شعر
 • نقدی بر سه‌گانه فاضل نظری

  نقدی بر سه‌گانه فاضل نظری

  این سه کتاب «گریه‌های امپراتور»، «اقلیّت» و«آن‌ها»هستند. این سه کتاب علاوه بر پیوستگی انتشار، از نظر سبک و حال و هوا نیز پیوسته‌اند و همین، نقدشان را به صورت توأمان پذیرفتنی می‌کند. در واقع آنچه از فاضل نظری در ذهن مخاطبان شعر امروز نقش بسته است، تصویری است که از این سه‌گانه ایجاد شده است.

 • «به سوی زبان‌شناسی شعر»

  «به سوی زبان‌شناسی شعر»

  مولفان کتاب حاضر در ابتدا بعد از مقدمه به بررسی دیدگاه نظریه زبان‌شناسی سیستمی- نقش‌گرای هلیدی و تبیین اصول و بنیان این رویکرد پرداختند. و در ادامه،بعد از ارائه مقاله ترجمه شده‌ی هلیدی در باب زبان‌شناسی و بوطیقا و همچنین بررسی تاریخچه شعر نو در ایران،درانتها چند شعر از نیما یوشیج را از منظر این نظریه مورد تحلیل و خوانشی دقیق قرار دادند.

 • کتابی که روح حماسیِ ظلم ستیزی، شجاعت و دلیری مخاطب را زنده می‌کند

  کتابی که روح حماسیِ ظلم ستیزی، شجاعت و دلیری مخاطب را زنده می‌کند

  شاعراز قالب‌های مختلف شعری مانند مثنوی، غزل، چهارپاره، ترکیب بند و دو بیتی در این مجموعه بهره برده است. البته بیشتر اشعار در قالب مثنوی سروده شده اند. قالب مثنوی چون طولانی تر است و بهتر می‌تواند فرم روایی را اجرا کند، در این مجموعه بیشتر به کار گرفته شده است، چرا که با هدف شاعر سازگاری بیشتری دارد.

 • تازه‌ترین شرح مثنوی به بازار آمد/ کتابی که نوشتنش ۳۰سال زمان برد

  تازه‌ترین شرح مثنوی به بازار آمد/ کتابی که نوشتنش ۳۰سال زمان برد

  کتاب «شرح مثنوی معنوی» نوشته ناهید عبقری، نویسنده و مولوی‌پژوه از سوی انتشارات بانگ نی روانه بازار نشر شد.

 • لاوهات

  لاوهات

  در «لاوهات» با شاعری شوریده روبروییم که از سویی برای دیدن و تجربه کردن ساحت­های نادیده بسیار مشتاق نشان می‌دهد اما به دنبال سفرنامه­ نویسی نیست. روایت‌های منثور او از سفرهایش شرح شیدایی یک شاعر و جستجوی او در میان ریشه‌های سرگشتگی خود در عوالم دیگر است.

 • نگاهی به «کتاب» فاضل نظری

  نگاهی به «کتاب» فاضل نظری

  غزل عزیزی از شاعر هست با مطلع «به خداحافظی تلخ تو سوگند، نشد».این غزل هم منصوب به فاضل است و گویا فردی از سر علاقه به شعر او رونوشتی ناشیانه از یکی از غزل هایش نوشته!ترجیح می‌دادم شاعر هم-روزگاری گرفتار زیبایی آن غزل اول شده باشد و دست به تکرار زده باشد. اما حقیقت تلخ این است که استاد از روی دست خودش تقلب بدی کرده است...

 • چمدان معطل

  چمدان معطل

  زبان سهل و ممتنع و بی تکلف شاعردر غزل های عاشقانه اش باعث ایجاد یک بستر حسی و عاطفی دل پسند شده که احساس مخاطب را درگیر خود می کند.

 • کتاب

  کتاب

  شاعر در این دفتر آن چنان که به چشم می خورد توجه نسبتاً بیشتری به شاخه ی لفظ از زیرشاخه های زبان داشته و با علائم نگارشی مثل گیومه که کاربرد آن بیشتر تاکید بر واژه ی درون آن است،سعی در برجسته کردن این تناسبات لفظی در نگاه مخاطب دارد

 • نگاهی به مجموعه شعر «خبرهای خوب»

  نگاهی به مجموعه شعر «خبرهای خوب»

  کتاب «خبرهای خوب» سروده مریم کرباسی مجموعه‌ای از ۳۶ غزل این شاعر است که از لحاظ موضوع، تمام حیطه شعر انقلاب -از موضوعات آیینی و دفاع مقدس گرفته تا عاشقانه و عارفانه- را در بر گرفته است.

