شعر
 • عطش زیر چتر باران

  عطش زیر چتر باران

  "عطش زیر چتر باران" مجموعه شعری آیینی است. این مجموعه که هفتادو دو شعر عاشورایی را در بر می گیرد، از خواندنی ترین مجموعه شعرهای آیینیِ اخیر است.

 • شعرهایی که طبیعت را زنده می‌کند

  شعرهایی که طبیعت را زنده می‌کند

  اتمسفر شعرهای "مهتاب در قلمرو شب" به سمت فضاهای روستایی و ایلیاتی گرایش دارد تا فضاهای شهری و آپارتمانی؛ طبیعت در شعرهای این مجموعه زنده و جاندار است.

 • "این قوم ناگهان"؛ صداقتِ شاعرانه در اشعار مذهبی

  "این قوم ناگهان"؛ صداقتِ شاعرانه در اشعار مذهبی

  «این قوم ناگهان» که شامل چهار دفتر «غزل و قصیده»، «مثنوی»، «اشعار نو و سپید» و «چند رباعی و دو بیتی» می‌شود. مضامین طرح شده در این دفتر هم مذهبی، اجتماعی و سیاسی هستند و دامنه‌ی وسیعی را در بر می گیرند. اشعار این مجموعه چه از نظر قالب و چه از لحاظ محتوا تنوع دارند.

 • نتایج نظرسنجی بهترین کتاب شعر و ادبیات سال ۱۳۹۴

  نتایج نظرسنجی بهترین کتاب شعر و ادبیات سال ۱۳۹۴

  در این نظرسنجی سه سوال درباره کتاب‎های خوب مطرح شده است:
  «۱. بهترین کتابی که شما در حوزۀ شعر و ادبیات در سال ۱۳۹۴ خواندید چه کتابی است؟
  ۲. بهترین کتابی که به نظر شما در حوزۀ شعر و ادبیات در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است کدام است؟
  ۳. پنج کتاب پیشنهادی شما برای ایام نوروز ۱۳۹۵ چه کتاب‎هایی هستند؟»

 • مهتاب غروب

  مهتاب غروب

  اصل کتاب، مجموعه ی غزل « جرس فریاد می دارد » و مجموعه ی مثنوی « که بربندید محمل ها » ست که به ترتیب در سال های 88 و 89 با 720 غزل و 373 مثنوی معرفی و برای استفاده در اختیار مخاطب قرار گرفت.

 • شعله شام

  شعله شام

  پنجاه و پنج غزل و مثنوی از سوگ سروده های شاعران سنتی و معاصر با موضوع حضرت رقیه (س) در این اثر جمع آوری و به پیشگاه حضرت نرجس خاتون(س) تقدیم شده است.

 • نگاهی به کتاب «بمب‌های خنثی شده در خواب»

  نگاهی به کتاب «بمب‌های خنثی شده در خواب»

  سعید جلیلی هنرمند،در مجموعه بمب‌های خنثی شده در خواب،بیشتر یک نمایشنامه نویس است تا یک غزل سرا.از همین روست که هنگام خوانش شعرها،حس تماشای یک فیلم سینمایی به مخاطب دست می‌دهد. فاکتورهایی که برای شعرهای جلیلی برشمرده شد،‌‌ همان پنجره ایست که، شاعر آن را برای نشان دادن جلوه‌ای جدید از غزل، برای مخاطبان خود گشوده است.

 • رسول ظهر

  رسول ظهر

  گزینش اشعار از شاعران جدید و قدیم هم به لحاظ سن و هم به لحاظ دوره و نیز سبک موفقیت گردآورندگان این مجموعه را در سطح گسترده ای فراهم آورده و سبب جذب و رضایت مخاطب شده است.

 • حنجره صبح

  حنجره صبح

  از نکات مثبت کتاب؛ قابل حمل بودن کتاب، اجتماع غزل و مثنوی در کنار هم و با موضوعی یکسان، گسترش سطح مخاطب، یافتن مخاطب تازه، مرور و بازخوانی اشعار، ویرایش مجدد و تطبیق اشعار با آثار جدیدتر شاعر است که در مقدمه ی فرضی هم به آن اشاره شده است.

 • اشک خون

  اشک خون

  متن این مجموعه با مقدمه ای در شرح عظمت عاشورا و اهداف قیام حسینی آغاز شده و با ذکر مواردی مانند مرگ معاویه و جانشینی یزید و درخواست بیعت از امام حسین(ع)، دعوت مردم کوفه و خیانتشان، نام بردن از اهل بیت امام(ع) و ذکر نام شاعرانی شیعه و سنی که سوگ سروده های خود را تقدیم به عاشقان مکتب عاشورا کرده اند کامل می شود.

