شعر
 • تاوان کلمات

  تاوان کلمات

  «تاوان کلمات»مجموعه شعری مهم و قابل اعتنا به شمار می­رود که گزیده­ای است از تمام این دوران از زندگی او؛ گزیده‌­ای از تمامی اشعاری که وی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا چند سال اخیر آن را سروده است که در موخره و در بخشی تازه با مجموعه­‌ای از تازه سروده­‌های او نیز همراه شده است.

 • مرد بی مورد

  مرد بی مورد

  " مرد بی مورد " به نوعی مانیفست مکتوب و منظوم این جریان است که شاعر در آن کوشیده تا عملاً و با استفاده از ظرفیت متنی، نوع تألیف خود را در بستر ساختاری خاصی به مخاطب معرفی کند.

 • مجموعه رباعیِ خواب نما

  مجموعه رباعیِ خواب نما

  در این مجموعه اوج هنرنمایی شاعر درچند رباعی است ، که اندیشه، عاطفه، خیال و زبان در تعادل بهتری هستند. بخصوص آنجا که عاطفه و خیال برجسته تر شده اند رباعی‌ها بیشتر جلوه کرده‌اند.

 • نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

  نگاهی به مجموعه شعر «مجنون در تهران»

  اشعار مجموعه «مجنون در تهران» انتظار خواننده را برآورده می‌کند، البته اشعار او با توجه به تعبیر رهبر انقلاب مبنی بر جهت‌دار بودن شعر، فاقد آن است و به نوعی اشعارش موضع‌مند نیست.

 • آینه های سفالی

  آینه های سفالی

  " آینه های سفالی " شامل اشعاری است که از لحاظ موضوعی آزاد است و برای کسانی که می خواهند اشعار غیر آیینی را بخوانند بسیار مفید است؛هر چند در عاشقانه ترین سروده های مجاهدی نیز می توان ردپایی از اعتقادات مذهبی و دلبستگی های ارزشی او را مشاهده کرد.

 • «سفربمباران» عنوان تازه‌ترین دفتر شعر علی محمد مودب

  «سفربمباران» عنوان تازه‌ترین دفتر شعر علی محمد مودب

  «سفر بمباران» یکی از واضح‎ترین مصادیقِ «شعر مدرن» است و راویِ انسان امروز. شعر صریح، زیبا و خلّاق امروز. شعری که خیال دارد و خیالِ مدرن. شعری که حرف دارد و حرف امروز. شعری که خیلی‎ها در جستجویش، خسته از کلیشه‎های کهنه و خواب‎آورِ شعر کلاسیک و اداهای بی نمک و بی طراوت مدعیانِ روشنفکرِ شعر نو؛ به شعر ترجمه پناه برده بودند.

 • سکانس کلمات

  سکانس کلمات

  «سکانس کلمات» کتابی است از مجموعه بعضی مقالات، دست‌نوشته‌ها، یادداشت‌های روزانه، ترجمه‌ها و بعضی نوشته‌های کوتاه از سیدالشعرای انقلاب اسلامی مرحوم دکتر سید حسن حسینی. در این کتاب با زوایای دیگری از این شاعر بزرگ روبه رو می‌شویم.

 • مجموعه شعری از ترمه و تغزل

  مجموعه شعری از ترمه و تغزل

  «از ترمه و تغزل» گزیده اشعاری است که از میان هفت دفتر شعری انتخاب کرده و در میان این اشعار همه قالب‌های شعری، مانند مثنوی، غزل، رباعی، نیمایی و سپید دیده می‌شود.

 • بال‌های بایگانی؛

  بال‌های بایگانی؛

  این دفتر آخرین اثر مکتوب انتشار یافته حسن حسینی در حوزه شعر است که پس از رحلت وی جمع آوری شده است.هر چند بخش عمده‌ای از عمر ادبی مرحوم حسینی صرف نقد ادبی و عرصه‌های پژوهشی شد ولی این مسئله سبب دوری او از شعر و سرودن نشد و همیشه در این عرصه قلم زد.

 • ضد؛ دفترشعری از فاضل نظری

  ضد؛ دفترشعری از فاضل نظری

  نظری با هوشمندی خود و با استفاده از خلأ اطلاعاتی مخاطب نسبت به سبک هندی و ساختار آن توانست به نوعی این سبک را در مختصاتی به روزتر بازسازی کند به طوری که مخاطب احساس کرد با یک فضای جدید در شعر مواجه شده است.

