شعر
 • خوب ترین حادثه می دانمت

  خوب ترین حادثه می دانمت

  بهمنی در کل شاعری است که در ساده نویسی موقعیت خوبی را در میان مخاطبان این نوع از سُرایش شعر دارد و در شعر معاصر از جایگاه برجسته ای برخوردار است و وجود او اجازه ی بسیاری از جسارت‌های تکنیکی و تألیفی را به نسل جوان داده است.

 • وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  وجود بافت روستایی در جدیدترین اثر مودب/ «دستخون» به درگیری جبهه حق و باطل می‌پردازد

  علی داودی گفت: شاعر در «دستخون» به انسان مومن و به تعبیری انقلابی می‌پردازد که پیشینه مشخصی دارد و بحث از اساطیر باستانی نیست، یعنی یک گریزگاه تاریخی از جنگ صفین شروع کرده و به درگیری جبهه حق و باطل پرداخته است.

 • مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  مروری بر کتاب «بدوی سرخ پوست»

  شاید یکی از دلایل موسی بیدج برای ترجمه آثار الماغوط روحیه انقلابی و زندگی شاعرانه او باشد. شاید هم رابطه خویشاوندی الماغوط با آدینوس و شاید هم آثار موفق و زبان گروتسک و طنز تلخ در آثارش.

 • برگ ریز

  برگ ریز

  این اثر شامل ۲۹ شعر است که به لحاظ مضمونی در حوزه های گوناگون جای می گیرد. برخی از این اشعار دارای تم اجتماعی هستند، برخی در راستای مفاهیم مذهبی و آیینی قرار گرفته اند و برخی نیز به حوزه دفاع مقدس می‌پردازند.

 • گریه با ابرهای موافق

  گریه با ابرهای موافق

  اشعار این دفتر مضامین مختلف و متنوعِ دینی و مذهبی دارند. لفظ و تصویر و معنا در این اشعار به یک تناسب مطلوب دست یافته‌اند و هیچ کدام فدای دیگری نشده‌اند. مهیجی با گنجینه‌ی پربار فرهنگیِ ما آشنایی عمیقی دارد.

 • گل صدبرگ (مانیوء شو)

  گل صدبرگ (مانیوء شو)

  کتابی که تصویری متفاوت و آمیخته به تخیل شاعرانه از فرهنگ و تاریخ ژاپن به نمایش می گذارد. سرزمینی که همواره با شمایل سامورایی‌هایش تاریخ آن را به خاطر می آوردیم اما حالا قدم به دوره‌ای گذاشته ایم که مردمش بیشتر به شعر شهره اند.

 • مروری بر کتاب «دهلی ستاره بود»

  مروری بر کتاب «دهلی ستاره بود»

  باید قبول کرد کتاب «دهلی ستاره بود» کمی بیشتر از یک نگاه توریستی است. انگار مولف عمری را در هندوستان به سر برده و یا عمری را به هندوستان فکر کرده است و با تجربه ای ذهنی دست به تالیف برده است.

 • نگاهی به مجموعه شعر «بی تو نبودن» سروده جواد شیخ‌الاسلامی

  نگاهی به مجموعه شعر «بی تو نبودن» سروده جواد شیخ‌الاسلامی

  در این مجموعه 38 غزل عاشقانه و آیینی در کنار هم آمده و خواننده را به ضیافت کلمات خود دعوت کرده است. اشعار این مجموعه از اواسط دفتر شعر جان گرفته و اوج می‌گیرد و خواننده در ابتدا با اثر چشمگیری روبرو نمی‌شود و اگر در ادامه دادن خواندن اشعار پایداری نکند حتما لذت اشعار نیمه دوم کتاب را از دست خواهد داد .

 • غزل اخلاقی به جای غزل کافی‌شاپی

  غزل اخلاقی به جای غزل کافی‌شاپی

  مجموعه غزل «قرار» که در آن شاعر غزل‌های عاشقانه‌اش را گردآورده است.در این مجموعه اخلاق، انسانیت و نکات انسانی را می‌توان دید و این همان غزل متعهد روز است که با زبان عشق مسائل روز را مطرح می‌کند. ناامیدی و سیاهی جایی ندارد و اشعار امیدوار کننده است.

 • مروری بر مجموعه شعر «ضریح ساده»

  مروری بر مجموعه شعر «ضریح ساده»

  «ضریح ساده» گزیده شعرهای مذهبی سروده شده از بهار 69 تا بهمن 86 است و با اینکه تجربه شعرهای موزون همچون غزل، دو بیتی و رباعی بسیار به چشم می خورد اما سبک غالب، شعرهای آزاد و سپید است.

