پهلوی
 • پس از سقوط

  پس از سقوط

  كتاب خاطرات احمدعلي مسعود انصاري از خويشاوندان فرح ديبا و دوست نزديك و مشاور مالي رضا پهلوي ـ پسر شاه معدوم ـ است، كه اختلاف مالي وي و وليعهد سابق ايران در مطبوعات غرب بازتاب يافت. شدت اين درگيري تا بدان حد بود كه رضا پهلوي براي پيشبرد دعوي خود در دادگاه فدرال آمريكا مجبور به انكار مليت ايراني ...

 • خلاصه خواندنی از «محض اطلاع» حداد عادل

  خلاصه خواندنی از «محض اطلاع» حداد عادل

  بعضی کتاب‌ها خیلی زود بر سر زبان ها می‌افتد. کتاب هایی که بسیار خواندنی‌اند ولی شاید فرصت خواندن این کتاب ها را نداریم. می‌توانید بخش هایی از یک کتاب خواندنی را اینجا بخوانید:

 • قحطی بزرگ

  قحطی بزرگ

  قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران، ۱۹۱۷-۱۹۱۹دکتر مجد، بر اساس اسناد غنی موجود در مرکز اسناد ملّی ایالات متحده آمریکا (نارا)، تصویری هولناک از ایران در سال‌های جنگ اوّل جهانی و پس از آن به دست داده است. اسناد علنی شده دولت آمریکا درباره دوره تاریخی فوق، که در این کتاب دکتر مجد برای نخستین بار عرضه می‌گردد، ثابت می‌کند که بزرگ‌ترین نسل‌کشی سده بیستم میلادی در ایران رخ داد و ایران بزرگ‌ترین قربانی جنگ اوّل جهانی بود.

 • نقد كتاب «ملكه پهلوي»

  نقد كتاب «ملكه پهلوي»

  كتاب «ملكه پهلوي» كه حاصل مصاحبه سه تن از فعالان بنياد تاريخ شفاهي ايران (مستقر در لندن) با خانم تاج‌الملوك (همسر دوم رضاخان) است، به دليل برخورداري وي از قدرت پنهان، اما بسيار تعيين كننده در عصر پهلوي اول و دوم، از ارزش تاريخي قابل ملاحظه‌اي برخوردار است.

 • چهره واقعی رژیم منحوس پهلوی

  چهره واقعی رژیم منحوس پهلوی

  در این بسته مخاطب با ابعاد مختلف و چهره واقعی رژیم منحوس پهلوی آشنا می‌شود.

 • نقد كتاب «ملكه پهلوي»

  نقد كتاب «ملكه پهلوي»

  هرچند خانم تاج‌‌الملوك تنها بخش ناچيزي از اطلاعات خود را براي ثبت در تاريخ بازگو كرده و شايد بتوان مدعي شد بيان همين مقدار خاطرات نيز عمدتاً در دفاع از عملكردها، پاسخگويي به انتقادات و رفع و رجوع ناهنجاريهاي آن دوران صورت گرفته است، اما از آنجا كه ...

 • نقد كتاب خاطرات جعفر شريف امامي

  نقد كتاب خاطرات جعفر شريف امامي

  خاطرات آقاي جعفر شريف‌امامي به عنوان يك عنصر كليدي در عصر پهلوي، مي‌تواند روشنگر برخي زواياي تاريخ كشور باشد و از اين لحاظ بسيار ارزشمند است. البته همه تاريخ‌پژوهان بيان اطلاعاتي را به مراتب فراتر از آن‌ چه در قالب اين كتاب عرضه شده است انتظار داشتند...

 • نقد كتاب « من و برادرم »

  نقد كتاب « من و برادرم »

  کتاب «من و برادرم» به بیان خاطرات اشرف پهلوی خواهر دو قلوی محمدرضا پهلوی می پردازد .

 • ظهور و سقوط سلطنت پهلوی

  ظهور و سقوط سلطنت پهلوی

  کتاب از دوره‌ی کودکی محمدرضا تا روزهای آخر حکومت پهلوی را با جزئیات جذاب و روان بیان کرده و ویرایش آن نیز فاقد هرگونه جهت‌گیری سیاسی است.

 • نقدی بر کتاب «نگاهی به شاه»

  نقدی بر کتاب «نگاهی به شاه»

  کتاب «نگاهی به شاه» توسط عباس میلانی، نویسنده‌ی کتاب جنجالی «معمای هویدا»، نگاشته شده است. نسخه‌ی فارسی این کتاب در ایران اجازه‌ی چاپ نیافت، اما انتشار نسخه‌ی اینترنتی آن بهانه‌ای شد تا گروه تاریخی برهان به نقد و بررسی، نکات مثبت و منفی کتاب حاضر بپردازد.

