شعر
 • شمشیر و جغرافیا

  شمشیر و جغرافیا

  زبان شعر کاظمی زبانی منسجم و مستحکم و سرشار از ترکیب‌سازی است و چون او از مریدان مکتب بیدل دهلوی است بسیار به زبان و تا حدودی به اندیشه بیدل نزدیک است.

 • آخرین غزل

  آخرین غزل

  "آخرین غزل" یک گزیده شعری است در قالب غزل و در موضوع مهدویت با زیر عنوان "مجموعه شعر حضور و انتظار"،اسم کتاب به خوبی گویای موضوع آن نیز هست."آخرین غزل" اشاره‌ای است به آخرین موعود و آخرین امام شیعیان و این با مهدوی بودن غزل‌های کتاب ارتباط مستقیم دارد.

 • نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  نقدی بر کتاب «سعدی شیرازی»؛ علی اکبر ولایتی

  کتابِ سعدیِ شیرازی نُهُمین دفتر از مجموعه‌ای است موسوم به «آفرینندگانِ فرهنگ و تمدّنِ اسلام و بومِ ایران» که اختصاراً «آفتاب» خوانده شده است.مقصود از نگارشِ این سلسله کتابها «بازشناساندن بزرگانِ تاریخِ تمدنِ اسلام و ایران، و بازتعریفِ ارزش‌هایِ اعتقادیِ اسلامی و هویّتِ ملّی»است.

 • رباعیات شیرین خیام

  رباعیات شیرین خیام

  در این کتاب شرح حالی از خیام نیشابوری، حکیم، عارف، سیاستمدار و شاعر بزرگ خراسانی می‌خوانیم. اندیشه‌ی ناب خیام که در رباعیات زیبا و پرمعنایش نهفته است، نویسنده را بر آن داشته تا شرح و تفسیری پس از هر رباعی بیاورد.

 • تا خیابان خوش‌بخت

  تا خیابان خوش‌بخت

  عکس صحرایی پر از گل عکس رودی کوچک و یک پُل

  عکس لبخند بسیجی‌های آماده چند قرآن، مهر، سجاده...

 • نقد کتاب در خواب‌هام کودک غمگینی است

  نقد کتاب در خواب‌هام کودک غمگینی است

  شعرها حاوی بیان تجربه‌هایی عینی از زندگی هستند، مثل تجربه‌ی انتظار کشیدن با همه‌ی جزئیات آن.ولی دیگر جزئیات این انتظار کشیدن تصویر نمی‌شد.

 • از شکسپیر تا الیوت؛در قلمرو شعر انگلیسی‌زبان

  از شکسپیر تا الیوت؛در قلمرو شعر انگلیسی‌زبان

  این مجموعه دربرگیرنده انواع شعر انگلیسی از شعر کلاسیک و شعر رمانتیک گرفته تا شعر سمبولیک اشراقی تا شعر مدرن در میانه قرن بیستم است. بنابراین تقریباً گزیده‌ای از چهار سده از شعر انگلیسی را به‌صورت دوزبانه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

 • غزل‌های عاشورایی " همه‌ی آیینه‌ها "

  غزل‌های عاشورایی " همه‌ی آیینه‌ها "

  " همه‌ی آیینه‌ها " عنوان گزیده غزل‌های عاشورایی است این گزیده شامل صد و سه غزل عاشورایی از شعرای امروزاست.شروع دفتر باغزلی مولاناست، همان غزل مشهورکه دلنشینی و صفای خاص آن برهمگان روشن است:کجایید ای شهیدان خدایی؟

 • باکاروان نیزه

  باکاروان نیزه

  شاعر با تاسی به پیشینیان در سرودن مرثیه عاشورایی متوسل به قالب ترکیب بند شده و انصافا این قالب را خوب به کار بسته، بحر مضارع را وزن عروضی خود قرارداده و در چهارده بند سروده خود را صورت بخشیده است.

 • آغاز روشنایی آیینه

  آغاز روشنایی آیینه

  « آغاز روشنایی آیینه » عنوان ترکیب‌بند عاشورایی است که در دهه هشتاد سروده شده و به جرأت می‌توان گفت جزء قویترین و پرمایه‌ترین ترکیب بندهای معاصر است.

