش از این دو کتاب « بچرخ تا بچرخیم» و «زنها همه مثل هم‌اند» به قلم او منتشر شده بود.

کتاب رستاخیز عاشقی نوشته محمد سرشار توسط انتشارات کتابستان در ۳۰۶ صفحه و به قیمت ۲۱ هزار و پانصد تومان در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری آنا

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]