 • دفتر شعر عطارد

  دفتر شعر عطارد

  شاعر از زبان یک تیر برق چوبی سخن می‌گوید که از دردها، حسرت‌ها و آروزهایش حرف می‌زند؛ شاعر ریزبینانه و از زاویه دیدی کاملاً شاعرانه به این موضوع می‌پردازد و از احساس خطر کردنش در هراس سوختن و جایگزینی تیر برق سیمانی به جای او حکایت می‌کند.

 • گزینه اشعار فاضل نظری

  گزینه اشعار فاضل نظری

  غزل‌های نظری انرژی و نیرویی از جوانی را می‌توان سراغ گرفت که حاصل شور و شعور نسل امروز از روزگاری است که در آن زندگی می‌کند؛ و این ویژگی مهمی است که حاصل کار او را در قیاس با شاعران نسل‌های قبل برجسته می‌کند.

 • مجموعه شعر زخم و نمک

  مجموعه شعر زخم و نمک

  کتاب «زخم و نمک» یکی از مجموعه شعرهای موفق معاصر است.بر این کتاب سه بزرگ به نام‌های دکتر رضا داوری اردکانی، استاد علی معلم و جناب میرشکاک یادداشت‌هایی نوشته‌اند که در ابتدای کتاب هرسه یادداشت و مقدمه واره را می‌توان خواند.

 • دفتر شعر باران‌های بی حاصل

  دفتر شعر باران‌های بی حاصل

  عبدالجبار کاکایی از شاعران نئوکلاسیک سرایی است که شعرش در دهه 60 شکل گرفت و در آن برهه از غزل سرایان برجسته بود.ارزشی بودن و آرمانی بودن ساختار تفکر شاعر است؛در شعر او عشق، اجتماع و مقاومت پیوندی عمیق با مذهب دارند.


 • دفتر شعر حیدرانه

  دفتر شعر حیدرانه

  " حیدرانه " شامل اشعار علوی است که برخی از آنها پیش‌تر در دفاتر دیگر منتشر شده بود و در این دفتر همراه با اشعار جدید در مجلدی یک دست از لحاظ موضوعی به چاپ رسیده است.اشعار این دفتر از نظر قالب بیشتر شامل مثنوی است هر چند غزل، چهارپاره، رباعی و دوبیتی نیز در آن دیده می‌شود.

 • مجموعه شعری " سادات ببخشند "

  مجموعه شعری " سادات ببخشند "

  فضای غالب در شعرهای این دفتر عموماً شامل مدح رزم حضرت عباس(ع) و مراثی مصیب و شهادت آن حضرت؛ نکته ویژه و قابل توجه در دل سروده‌های احمد علوی در عرصه مرثیه،پاسداشت عظمت حماسه عاشوراست.

 • وصف طعام

  وصف طعام

  وصف طعام کتابی ست درخور اعتنا و جذاب به‌ویژه برای آن‌ها که ذوق شعر دارند و گویای این واقعیت که شاعران به‌عنوان پاسداران کلمات و زبان، در هیئت پاسداران فرهنگ و تاریخ این دیار نیز گام‌های بس مهم برداشته‌اند که بسیار از دیده ما پنهان مانده.

 • چقدر پنجره

  چقدر پنجره

  "چقدر پنجره" یک به گزینی از غزل‌های سعید بیابانکی است که شامل 61 غزل از موفق‌ترین غزل‌های اوست.ایشان در تغزل‌هایی که گرایش بیشتری به زبان کهن دارد هم قلم موفقی داشته و توانسته مختصات زبان کلاسیک و یک دستی آن را مراعات کند؛

 • "رجز مویه" مجموعه شعری از امید مهدی نژاد

  "رجز مویه" مجموعه شعری از امید مهدی نژاد

  "رجز مویه" مجموعه شعری است که شامل بیست و هفت غزل و یک چهارپاره است که غالباً به موضوعات و فضاهای شعر اجتماعی اختصاص دارد و چند شعر آیینی هم در لابلای غزل‌ها دیده می‌شود.

 • چمدان‌های قدیمی

  چمدان‌های قدیمی

  از نکات مثبت این گزیده این است که مخاطبی که حتی آشنایی زیادی با شعر علی رضا قزوه ندارد با مطالعه این کتاب، یک برآیند کلی از روند شعری قزوه از گذشته تا کنون دستگیرش می‌شود.