شعر
 • گفت‌وگویی با «سلطان غزل» که ناتمام ماند

  گفت‌وگویی با «سلطان غزل» که ناتمام ماند

  کتاب «از عشق تا عشق» تاریخ شفاهی حسین منزوی است که روی جلد آن عبارت یک گفت‌وگوی بلند ناتمام درج شده و همین می‌تواند عاملی باشد که کتاب را باز کنید.

 • نگاهی به مجموعه اشعار «مرز ما عشق است»

  نگاهی به مجموعه اشعار «مرز ما عشق است»

  مجموعه اشعار سیدمحمدمهدی شفیعی با عنوان «مرز ما عشق است» توانست در مدت کوتاهی توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

 • نگاهی به مجموعه شعر «نماشم»

  نگاهی به مجموعه شعر «نماشم»

  مجموعه اشعار «نماشم» مرتضی امیری اسفندقه تجربه نماز شام زیر بارش لطیف باران را به خواننده منتقل می‌کند.

 • نگاهی به مجموعه شعر پریخوانی، غزل‌های دکتر امیرحسین اللهیاری

  نگاهی به مجموعه شعر پریخوانی، غزل‌های دکتر امیرحسین اللهیاری

  پری‌خوانی نام کتابی است که نشر قطره منتشر کرده. در این کتاب، که مقدمه‌ای از بهاءالدین خرمشاهی را بر پیشانی دارد، غزل‌های دکتر امیرحسین اللهیاری، شاعر جوان هم‌روزگار ما، آمده است.

 • «کجایی که یادت بخیر»

  «کجایی که یادت بخیر»

  زبان اشعار طنز عرب امیری در این مجموعه به قدری ساده و روان است که گویی شاعر در حال حرف زدن عادی است و همان‌ها را به شعر نوشته است. همین ویژگی سهل و ممتنع است که حتی برخی از ابیات این مجموعه را قابل حفظ شدن می‌کند.

 • یادداشتی بر کتاب شاید به‌جا آوردی، سروده‌ی وحیده احمدی

  یادداشتی بر کتاب شاید به‌جا آوردی، سروده‌ی وحیده احمدی

  مجموعه‌شعر شاید به‌جا آوردی، به غیر اشعاری اندک که ممکن است حال‌وهوای شخصی داشته باشند، حاوی اشعاری است که آیینه‌ی نگاه و جهان‌بینی خاص شاعر خودند و این کتاب، به عنوان گام نخست شاعر، قدم استوار و ارزشمندی ا‌ست که پیام‌آور نگاه و امضای خاص شعری اوست.

 • نگاهی به مجموعه غزل «صبح زود»

  نگاهی به مجموعه غزل «صبح زود»

  شاعر در ابتدای راه باید تصمیم بگیرد می‌خواهد یکی از خیل بسیاران باشد یا خود را از میان انبوه شباهت‌ها بیرون بکشد و سوال منحصر به فرد خود را از شعر بپرسد و شاعری باشد که مخاطب با خواندن شعر‌هایش فقط به یاد علی لواسانی بیفتد.

 • یادداشتی بر مجموعه شعر سلمان نظافت

  یادداشتی بر مجموعه شعر سلمان نظافت

  تاریخ ادبیات او را موظف می‌داند تا علاوه بر اینکه خودش کسب تجربه کند از تجارب سال‌های شاعری پدر نیز بهره برده باشد و این راه ناتمام خانواده ادبی را به نقطه‌ای قابل قبول برساند.

 • نگاهی به مجموعه «این سرزمین امین ندارد»

  نگاهی به مجموعه «این سرزمین امین ندارد»

  شعر دفاع مقدس و بیداری از آن جهت که متاسفانه اسلام همیشه در خطر است و و مخالفانی دارد و سربازان مدافع به هر زبان و فرهنگی از آن دفاع می کنند، شعری پایان ناپذیر است و با جریان های پیش رو شکل جدیدی به خود می گیرد.

 • نگاهی به مجموعه اشعار «همین گنجشک‌ها»

  نگاهی به مجموعه اشعار «همین گنجشک‌ها»

  شعرهای «همین گنجشک‌ها» در عین سادگی، معرف توانمندی شاعری هستند که هرگاه اراده کند، با به کارگیری استعداد و ظرفیت‌های ذهنی، عاطفی و تجربی خود، می‌تواند نمونۀ یک شاعر خلاق و اثرگذار باشد.