 • معرفی و نقد رمان شاه بی شین

  معرفی و نقد رمان شاه بی شین

  کتاب را کتابی جذاب و خواندنی و منحرف کننده در حمایت از شاه و ارائه چهره ای از شاهی کمی خطاکار و مظلوم و به نوعی حق به جانب می دانم و آن را برای خواندن نوجوانان و جوانان بی اطلاع از واقعیت های ظلم و جور شاه خائن، مناسب نمی دانم.

 • معرفی و بررسی رمان "شاهي بي شين"

  معرفی و بررسی رمان "شاهي بي شين"

  «شاه بی‌شین»، رماني كه حول محور زندگي و سرنوشت محمدرضا پهلوي آخرين شاه ايران می‌گذرد، در نوع خود يك نمونۀ كم‌نظير از روايت مستندگونۀ سرگذشت يك پادشاه است.

 • معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  معرفی و بررسی رمان «آه با شین»

  مرور خاطراتی که گاه تکراری و از قبل شناخته شده است.مرور حکایت هایی چون فرمان کشف حجاب، سقوطرضا شاه، سرکار آمدن محمدرضا پهلوی، اصلاحات ارضی، گسترش فضای شهری و تخریب فضاهای روستایی ، مبارزات سیاسی پیش از انقلاب و بعد از آن، دوره و تکرار می‌شود.

 • معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  نویسنده کتاب حاضر را «گزارش کوتاهی» از چگونگی و سیر «رشد محبوبیت روحانیت» و «تاسیس جمهوری اسلامی» معرفی می کند و مطالعه آن را دریچه ای برای شناخت «تلاش های متجددانه و التقاطی» گروه‌های پیش از انقلاب می داند.

 • نقد کتاب «معمای هویدا»

  نقد کتاب «معمای هویدا»

  کتاب «معمای هویدا»، نوشته عباس میلانی، پرداخته که در این نوشتار تحلیل و نقد دیدگاه‌های تاریخی ارایه شده در این کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفته و همچنین به محتوای کتاب و ادعاهای نویسنده درخصوص هویدا، محمدرضا پهلوی، و تحولات ایران در دوره پهلوی نگاهی خواهیم انداخت.@

 • نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  خواننده كتاب «گذر عمر» از ميزان درك سياسي آقاي پيرنيا ـ كه در جاي جاي كتاب متجلي است ـ و جايگاه‌هايي كه وي قبل از پيوند خوردن با عناصر كليدي عرصه سياست و دربار پهلوي در نظام اجرايي كشور داشته به سهولت مي‌تواند به قدر و منزلت او واقف شود و به عبارت بهتر، هرگز نمي‌تواند گوينده خاطرات را به عنوان عنصري تعيين كننده و كليدي در دوران پهلوي ارزيابي نمايد.

 • خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه

  خاطرات سیاسی قوام‌السلطنه

  کتاب حاضر شامل خاطرات قوام‌ در دوره دوم و سوم نخست‌وزیری اوست؛ یعنی سال‌های دهه ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ که ایران گرفتار حزب‌بازی،‌ کمونیست بازی، از بین رفتن آدم‌ها و شخصیت‌ها و شعارهای مختلف است، درباره این دوره منابع و مطالب جدی کمی وجود دارد. بنابراین خاطرات قوام تنها سندی است که از آن دوره‌ به‌جامانده، یادداشت‌هایی که تابه‌حال منتشرنشده بودند.

 • شاه بی شین

  شاه بی شین

  "شاه بی شین" داستانی است از زندگی محمدرضا پهلوی از کودکی تا مرگ که از نگاه دوم شخص روایت می‎شود و گویی وجدان محمدرضا پهلوی ست که در آخرین لحظات عمرش به خاطر تمام اشتباهات و ناتوانی هایش سرزنشش می‎کند.

 • کتاب غرور و سقوط؛ بررسی علل وقوع انقلاب ایران از نگاه سفیر سابق انگلیس

  کتاب غرور و سقوط؛ بررسی علل وقوع انقلاب ایران از نگاه سفیر سابق انگلیس

  پارسونز در این نگارش کوشیده تا مشاهدات خود را درباره اشخاصی نظیر:خاندان سلطنتی، رجال مملکتی، سفرا و نمایندگان خارجی و....، همچنین حوادث رخ داده طی اقامت او ازجمله فراز و نشیب‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، کارها و اقدامات شاه بیان می‌کند.

 • کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

  کتاب دربار به روایت دربار؛ بیانگر فساد رژیم پهلوی

  کتاب دربار به روایت دربار درمقام بیان مفاسد اخلاقی رژیم پهلوی است اما بیان این نوع از مطالب سخت و نیاز به عفت کلام دارد که در هر نوشته‌ای پیدا نمی شود، ولی از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب این است که در ضمن عفت قلم و ملاحظات اخلاقی به گوشه‌ای از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه و حلقه نخست اطرافیان ودوستان و خانواده او – اشاره می‌کند.