شعر
 • «سفربمباران» عنوان تازه‌ترین دفتر شعر علی محمد مودب

  «سفربمباران» عنوان تازه‌ترین دفتر شعر علی محمد مودب

  «سفر بمباران» یکی از واضح‎ترین مصادیقِ «شعر مدرن» است و راویِ انسان امروز. شعر صریح، زیبا و خلّاق امروز. شعری که خیال دارد و خیالِ مدرن. شعری که حرف دارد و حرف امروز. شعری که خیلی‎ها در جستجویش، خسته از کلیشه‎های کهنه و خواب‎آورِ شعر کلاسیک و اداهای بی نمک و بی طراوت مدعیانِ روشنفکرِ شعر نو؛ به شعر ترجمه پناه برده بودند.

 • سکانس کلمات

  سکانس کلمات

  «سکانس کلمات» کتابی است از مجموعه بعضی مقالات، دست‌نوشته‌ها، یادداشت‌های روزانه، ترجمه‌ها و بعضی نوشته‌های کوتاه از سیدالشعرای انقلاب اسلامی مرحوم دکتر سید حسن حسینی. در این کتاب با زوایای دیگری از این شاعر بزرگ روبه رو می‌شویم.

 • مجموعه شعری از ترمه و تغزل

  مجموعه شعری از ترمه و تغزل

  «از ترمه و تغزل» گزیده اشعاری است که از میان هفت دفتر شعری انتخاب کرده و در میان این اشعار همه قالب‌های شعری، مانند مثنوی، غزل، رباعی، نیمایی و سپید دیده می‌شود.

 • بال‌های بایگانی؛

  بال‌های بایگانی؛

  این دفتر آخرین اثر مکتوب انتشار یافته حسن حسینی در حوزه شعر است که پس از رحلت وی جمع آوری شده است.هر چند بخش عمده‌ای از عمر ادبی مرحوم حسینی صرف نقد ادبی و عرصه‌های پژوهشی شد ولی این مسئله سبب دوری او از شعر و سرودن نشد و همیشه در این عرصه قلم زد.

 • ضد؛ دفترشعری از فاضل نظری

  ضد؛ دفترشعری از فاضل نظری

  نظری با هوشمندی خود و با استفاده از خلأ اطلاعاتی مخاطب نسبت به سبک هندی و ساختار آن توانست به نوعی این سبک را در مختصاتی به روزتر بازسازی کند به طوری که مخاطب احساس کرد با یک فضای جدید در شعر مواجه شده است.

 • دفتر شعر عطارد

  دفتر شعر عطارد

  شاعر از زبان یک تیر برق چوبی سخن می‌گوید که از دردها، حسرت‌ها و آروزهایش حرف می‌زند؛ شاعر ریزبینانه و از زاویه دیدی کاملاً شاعرانه به این موضوع می‌پردازد و از احساس خطر کردنش در هراس سوختن و جایگزینی تیر برق سیمانی به جای او حکایت می‌کند.

 • گزینه اشعار فاضل نظری

  گزینه اشعار فاضل نظری

  غزل‌های نظری انرژی و نیرویی از جوانی را می‌توان سراغ گرفت که حاصل شور و شعور نسل امروز از روزگاری است که در آن زندگی می‌کند؛ و این ویژگی مهمی است که حاصل کار او را در قیاس با شاعران نسل‌های قبل برجسته می‌کند.

 • مجموعه شعر زخم و نمک

  مجموعه شعر زخم و نمک

  کتاب «زخم و نمک» یکی از مجموعه شعرهای موفق معاصر است.بر این کتاب سه بزرگ به نام‌های دکتر رضا داوری اردکانی، استاد علی معلم و جناب میرشکاک یادداشت‌هایی نوشته‌اند که در ابتدای کتاب هرسه یادداشت و مقدمه واره را می‌توان خواند.

 • دفتر شعر باران‌های بی حاصل

  دفتر شعر باران‌های بی حاصل

  عبدالجبار کاکایی از شاعران نئوکلاسیک سرایی است که شعرش در دهه 60 شکل گرفت و در آن برهه از غزل سرایان برجسته بود.ارزشی بودن و آرمانی بودن ساختار تفکر شاعر است؛در شعر او عشق، اجتماع و مقاومت پیوندی عمیق با مذهب دارند.


