تاریخ انتشار خبر: 17 تير 1398 - ساعت 15:44:24
رسیدن به ولایت در «فصل فیروزه»

رسیدن به ولایت در «فصل فیروزه»

کتاب «فصل فیروزه» داستان دو عشق زمینی و آسمانی است که به صورت موازی پیش می‌رود. ماجرای این رمان در زمان حضرت معصومه (س) روایت می‌شود.

رمان «فصل فیروزه» اولین کتاب محبوبه زارع با تلفیق تاریخ و تخیل و درباره زندگی دختری به نام «سیندخت» است که با سال‌های زندگی حضرت معصومه (س) تلاقی پیدا می‌کند. سیندخت قهرمان داستان در جریان جستجوی حقیقت عشق به ولایت می‌رسد. در این داستان دو عشق زمینی و آسمانی به صورت موازی پیش می‌رود.

این کتاب ماجرای سیندخت، دختری زرتشتی اهل یزد است که با پدر تاجر خود و کاروان تجاری‌اش به نقاط مختلف سرزمین تحت خلافت عباسی در سیر و سفر هستند. در سفری تجاری او با پسری زرتشتی اهل نیشابور به نام کیارش که فیروزه‌تراشی ماهر است آشنا می‌شود. این آشنایی به عشقی آتشین می‌انجامد که با رفتن ناگهانی کیارش ماجرا پیچیده‌تر می‌شود. 

نویسنده کتاب، که کارهای تاریخی و دینی دیگری نیز در پرونده کاری خود دارد، پژوهشی گسترده در این‌ باره داشته است. او عاقلانه به مسئله عشق پرداخته است و سعی کرده ابعاد آن را در دل داستان به‌خوبی واکاوی کند. نویسنده توصیفات خوبی از رفتار و سلوک مسلمانان در قرن سوم هجری به مخاطب نشان می‌دهد و در خلق فضایی نزدیک به حقیقت تلاش فراوان کرده است. لحن و نثر خصوصاً دیالوگ‌های شخصیت‌ها نشان می‌دهد نویسنده در پی آفرینشی از جنس واقعیت تاریخی است.

با توجه به اینکه نکات کمی در مورد زندگی کریمه اهل‌بیت (س) وجود دارد. رعایت جوانب احتیاط درباره ارائه گزارشی از زندگی ایشان و بیان روایات موجود و معتبر از زندگی آن‌ حضرت از نقاط قوت کتاب است.

تلفیق دو داستان موازی در یک کتاب که برگرفته از تاریخ اسلام و تخیل است، کار سختی است که نویسنده با مطالعه زندگی حضرت فاطمه معصومه (س) و تاریخ اهل‌بیت (ع) توانسته است اثری قابل قبول در ادبیات مذهبی ارائه کند.

چاپ هفتم رمان «فصل فیروزه» از سوی انتشارات کتابستان معرفت در شمارگان یک هزار نسخه با قیمت ۱۳ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری آرانا

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]