شعر
 • گل صدبرگ (مانیوء شو)

  گل صدبرگ (مانیوء شو)

  کتابی که تصویری متفاوت و آمیخته به تخیل شاعرانه از فرهنگ و تاریخ ژاپن به نمایش می گذارد. سرزمینی که همواره با شمایل سامورایی‌هایش تاریخ آن را به خاطر می آوردیم اما حالا قدم به دوره‌ای گذاشته ایم که مردمش بیشتر به شعر شهره اند.

 • مروری بر کتاب «دهلی ستاره بود»

  مروری بر کتاب «دهلی ستاره بود»

  باید قبول کرد کتاب «دهلی ستاره بود» کمی بیشتر از یک نگاه توریستی است. انگار مولف عمری را در هندوستان به سر برده و یا عمری را به هندوستان فکر کرده است و با تجربه ای ذهنی دست به تالیف برده است.

 • نگاهی به مجموعه شعر «بی تو نبودن» سروده جواد شیخ‌الاسلامی

  نگاهی به مجموعه شعر «بی تو نبودن» سروده جواد شیخ‌الاسلامی

  در این مجموعه 38 غزل عاشقانه و آیینی در کنار هم آمده و خواننده را به ضیافت کلمات خود دعوت کرده است. اشعار این مجموعه از اواسط دفتر شعر جان گرفته و اوج می‌گیرد و خواننده در ابتدا با اثر چشمگیری روبرو نمی‌شود و اگر در ادامه دادن خواندن اشعار پایداری نکند حتما لذت اشعار نیمه دوم کتاب را از دست خواهد داد .

 • غزل اخلاقی به جای غزل کافی‌شاپی

  غزل اخلاقی به جای غزل کافی‌شاپی

  مجموعه غزل «قرار» که در آن شاعر غزل‌های عاشقانه‌اش را گردآورده است.در این مجموعه اخلاق، انسانیت و نکات انسانی را می‌توان دید و این همان غزل متعهد روز است که با زبان عشق مسائل روز را مطرح می‌کند. ناامیدی و سیاهی جایی ندارد و اشعار امیدوار کننده است.

 • مروری بر مجموعه شعر «ضریح ساده»

  مروری بر مجموعه شعر «ضریح ساده»

  «ضریح ساده» گزیده شعرهای مذهبی سروده شده از بهار 69 تا بهمن 86 است و با اینکه تجربه شعرهای موزون همچون غزل، دو بیتی و رباعی بسیار به چشم می خورد اما سبک غالب، شعرهای آزاد و سپید است.

 • چشم لرزه ها

  چشم لرزه ها

  «چشم لرزه‌ها» با مخمسی خطاب به نام نامی سید الشهدا (ع) آغاز می­شود و در آن تولیت بنا بر آنچه در مقدمه گفته است با صمیمانه­ترین و ساده­ترین شکل ممکن در روایت، ارادتش را به محضر امام خود تقدیم کرده است.

 • فاخر و محکم،تازه و امروزی

  فاخر و محکم،تازه و امروزی

  آمار و کمیت ها به ویژه در قلمرو ذوق و اندیشه هرچند تکیه گاه هایی مطمئن نیستند، اما اگر به درستی و ژرف نگری کاویده شوند، مجالی برای تحلیل و تبیین، فراروی پژوهشگران و منتقدان می گشایند.

 • زیر چتر تو باران می آید

  زیر چتر تو باران می آید

  مهدی فرجی در اغلب غزل‌هایش ساده و بی تکلف می‌سراید،غزل‌هایی هم دارد که با این فضا تفاوت دارد، نه اینکه بخواهد مهمل و پیچیده و دور از فهم باشد ولی زبانی مفاخره وار و دارای صلابت کلامی مستحکم است؛

 • تازه ترین دفتر شعرهای طنز اسماعیل امینی با عنوان «دکتر بازی» منتشر شد

  تازه ترین دفتر شعرهای طنز اسماعیل امینی با عنوان «دکتر بازی» منتشر شد

  این دفتر شعر به طبع آزمایی شاعرانه و طنازانه در شرح برخی از معظلات اجتماعی پرداخته و شاعرگزیده ای از اشعار خود را در قالب ۳۰ قطعه شعر در این دفتر گردآوری کرده است.