 • آینه دار مقتل

  آینه دار مقتل

  این کتاب از به تصویر کشاندن باورهای شاعر پیرامون شعر چیست و شاعر کیست آغاز می گردد و در ادامه حسن عقل و غیرت عشق و آبی عاطفه را با هنرمندی به ترسیم در می آورد.

 • پدر، پسر، روح القدس

  پدر، پسر، روح القدس

  " پدر، پسر، روح القدوس " نام کتابی است با زیر عنوان " تجلی عشق علوی و شور حسینی در آثار شاعران و نویسندگان مسیحی"، این اثر همان گونه که از اسمش پیداست به شاعرانی می پردازد که علیرغم دینشان ارادت شگفت انگیز و وصف ناشدنی ای دارند نسبت به اهل بیت علیهم السلام بخصوص امیرالمؤمنین و امام حسین علیهم السلام.

 • چهارده معصوم (علیهم السلام) در آیینه شعر

  چهارده معصوم (علیهم السلام) در آیینه شعر

  کتاب «چهارده معصوم در آینه شعر» مجموعه ای از اشعار، مدایح و مراثی چهارده معصوم علیهم اسلام است؛ چنانکه از عنوان کتاب پیداست مجموعه ای از سروده های شاعران مختلف در این حوزه را گرد هم آورده و با دسته بندی موضوعی منتشر ساخته است.

 • قصیده‌های زمینی؛ درنگی بر کتاب «چین‌کلاغ‌» مرتضی امیری اسفندقه‌

  قصیده‌های زمینی؛ درنگی بر کتاب «چین‌کلاغ‌» مرتضی امیری اسفندقه‌

  قصیده‌سرایان‌ از مردم دور بوده‌اند و با زبانی دور از دسترس‌، چیزهایی دور از دسترس را می‌گفته‌اند. عمده مضامین‌، مشترک بوده و از چشمدیدهای شخصی شاعران‌، کمتر در قصاید یا فت می‌شد . ولی من می‌گویم امیری قصیده را بسیار زمینی کرده است‌.

 • این رستاخیز عام 5 مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی

  این رستاخیز عام 5 مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی

  " مجلس تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی " یا " مجلس چهار سردار "پنجمین و آخرین سری از مجموعه "این رستخیز عام "است.مجلس شهادت حر بن یزید ریاحی از زیباترین مجالس تعزیه است که بعضا با نام چهار سردار خوانده و شناخته می شود.

 • حروف مقطعه

  حروف مقطعه

  این مجموعه حاصل شعور شاعران جوانی است که طی چند سال اخیر به جای گم شدن در وادی عشق های سرگردان در خیابان ها و کوچه های بن بست، دل خود را به دریا زده اند و عمرشان در راه سرودن و گفتن غزل مرثیه ها سپری می کنند.

 • چهلچراغ

  چهلچراغ

  پژوهنده‌ و پوینده‌ی‌‌ عرصه‌ی شعر هیئتی و آیینی،گزیده‌هایی کوتاه از سوگ‌سروده‌های شاعران نام‌بردار عرب را در این کتاب گردآوری و با نثري روان به‌ پارسی برگردانده است.

 • پنجره های همیشه باز

  پنجره های همیشه باز

  « پنجره های نیمه باز » مجموعه ای از اشعار آیینی است با 135 قطعه شعر که در مدح چهارده معصوم سروده شده است.قالب کلی اشعار غزل و مثنوی است اما تعداد کمی رباعی و چهارپاره نیز در میان این اشعار دیده می شود.

 • این رستاخیز عام 2 مجلس تعزیه شهادت حضرت ابالفضل ع

  این رستاخیز عام 2 مجلس تعزیه شهادت حضرت ابالفضل ع

  مجلس شهادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام از معروفترین و مشهورترین مجالس تعزیه می باشد که از سال های دور در روزهای هفتم یا نهم محرم اجرا می شود. از جمله تأثیر گذارترین فرازها و صحنه های این مجلس اشعار آن جناب است در نگهبانی حریم اهل بیت علیهم السلام و دیدار رؤیا گونه آن حضرت با پدرشان حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در شب عاشورا.

 • راز رشید

  راز رشید

  این مجموعه‌ی شعر عاشورایی، دارای سه مطلع است که در نخستین مجال، جز سپیدِ روسپیدِ یادشده، سه شعر از علی معلم دامغانی، سیدعلی موسوی گرمارودی و سعید بیابانکی، جان‌نواز است و روان‌افزا؛ اشعاری برآمده از نخستین همایش ادبی- هنری عاشورا.