 • نقد و معرفی کتاب ندیده بانی

  نقد و معرفی کتاب ندیده بانی

  در کتاب " ندیده بانی"لغزش های زبانی و عدم وجود یکدستی در سیر زمانیِ زبان شعرهای کتاب و ساختار شکنی هایی که هیچ دلالت هنری و حتی فنی ندارند به طور متعدد دیده می شود.

 • از عشق برگشته

  از عشق برگشته

  شاعر در مطلع غزل با یک شروع عاطفی ولی قدرتمند وارد یک شکوائیه می شود که موضوع شکایت فراق است و روایت یک رفتنِ تلخ و در بیت بعد از آن از درخواست خود برای ماندن معشوق سخن می گوید ولی در ادامه...

 • نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  در مجموعه «خواب نما»، ساختاری منطبق با بوطیقای رباعی سرایی بر سروده‌های «امیری» حاکم باشد که هست. ساختاری متکی بر زمینه سازی بیت اول برای فرودآوردن ضربه نهایی در پایان رباعی.

 • نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  در مجموعه شعر ضربان،محتوا تکلیف روشنی ندارد و هیچ محوری حتی یک محور نسبی محتوایی نیز نمی توان در شعرها یافت و حاصل این از هم گسیختگی معنوی،پریشان سروده هایی است که شاعر خودش هم نمی داند از جان جهان و واژه ها چه می خواهد؛...

 • یادداشتی بر کتاب «دست خون» سروده علی محمد مودب

  یادداشتی بر کتاب «دست خون» سروده علی محمد مودب

  در این منظومه با شاعری روبرو هستیم که از زبانی پخته سود می برد و مضامین عالی در شعرش نهفته است. پس از خواندن این منظومه هیجانی به شاعر دست می دهد که ناشی از تسلط شاعر بر شعر است.

 • این رستاخیز عام 1 مجلس تعزیه عاشورا

  این رستاخیز عام 1 مجلس تعزیه عاشورا

  "این رستخیز عام" عنوان مجموعه پنج جلدی اشعار عاشورایی است در قالب تعزیه که اصلاح و باز آفرینی شده است.یکدست بودن اشعار، غنا و محتوای سروده ها و پاک بودن اشعار از فحش و ناسزا و جملات رکیک، دروغ و وهن، از شاخصه های این مجموعه است.

 • نوحه های دستگاهی قزوین

  نوحه های دستگاهی قزوین

  نویسنده تحقیقات جامعی را درباره نوحه های دستگاهی در سطح شهر قزوین داشته و روایت های مختلف از یک نوحه را مورد بازبینی قرار داده است.این مجموعه بر اساس دفتر دست نویس چند نفر از دست اندرکاران نوحه دستگاهی قزوین از جمله مرحوم محمد عظیمی،مرحوم کریم صباغیان، مرحوم اسماعیل سبحانی و...تهیه شده است.

 • مجلس حر بن یزید ریاحی

  مجلس حر بن یزید ریاحی

  این منظومه نیمایی که درحقیقت زبان حال حر علیه‏السلام است روایت تازه و بدیع سفر درونی اوست که طی آن دل بیقرار و حقیقت‏جوی خود را از تنگناها و گردنه‏‌های صعب و مسیرهای دشوار تردید و پرسش به سلامت می‏گذراند.

 • نوحه نواحی 2، نوحه‌خوانی در سمنان

  نوحه نواحی 2، نوحه‌خوانی در سمنان

  جلد اول این مجموعه اختصاص دارد به نوحه خوانی در همدان؛ جلد سوم این سلسله تحقیقات نیز به نوحه خوانی در گلستان پرداخته است.« نوحه » از انواع شعر مذهبی است و قالبی از شعر که مانند شعرهای کلاسیک و نیمایی، هم وزن و آهنگ دارد هم ردیف و قافیه و به منظور بیان مصیبت و تحریک عواطف به کار می رود.

 • سرمه در چشم غزل

  سرمه در چشم غزل

  مجموعه حاضر بیش از 200 قطعه شعر دارد که غالب اشعار آن در قالب غزل و رباعی است. این شاعر خراسانی که بیشتر در سرایش غزلیات آئینی شهرت دارد سروده هایش مملو از اشعار تازه و خلاقانه است.

 • یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  ستون فقرات کتاب عزیز مهدی، «حدیث نفس» است و آن هم بیش‌تر عرفانی و کم‌تر فلسفی و از نوع اگزیستانسیالیستی‌اش!