شعر
 • این رستاخیز عام 4 مجلس تعزیه پسران امام حسن ع

  این رستاخیز عام 4 مجلس تعزیه پسران امام حسن ع

  وجود تعزیه های گوناگون (اشعار) در گوشه کنار کشور که از بیشتر آن ها از دو سه سده اخیر به ما رسیده است خالی از اشکالات شعری و ایضا وهنی و خیال انگیز نیست. لذا پژوهش و کند وکاوی متقن لازم است

 • شعر عاشورایی جامه دران

  شعر عاشورایی جامه دران

  « جامه دران » عنوان مجموعه شعری است با موضوع اشعار دینی،در قالب کلاسیک سروده شده است.اشعار دینی زیر مجموعه ی اشعار آیینی است و به سروده هایی گفته می شود که موضوعشان مراسم عاشورا، بعثت، غدیر، ولادت و شهادت و نیایش و دعاست.

 • مجموعه شعر عاشورایی«جغرافیای رازها»

  مجموعه شعر عاشورایی«جغرافیای رازها»

  شاعر این مجموعه با استفاده از مضامین عاشورایی و آنچه در وقوع حوادث سال شصت و یک هجری رخ داده سعی بر این داشته است تا آنچه باید انسان امروز را از طریق مرور پیام ها و عبرت های عاشورا بیدار و آگاه سازد‏،

 • هوای ماریه ابری است

  هوای ماریه ابری است

  " هوای ماریه ابری است " نام مجموعه شعری است که 72 شعر سپید عاشورایی را در خود جای داده است.توجه شاعر به ظرایف و دقایق باریک عاشورا چنان است که گویی عکاسی دوربین خود را روی موضوعاتی زوم کند که شاید از عهده بعضی دیگر مردم بر نیاید.

 • من میگویم، شما بگریید

  من میگویم، شما بگریید

  یکی از مهم‏ترین امتیازات این گزیده آن است که گردآورنده خود تاکنون اشعار آیینی و عاشورایی زیبایی سروده و از سرآمدان شعر آیینی معاصر است و بنابراین شناخت کافی و ذوق سلیم او در به‏گزین کردن آثار سبب شده مجموعه‏‌ای کم‏‌نظیر در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

 • همه آینه‏‌ها

  همه آینه‏‌ها

  " همه آینه ها " نام گزیده غزل های عاشورایی شاعران معاصر است.از شاعران نامی معاصری چون؛ مرحوم قیصر امین پورو ... گرفته تا شاعران جوان تر و کم اشتهارتری چون؛ محمد جواد آسمان، سارا حیدری، مریم سقلاتونی و دیگران.

 • جرس فریاد میدارد

  جرس فریاد میدارد

  گستره موضوعی و زمانی این گزیده اشعار، مربوط می شود به آغاز حرکت قافله حضرت سید الشهدا علیه السلام از مدینه منوره به سوی کوفه و شام و بازگشت حزن انگیز اهل حرم به این شهر مقدس(مدینه).

 • منظومه شهیدان کربلا

  منظومه شهیدان کربلا

  از نکات برجسته این منظومه تاریخ نگاری آن است که استاد کاشانی به خاطر تسلط بر تاریخ اسلام توانسته است اثر قابل اعتنایی در حوزه تاریخ ارئه دهد.خط سیر اشعار این منظومه از هجرت حضرت سیدالشهدا علیه السلام آغاز می شود و تا قضایای شام ادامه می یابد.

 • زیر خیمه عطش

  زیر خیمه عطش

  قالب اشعار این کتاب؛ نو و کلاسیک است و غزل‏، رباعی‏، نیمایی‏، سپید را شامل می شود.این مجموعه که بیست و شش قطعه شعر را در بر دارد کوشیده تا شخصیت ها و حوادث محرم سال 61 هجری قمری را با زبان شعر به تصویر بکشد.

 • مروری بر شعرهای سپید مجموعه «نامه‌های کوفی»

  مروری بر شعرهای سپید مجموعه «نامه‌های کوفی»

  کتاب نامه‌های کوفی به نوعی به فضای پیرامون واقعه عاشورا می‌پردازد. در بخش سوم که پایان بخش کتاب است به شعرهای سپید برخورد می‌کنیم. بیست و پنج شعر عاشورایی که در پیوند واقعه کربلا با زندگی روزمره است.