 • چشم لرزه ها

  چشم لرزه ها

  «چشم لرزه‌ها» با مخمسی خطاب به نام نامی سید الشهدا (ع) آغاز می­شود و در آن تولیت بنا بر آنچه در مقدمه گفته است با صمیمانه­ترین و ساده­ترین شکل ممکن در روایت، ارادتش را به محضر امام خود تقدیم کرده است.

 • فاخر و محکم،تازه و امروزی

  فاخر و محکم،تازه و امروزی

  آمار و کمیت ها به ویژه در قلمرو ذوق و اندیشه هرچند تکیه گاه هایی مطمئن نیستند، اما اگر به درستی و ژرف نگری کاویده شوند، مجالی برای تحلیل و تبیین، فراروی پژوهشگران و منتقدان می گشایند.

 • زیر چتر تو باران می آید

  زیر چتر تو باران می آید

  مهدی فرجی در اغلب غزل‌هایش ساده و بی تکلف می‌سراید،غزل‌هایی هم دارد که با این فضا تفاوت دارد، نه اینکه بخواهد مهمل و پیچیده و دور از فهم باشد ولی زبانی مفاخره وار و دارای صلابت کلامی مستحکم است؛

 • تازه ترین دفتر شعرهای طنز اسماعیل امینی با عنوان «دکتر بازی» منتشر شد

  تازه ترین دفتر شعرهای طنز اسماعیل امینی با عنوان «دکتر بازی» منتشر شد

  این دفتر شعر به طبع آزمایی شاعرانه و طنازانه در شرح برخی از معظلات اجتماعی پرداخته و شاعرگزیده ای از اشعار خود را در قالب ۳۰ قطعه شعر در این دفتر گردآوری کرده است.

 • حتی همین گلدان خالی عاشقت بود

  حتی همین گلدان خالی عاشقت بود

  این غزل به نوعی درد دل شاعر است با یک مترسک تنها که راوی برای ترسیم وسعت غم‌های خود دست به سرزنش مترسک می‌زند و دل او را کاه می‌داند که از درک درد عاجز است و چشم‌هایش را از جنس کاغذ می‌بیند...

 • نقد و بررسی کتاب شعر «مترسک عاشق چشمان زاغ ست»

  نقد و بررسی کتاب شعر «مترسک عاشق چشمان زاغ ست»

  این مجموعه در حدود یکصدو شست و هفت عنوان شعر را شامل می‌شود که تمامی آن ها در چند مصرع کوتاه سروده شده اند.شاعر تعاریف مختصری را از واژگانی که انتخاب کرده است که یا هم معنا هستند، یا به لحاظ تبار شناسی واژگانی، دارای ساختار های لفظی و در برگیرنده معنای یکسان یا دو معنایی می باشند.

 • یکی از مردمی‌ترین شاعران ایران به روایت محمد کاظم کاظمی

  یکی از مردمی‌ترین شاعران ایران به روایت محمد کاظم کاظمی

  «فواره‌ها» مجموعه‌ای از شعرهای دهه‌های هفتاد و هشتاد شاعر است.«فواره‌ها» (سروده اوایل دهه هفتاد) شاید بهترین شعر روایی سپاهی لائین و یکی از بهترین سروده‌های او تا کنون باشد، چنان که بسیاری‌ها او را با همین غزل می‌شناسند.

 • نقد دفتر شعرسکته‌ی سوم

  نقد دفتر شعرسکته‌ی سوم

  این کتاب شامل پنجاه و سه غزل، سی و چهار رباعی و پنج ترانه است که خود اینها خصوصاً غزل‌ها حتی از لحاظ سلامت و استاندارد ساختاری دچار چالش هستند.

 • صبح زود

  صبح زود

  مجموعه ۳۱ شعر که ۱۸ شعر آن در قالب‌های کلاسیک و ۱۳ شعر نیز در اوزان و قالب‌های نیمایی سروده شده است.

 • صبح بنارس

  صبح بنارس

  شعرها ی قزوه در " صبح بنارس " از خود عنوان کتاب گرفته تا کلام و اعلام و اشارات شاعر، به دلیل سکونت شاعر در هند تحت تأثیر این فضاست و این بیانگر صداقت شاعر در گزارش احساسات و ادراکات خود در مختصات زمان و مکان است که از نکته های مثبت شاعری است.