 • بررسی اثر جدید حسنا محمدزاده با عنوان «قفس تنگی»

  بررسی اثر جدید حسنا محمدزاده با عنوان «قفس تنگی»

  شعرهای خوب و بیت‌های خوب در این کتاب کم نیست بنابراین، عموم مخاطبان از مرور شعرها راضی و خرسند خواهند بود و مخاطب‌های خاص و شعرشناس متوقعانه‌تر به شعرها نظر خواهند افکند چرا که از صاحب بیت‌های درخشان، صمیمی و روان، همیشه انتظار کمال‌آفرینی بیشتری می‌رود.

 • یادداشتی بر کتاب «حتی به روزگاران»

  یادداشتی بر کتاب «حتی به روزگاران»

  در اکثر شعرهای مجموعه «حتی به روزگاران» بیت‌هایی یافت می‌شود که برای مخاطب چون آیینه کوچکی است که خود را می‌بیند و به خود می‌اندیشد.

 • عصری با کتاب

  عصری با کتاب

  عصری با کتاب در خبرگزاری فارس اختصاص به نشست کتاب «چه تنهاست ماه» سروده حمیدرضا شکارسری داشت. در این نشست، زهیر توکلی و محمدمهدی سیار و ابراهیم اکبری دیزگاه حضور داشتند.

 • مجموعه رباعی درباره تو

  مجموعه رباعی درباره تو

  مخاطب شعر عرفان‌پور نیز، مخصوصا در مجموعه‌های بازپسینش نه «تو»ی ایرانی مسلمانِ امروز و نه «تو»ی کلی و انتزاعی که «تو»ی انسان است. هم انتزاعی، هم انضمامی. هم زمینی هم آسمان. هم ظاهری و هم باطنی. وقتی با انسانِ اکنونی و اینجایی سخن می‎گوید شعرش رنگ شعر اجتماعی می‎گیرد و آن‎گاه که با انسان بی‎زمان و بی‎مکان، شعرش آهنگِ شعر عرفانی را می‎نوازد. این است که «دربارۀ تو» کتابی است دربارۀ من و دربارۀ تو ای پسر انسان!

 • حماسه ی عاشورا در شعرهای طاهره صفارزاده

  حماسه ی عاشورا در شعرهای طاهره صفارزاده

  واقعه‌ی عاشورا یکی از درون‌مایه‌های اصلی شعر صفارزاده است. و این است که تفکر اعتقادی و مذهبی صفارزاده به تفکر انقلابی او می‌انجامد. بنابراین، علاوه بر اشعار عاشورایی او، رد عاشورا و مفاهیم عاشورایی را در شعر مقاومت او نیز می‌توان دید، به گونه‌ای که جزء اولین شاعرانی به‌شمار آید که مفاهیم اعتقادی را وارد شعر اجتماعی می‌کنند.

 • عاشقانه هایی برای خداوند

  عاشقانه هایی برای خداوند

  این كتاب با گردآوری تعدادی از سروده‌ها و نوشته‌هایی كه در قالب نجوا با خداوند تألیف شده‌‌‌اند به ذكر نعمت‌ها و موهبت‌های الهی پرداخته‌است.

 • تو بوی سیب می دهی

  تو بوی سیب می دهی

  كتاب" تو بوي سيب مي دهي "با جلدي از سيب‌هاي سبز در زمينه اي سبز روشن و تيره همراه با نقش هايي كه شايد بتوان به پنجره پنجره هاي دخيل و آرزوشبيه شان كرد،طراحي شده است.

 • گزیده اشعار «علی معلم دامغانی»؛ شاعری که تکراری نمی‌شود

  گزیده اشعار «علی معلم دامغانی»؛ شاعری که تکراری نمی‌شود

  زبان علی معلم و نازک خیالی او باعث شده تا فهم اشعارش بسیار مشکل باشد. بخشی از این دیرفهمی ریشه در تنبلی و بی حوصلگی مخاطب امروز دارد و بخشی دیگر به دشوارسرایی علی معلم باز می گردد.می توان گفت علی معلم در ترانه‌هایش با مخاطب عام آشتی کرده و توانسته با آن ارتباط برقرار کند.

 • نگاهی به کتاب «بی‌چشمداشت»

  نگاهی به کتاب «بی‌چشمداشت»

  اشعار کتاب دفترچه‌ی خاطرات شاعرند. صادقانه‌ترین واژه‌ها را می‌توان در این سطرهای روشن دید. گله‌هایی تلخ امّا تاثیرگذار دارند.

 • شاعری که با زبان حماسی شعر "اعتراضی" می‌گوید

  شاعری که با زبان حماسی شعر "اعتراضی" می‌گوید

  این کتاب شامل سی و هفت شعر است. هرچند این کتاب به اسم مجموعه غزل چاپ شده است اما قالب های دیگری مانند قطعه و قصیده نیز به چشم می خورد اما عموم قالب ها غزل محسوب می شوند.