 • با کاروان نیزه

  با کاروان نیزه

  ترکیب بند باکاروان نیزه به لطف بهره‌گیری از زبان سنجیده، تعابیر هوش‌مندانه و فضای نوین تفکر اسلامی و شیعی یکی از درخشان‌ترین منظومه‌های عاشورایی عصر ماست.

 • 10کتاب شعر برای ماه محرم

  10کتاب شعر برای ماه محرم

  به مناسبتِ فرارسیدنِ دهه‎ی سوگواری بر سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام)، ده مجموعه شعر که اختصاصا با موضوعِ عاشورای حسینی سروده شده‌اند را به سوگوارانِ امام حسین و دوست‎داران شعر و ادب پارسی پیشنهاد می‌شود.

 • بازنشر دو دفتر شعر سپید عاشورایی خیمه در بازار کتاب

  بازنشر دو دفتر شعر سپید عاشورایی خیمه در بازار کتاب

  در آستانه ماه محرم نشر خیمه دو دفتر شعر سپید عاشورایی از سید اکبر میرجعفری و محمد مهدی رسولی را بار دیگر روانه بازار کتاب کرد.

 • چقدر قیافه ی شما برایم آشنا نیست

  چقدر قیافه ی شما برایم آشنا نیست

  این دفتر شعر هم مانند دیگر دفاتر او درگیر انواع بازی هایی است که در سطح و شکل ظاهری شعر اتفاق می افتد.شاعر،شعر کلاسیک را به طور غیر معمولی،سطربندی سپیدوار کرده است و ساختار ذاتی آن یعنی بیت محور بودن آن از نظر تقسیم بندی ساختمانی را از آن گرفته است و این کار شامل همه ی شعرهای کتاب شده است.

 • نقد و بررسی دفتر شعر «اسمش همین است»

  نقد و بررسی دفتر شعر «اسمش همین است»

  علیرضا آذر و شاعران امثال آن از خلاً و سکوت غزل فخیم سوء استفاده می کنند و با دست زدن به روندی که از ساختار گریزی شروع می شود و به ساختار شکنی می رسد و به ساختار ستیزی ختم می شود سعی در خاص نمایی شعر خود دارند.

 • خوب ترین حادثه می دانمت

  خوب ترین حادثه می دانمت

  بهمنی در کل شاعری است که در ساده نویسی موقعیت خوبی را در میان مخاطبان این نوع از سُرایش شعر دارد و در شعر معاصر از جایگاه برجسته ای برخوردار است و وجود او اجازه ی بسیاری از جسارت‌های تکنیکی و تألیفی را به نسل جوان داده است.

 • وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  علی داودی گفت: شاعر در «دستخون» به انسان مومن و به تعبیری انقلابی می‌پردازد که پیشینه مشخصی دارد و بحث از اساطیر باستانی نیست، یعنی یک گریزگاه تاریخی از جنگ صفین شروع کرده و به درگیری جبهه حق و باطل پرداخته است.

 • مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  شاید یکی از دلایل موسی بیدج برای ترجمه آثار الماغوط روحیه انقلابی و زندگی شاعرانه او باشد. شاید هم رابطه خویشاوندی الماغوط با آدینوس و شاید هم آثار موفق و زبان گروتسک و طنز تلخ در آثارش.

 • برگ ریز

  برگ ریز

  این اثر شامل ۲۹ شعر است که به لحاظ مضمونی در حوزه های گوناگون جای می گیرد. برخی از این اشعار دارای تم اجتماعی هستند، برخی در راستای مفاهیم مذهبی و آیینی قرار گرفته اند و برخی نیز به حوزه دفاع مقدس می‌پردازند.

 • گریه با ابرهای موافق

  گریه با ابرهای موافق

  اشعار این دفتر مضامین مختلف و متنوعِ دینی و مذهبی دارند. لفظ و تصویر و معنا در این اشعار به یک تناسب مطلوب دست یافته‌اند و هیچ کدام فدای دیگری نشده‌اند. مهیجی با گنجینه‌ی پربار فرهنگیِ ما آشنایی عمیقی دارد.