 • حتی همین گلدان خالی عاشقت بود

  حتی همین گلدان خالی عاشقت بود

  این غزل به نوعی درد دل شاعر است با یک مترسک تنها که راوی برای ترسیم وسعت غم‌های خود دست به سرزنش مترسک می‌زند و دل او را کاه می‌داند که از درک درد عاجز است و چشم‌هایش را از جنس کاغذ می‌بیند...

 • نقد و بررسی کتاب شعر «مترسک عاشق چشمان زاغ ست»

  نقد و بررسی کتاب شعر «مترسک عاشق چشمان زاغ ست»

  این مجموعه در حدود یکصدو شست و هفت عنوان شعر را شامل می‌شود که تمامی آن ها در چند مصرع کوتاه سروده شده اند.شاعر تعاریف مختصری را از واژگانی که انتخاب کرده است که یا هم معنا هستند، یا به لحاظ تبار شناسی واژگانی، دارای ساختار های لفظی و در برگیرنده معنای یکسان یا دو معنایی می باشند.

 • یکی از مردمی‌ترین شاعران ایران به روایت محمد کاظم کاظمی

  یکی از مردمی‌ترین شاعران ایران به روایت محمد کاظم کاظمی

  «فواره‌ها» مجموعه‌ای از شعرهای دهه‌های هفتاد و هشتاد شاعر است.«فواره‌ها» (سروده اوایل دهه هفتاد) شاید بهترین شعر روایی سپاهی لائین و یکی از بهترین سروده‌های او تا کنون باشد، چنان که بسیاری‌ها او را با همین غزل می‌شناسند.

 • نقد دفتر شعرسکته‌ی سوم

  نقد دفتر شعرسکته‌ی سوم

  این کتاب شامل پنجاه و سه غزل، سی و چهار رباعی و پنج ترانه است که خود اینها خصوصاً غزل‌ها حتی از لحاظ سلامت و استاندارد ساختاری دچار چالش هستند.

 • صبح زود

  صبح زود

  مجموعه ۳۱ شعر که ۱۸ شعر آن در قالب‌های کلاسیک و ۱۳ شعر نیز در اوزان و قالب‌های نیمایی سروده شده است.

 • صبح بنارس

  صبح بنارس

  شعرها ی قزوه در " صبح بنارس " از خود عنوان کتاب گرفته تا کلام و اعلام و اشارات شاعر، به دلیل سکونت شاعر در هند تحت تأثیر این فضاست و این بیانگر صداقت شاعر در گزارش احساسات و ادراکات خود در مختصات زمان و مکان است که از نکته های مثبت شاعری است.

 • تاوان کلمات

  تاوان کلمات

  «تاوان کلمات»مجموعه شعری مهم و قابل اعتنا به شمار می­رود که گزیده­ای است از تمام این دوران از زندگی او؛ گزیده‌­ای از تمامی اشعاری که وی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا چند سال اخیر آن را سروده است که در موخره و در بخشی تازه با مجموعه­‌ای از تازه سروده­‌های او نیز همراه شده است.

 • مرد بی مورد

  مرد بی مورد

  " مرد بی مورد " به نوعی مانیفست مکتوب و منظوم این جریان است که شاعر در آن کوشیده تا عملاً و با استفاده از ظرفیت متنی، نوع تألیف خود را در بستر ساختاری خاصی به مخاطب معرفی کند.

 • مجموعه رباعیِ خواب نما

  مجموعه رباعیِ خواب نما

  در این مجموعه اوج هنرنمایی شاعر درچند رباعی است ، که اندیشه، عاطفه، خیال و زبان در تعادل بهتری هستند. بخصوص آنجا که عاطفه و خیال برجسته تر شده اند رباعی‌ها بیشتر جلوه کرده‌اند.

 • نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

  نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

  اشعار مجموعه «مجنون در تهران» انتظار خواننده را برآورده می‌کند، البته اشعار او با توجه به تعبیر رهبر انقلاب مبنی بر جهت‌دار بودن شعر، فاقد آن است و به نوعی اشعارش موضع‌مند نیست.

 • آینه های سفالی

  آینه های سفالی

  " آینه های سفالی " شامل اشعاری است که از لحاظ موضوعی آزاد است و برای کسانی که می خواهند اشعار غیر آیینی را بخوانند بسیار مفید است؛هر چند در عاشقانه ترین سروده های مجاهدی نیز می توان ردپایی از اعتقادات مذهبی و دلبستگی های ارزشی او را مشاهده کرد.