 • "حدود ساعت سه" گزیده اشعار عاشورایی شاعران معاصر

  "حدود ساعت سه" گزیده اشعار عاشورایی شاعران معاصر

  "حدود ساعت سه" گزیده اشعار عاشورایی شاعران معاصر است و بیشتر گرایشات فرمیک دارند و در آنها گونه‌ای از روایت جریان دارد.در این گزیده سعی شده از همه گونه‌ها و تکنیک‌های فرمیک نمونه‌ای آمده باشد؛ یعنی نمونه‌هایی که نمود فرم در ریختار شعر است و یا نمونه‌هایی که نمود فرم در تألیف و پرداخت و یا ساختار شعر است.

 • نیست‌انگاری و شعر معاصر

  نیست‌انگاری و شعر معاصر

  «نیست‌انگاری و شعر معاصر» نیز نگاهی تأویلی است اما به اشعار نیما، اخوان، شاملو و فروغ؛ و این بار در رثای خرد برتر و ظهور نیست‌انگاری. چرا میرشکاک به جای انتشار مجموعه‌ی اشعارش دست به چنین کاری زده است؟ وی در پاسخ به این پرسش در مقدمه‌ی کتاب چنین می‌نویسد:...

 • مجموعه شعرهای ولایی "سرمه در چشم غزل"

  مجموعه شعرهای ولایی "سرمه در چشم غزل"

  غالب شعرهای موجود در این کتاب در قالب غزل سروده شده‌اند ولی تعدادی از هم قوالب دیگر مشاهده می‌شود. یک ضعف در ترتیب کتاب این است که این قالب‌های فصل‌بندی نشده‌اند.

 • "گنجشک‌های پاییز" اولین مجموعه شعر یک شاعر جوان

  "گنجشک‌های پاییز" اولین مجموعه شعر یک شاعر جوان

  این دفتر شامل سی و سه غزل است.این مجموعه شعر با این که اولین اثر مکتوب شاعر است اما از پختگی لازم برخوردار است.شاعر زبانی ساده و سالم دارد و ایرادهای تألیفی در شعر او بسیار بسیار کم است.

 • مجموعه شعر «اولین باران آبان»

  مجموعه شعر «اولین باران آبان»

  این مجموعه برای نوجوانان تنظیم شده است. شاعر با نگاه‌های مختلف از زندگی خواسته است به ما بگوید این لحظه‌ها از ارزش بالایی برخوردار است.

 • مجموعه شعر آزاد"می ترسم بعد از مرگ هم کارگر باشم"

  مجموعه شعر آزاد"می ترسم بعد از مرگ هم کارگر باشم"

  شعرهای این دفتر شعر فارغ از همه بازی‌ها و جریان‌های است که شعر سپید و آزاد را احاطه کرده‌اند و بدون هیچ تکلف و ادعایی حرف دل شاعر را به مخاطب منتقل می‌کند.

 • پاینده و زنده باد ایران

  پاینده و زنده باد ایران

  شعرهای این مجموعه برگرفته از حسّ وطن‌دوستی و ارادت و علاقه‌ی شاعران به سرزمین آبا و اجدادی‌شان است. این سروده‌ها درباره‌ی عظمت، بزرگی، زیبایی، عزّت، افتخار و اقتدار ایران عزیز و یاد شهداست.

 • مجموعه شعر " پری ستاره‌ها "

  مجموعه شعر " پری ستاره‌ها "

  در شعر طهماسبی ممزوج شدن سبک‌های هندی و عراقی و خراسانی و نیز چاشنی دستاوردهایی جدید شاعر به خوبی قابل مشاهده است و در محتوا عشق و عرفان را به هم آمیخته است.

 • تو را صدا می‌زنم

  تو را صدا می‌زنم

  در این کتاب حیوانات با زبان بی‌زبانی با خدا حرف می‌زنند. از او تشکر می‌کنند. وقتی این کتاب را می‌خوانیم شاید پیش خود بگوییم پس چرا بعضی از مردم نمی‌خواهند با خدا به این مهربانی حرف بزنند. درد و دل کنند. دعا بخوانند.

 • مجموعه شعر آهو مبارک باد

  مجموعه شعر آهو مبارک باد

  با شعرهایی رو به روییم که به جای تصویرسازی و خیال پردازی با وقایع برجسته ی زندگی حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، به حدیث نفس یک زائر نظر دارد.