شعر
 • نگاهی به «کتاب» فاضل نظری

  نگاهی به «کتاب» فاضل نظری

  غزل عزیزی از شاعر هست با مطلع «به خداحافظی تلخ تو سوگند، نشد».این غزل هم منصوب به فاضل است و گویا فردی از سر علاقه به شعر او رونوشتی ناشیانه از یکی از غزل هایش نوشته!ترجیح می‌دادم شاعر هم-روزگاری گرفتار زیبایی آن غزل اول شده باشد و دست به تکرار زده باشد. اما حقیقت تلخ این است که استاد از روی دست خودش تقلب بدی کرده است...

 • چمدان معطل

  چمدان معطل

  زبان سهل و ممتنع و بی تکلف شاعردر غزل های عاشقانه اش باعث ایجاد یک بستر حسی و عاطفی دل پسند شده که احساس مخاطب را درگیر خود می کند.

 • کتاب

  کتاب

  شاعر در این دفتر آن چنان که به چشم می خورد توجه نسبتاً بیشتری به شاخه ی لفظ از زیرشاخه های زبان داشته و با علائم نگارشی مثل گیومه که کاربرد آن بیشتر تاکید بر واژه ی درون آن است،سعی در برجسته کردن این تناسبات لفظی در نگاه مخاطب دارد

 • نگاهی به مجموعه شعر «خبرهای خوب»

  نگاهی به مجموعه شعر «خبرهای خوب»

  کتاب «خبرهای خوب» سروده مریم کرباسی مجموعه‌ای از ۳۶ غزل این شاعر است که از لحاظ موضوع، تمام حیطه شعر انقلاب -از موضوعات آیینی و دفاع مقدس گرفته تا عاشقانه و عارفانه- را در بر گرفته است.

 • نقد و معرفی کتاب ندیده بانی

  نقد و معرفی کتاب ندیده بانی

  در کتاب " ندیده بانی"لغزش های زبانی و عدم وجود یکدستی در سیر زمانیِ زبان شعرهای کتاب و ساختار شکنی هایی که هیچ دلالت هنری و حتی فنی ندارند به طور متعدد دیده می شود.

 • از عشق برگشته

  از عشق برگشته

  شاعر در مطلع غزل با یک شروع عاطفی ولی قدرتمند وارد یک شکوائیه می شود که موضوع شکایت فراق است و روایت یک رفتنِ تلخ و در بیت بعد از آن از درخواست خود برای ماندن معشوق سخن می گوید ولی در ادامه...

 • نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  نقدی بر مجموعه «خواب‌نما»

  در مجموعه «خواب نما»، ساختاری منطبق با بوطیقای رباعی سرایی بر سروده‌های «امیری» حاکم باشد که هست. ساختاری متکی بر زمینه سازی بیت اول برای فرودآوردن ضربه نهایی در پایان رباعی.

 • نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  نقد و بررسی مجموعه شعر ضربان

  در مجموعه شعر ضربان،محتوا تکلیف روشنی ندارد و هیچ محوری حتی یک محور نسبی محتوایی نیز نمی توان در شعرها یافت و حاصل این از هم گسیختگی معنوی،پریشان سروده هایی است که شاعر خودش هم نمی داند از جان جهان و واژه ها چه می خواهد؛...

 • یادداشتی بر کتاب «دست خون» سروده علی محمد مودب

  یادداشتی بر کتاب «دست خون» سروده علی محمد مودب

  در این منظومه با شاعری روبرو هستیم که از زبانی پخته سود می برد و مضامین عالی در شعرش نهفته است. پس از خواندن این منظومه هیجانی به شاعر دست می دهد که ناشی از تسلط شاعر بر شعر است.

 • این رستاخیز عام 1 مجلس تعزیه عاشورا

  این رستاخیز عام 1 مجلس تعزیه عاشورا

  "این رستخیز عام" عنوان مجموعه پنج جلدی اشعار عاشورایی است در قالب تعزیه که اصلاح و باز آفرینی شده است.یکدست بودن اشعار، غنا و محتوای سروده ها و پاک بودن اشعار از فحش و ناسزا و جملات رکیک، دروغ و وهن، از شاخصه های این مجموعه است.