 • دفتر شعر حیدرانه

  دفتر شعر حیدرانه

  " حیدرانه " شامل اشعار علوی است که برخی از آنها پیش‌تر در دفاتر دیگر منتشر شده بود و در این دفتر همراه با اشعار جدید در مجلدی یک دست از لحاظ موضوعی به چاپ رسیده است.اشعار این دفتر از نظر قالب بیشتر شامل مثنوی است هر چند غزل، چهارپاره، رباعی و دوبیتی نیز در آن دیده می‌شود.

 • مجموعه شعری " سادات ببخشند "

  مجموعه شعری " سادات ببخشند "

  فضای غالب در شعرهای این دفتر عموماً شامل مدح رزم حضرت عباس(ع) و مراثی مصیب و شهادت آن حضرت؛ نکته ویژه و قابل توجه در دل سروده‌های احمد علوی در عرصه مرثیه،پاسداشت عظمت حماسه عاشوراست.

 • وصف طعام

  وصف طعام

  وصف طعام کتابی ست درخور اعتنا و جذاب به‌ویژه برای آن‌ها که ذوق شعر دارند و گویای این واقعیت که شاعران به‌عنوان پاسداران کلمات و زبان، در هیئت پاسداران فرهنگ و تاریخ این دیار نیز گام‌های بس مهم برداشته‌اند که بسیار از دیده ما پنهان مانده.

 • چقدر پنجره

  چقدر پنجره

  "چقدر پنجره" یک به گزینی از غزل‌های سعید بیابانکی است که شامل 61 غزل از موفق‌ترین غزل‌های اوست.ایشان در تغزل‌هایی که گرایش بیشتری به زبان کهن دارد هم قلم موفقی داشته و توانسته مختصات زبان کلاسیک و یک دستی آن را مراعات کند؛

 • "رجز مویه" مجموعه شعری از امید مهدی نژاد

  "رجز مویه" مجموعه شعری از امید مهدی نژاد

  "رجز مویه" مجموعه شعری است که شامل بیست و هفت غزل و یک چهارپاره است که غالباً به موضوعات و فضاهای شعر اجتماعی اختصاص دارد و چند شعر آیینی هم در لابلای غزل‌ها دیده می‌شود.

 • چمدان‌های قدیمی

  چمدان‌های قدیمی

  از نکات مثبت این گزیده این است که مخاطبی که حتی آشنایی زیادی با شعر علی رضا قزوه ندارد با مطالعه این کتاب، یک برآیند کلی از روند شعری قزوه از گذشته تا کنون دستگیرش می‌شود.

 • شمشیر و جغرافیا

  شمشیر و جغرافیا

  زبان شعر کاظمی زبانی منسجم و مستحکم و سرشار از ترکیب‌سازی است و چون او از مریدان مکتب بیدل دهلوی است بسیار به زبان و تا حدودی به اندیشه بیدل نزدیک است.

 • آخرین غزل

  آخرین غزل

  "آخرین غزل" یک گزیده شعری است در قالب غزل و در موضوع مهدویت با زیر عنوان "مجموعه شعر حضور و انتظار"،اسم کتاب به خوبی گویای موضوع آن نیز هست."آخرین غزل" اشاره‌ای است به آخرین موعود و آخرین امام شیعیان و این با مهدوی بودن غزل‌های کتاب ارتباط مستقیم دارد.

 • نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  کتابِ سعدیِ شیرازی نُهُمین دفتر از مجموعه‌ای است موسوم به «آفرینندگانِ فرهنگ و تمدّنِ اسلام و بومِ ایران» که اختصاراً «آفتاب» خوانده شده است.مقصود از نگارشِ این سلسله کتابها «بازشناساندن بزرگانِ تاریخِ تمدنِ اسلام و ایران، و بازتعریفِ ارزش‌هایِ اعتقادیِ اسلامی و هویّتِ ملّی»است.

 • رباعیات شیرین خیام

  رباعیات شیرین خیام

  در این کتاب شرح حالی از خیام نیشابوری، حکیم، عارف، سیاستمدار و شاعر بزرگ خراسانی می‌خوانیم. اندیشه‌ی ناب خیام که در رباعیات زیبا و پرمعنایش نهفته است، نویسنده را بر آن داشته تا شرح و تفسیری پس از هر رباعی بیاورد.

 • تا خیابان خوش‌بخت

  تا خیابان خوش‌بخت

  عکس صحرایی پر از گل عکس رودی کوچک و یک پُل

  عکس لبخند بسیجی‌های آماده چند قرآن، مهر، سجاده...