 • نوحه های دستگاهی قزوین

  نوحه های دستگاهی قزوین

  نویسنده تحقیقات جامعی را درباره نوحه های دستگاهی در سطح شهر قزوین داشته و روایت های مختلف از یک نوحه را مورد بازبینی قرار داده است.این مجموعه بر اساس دفتر دست نویس چند نفر از دست اندرکاران نوحه دستگاهی قزوین از جمله مرحوم محمد عظیمی،مرحوم کریم صباغیان، مرحوم اسماعیل سبحانی و...تهیه شده است.

 • مجلس حر بن یزید ریاحی

  مجلس حر بن یزید ریاحی

  این منظومه نیمایی که درحقیقت زبان حال حر علیه‏السلام است روایت تازه و بدیع سفر درونی اوست که طی آن دل بیقرار و حقیقت‏جوی خود را از تنگناها و گردنه‏‌های صعب و مسیرهای دشوار تردید و پرسش به سلامت می‏گذراند.

 • نوحه نواحی 2، نوحه‌خوانی در سمنان

  نوحه نواحی 2، نوحه‌خوانی در سمنان

  جلد اول این مجموعه اختصاص دارد به نوحه خوانی در همدان؛ جلد سوم این سلسله تحقیقات نیز به نوحه خوانی در گلستان پرداخته است.« نوحه » از انواع شعر مذهبی است و قالبی از شعر که مانند شعرهای کلاسیک و نیمایی، هم وزن و آهنگ دارد هم ردیف و قافیه و به منظور بیان مصیبت و تحریک عواطف به کار می رود.

 • سرمه در چشم غزل

  سرمه در چشم غزل

  مجموعه حاضر بیش از 200 قطعه شعر دارد که غالب اشعار آن در قالب غزل و رباعی است. این شاعر خراسانی که بیشتر در سرایش غزلیات آئینی شهرت دارد سروده هایش مملو از اشعار تازه و خلاقانه است.

 • یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  یادداشتی بر «دلم دهلی‌ است»؛ سروده‌ عزیز مهدی

  ستون فقرات کتاب عزیز مهدی، «حدیث نفس» است و آن هم بیش‌تر عرفانی و کم‌تر فلسفی و از نوع اگزیستانسیالیستی‌اش!

 • عطش زیر چتر باران

  عطش زیر چتر باران

  "عطش زیر چتر باران" مجموعه شعری آیینی است. این مجموعه که هفتادو دو شعر عاشورایی را در بر می گیرد، از خواندنی ترین مجموعه شعرهای آیینیِ اخیر است.

 • شعرهایی که طبیعت را زنده می‌کند

  شعرهایی که طبیعت را زنده می‌کند

  اتمسفر شعرهای "مهتاب در قلمرو شب" به سمت فضاهای روستایی و ایلیاتی گرایش دارد تا فضاهای شهری و آپارتمانی؛ طبیعت در شعرهای این مجموعه زنده و جاندار است.

 • "این قوم ناگهان"؛ صداقتِ شاعرانه در اشعار مذهبی

  "این قوم ناگهان"؛ صداقتِ شاعرانه در اشعار مذهبی

  «این قوم ناگهان» که شامل چهار دفتر «غزل و قصیده»، «مثنوی»، «اشعار نو و سپید» و «چند رباعی و دو بیتی» می‌شود. مضامین طرح شده در این دفتر هم مذهبی، اجتماعی و سیاسی هستند و دامنه‌ی وسیعی را در بر می گیرند. اشعار این مجموعه چه از نظر قالب و چه از لحاظ محتوا تنوع دارند.

 • نتایج نظرسنجی بهترین کتاب شعر و ادبیات سال ۱۳۹۴

  نتایج نظرسنجی بهترین کتاب شعر و ادبیات سال ۱۳۹۴

  در این نظرسنجی سه سوال درباره کتاب‎های خوب مطرح شده است:
  «۱. بهترین کتابی که شما در حوزۀ شعر و ادبیات در سال ۱۳۹۴ خواندید چه کتابی است؟
  ۲. بهترین کتابی که به نظر شما در حوزۀ شعر و ادبیات در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است کدام است؟
  ۳. پنج کتاب پیشنهادی شما برای ایام نوروز ۱۳۹۵ چه کتاب‎هایی هستند؟»

 • مهتاب غروب

  مهتاب غروب

  اصل کتاب، مجموعه ی غزل « جرس فریاد می دارد » و مجموعه ی مثنوی « که بربندید محمل ها » ست که به ترتیب در سال های 88 و 89 با 720 غزل و 373 مثنوی معرفی و برای استفاده در اختیار مخاطب قرار گرفت.