قرآن و حدیث
 • درآمدی بر تفسیر تربیتی

  درآمدی بر تفسیر تربیتی

  کتاب حاضر، تخصصی‌سازی تفسیر قرآن را از منظر دوم پی می‌گیرد و با تلفیق دو رویکرد تفسیر موضوعی سعی دارد تفسیر آیات را به قلمرو تعلیم و تربیت محدود سازد.

 • «کتاب مبین» ترجمه و تفسیر قرآن کریم

  «کتاب مبین» ترجمه و تفسیر قرآن کریم

  یکی از جنبه‌های منحصر به فرد این اثر، نوع ترجمه آن است، به‌طوری‌که با قرآن‌های ترجمه شده‌ای که امروزه در اختیار ما قرار دارد متفاوت است؛ چرا که...

 • انوارالمواهب از حاج شیخ علی‌اكبر نهاوندی

  انوارالمواهب از حاج شیخ علی‌اكبر نهاوندی

  موضوع این کتاب، مناقب و فضایل معصومین(ع) است که در طی حدود شش‌سال از ۱۳۳۴ ق تا ۱۳۴۰ ق در مشهد مقدس، تألیف شده است؛ کتاب در چهار جزء تدوین شده و هر جزء آن عنوانی مستقل دارد.

 • جامعه و تاریخ از دیدگاه قرآن

  جامعه و تاریخ از دیدگاه قرآن

  آیت الله مصبا ح یزدی در این کتاب سعی بر آن نموده اند که با روشی تطبیقی بر طبق آیات و روایات نظریه اصالت جامعه را که دارای پیروان بسیاری است رد نموده و در مقابل به صورتی ایجابی نظریه اصالت فرد را نظریه یقینی تر و حقیقی تری معرفی نمایند.

 • معناشناسی عقل و قلب در قرآن

  معناشناسی عقل و قلب در قرآن

  نویسنده در طی این هشت فصل به شیوه ای موجز اما گویا که با ارجاع به آیات و روایات مستند شده است به موضوعاتي چون: معناشناسی عقل و قلب، عقل در عقل در علم، عرفان و فلسفه، عقل در پرتو آیات الهی، آثار عقل در قرآن، عدم تقابل عقل و وحی و... پرداخته است.

 • آداب رفتن به مهمانی خدا از نگاه قرآن و حدیث

  آداب رفتن به مهمانی خدا از نگاه قرآن و حدیث

  کتاب «ماه خدا» پژوهشی جامع درباره ماه مبارک رمضان از نگاه قرآن و حدیث است. این اثر تلاشی است برای شناخت عظمت، جایگاه و ویژگی‌های این ماه از زبان قرآن و حدیث.

 • «۷۵ پرسش و پاسخ درباره قرآن» کتابی برای شبهه‌‌زدایی درباره قرآن از ذهن جوانان

  «۷۵ پرسش و پاسخ درباره قرآن» کتابی برای شبهه‌‌زدایی درباره قرآن از ذهن جوانان

  در این کتاب شبهات و سؤالاتی که درباره قرآن و دلایل نزول کتاب الهی ممکن است بر ذهن نوجوانان و جوانان خطور کند، مطرح و با زبانی ساده پاسخ داده شده است.

 • قرآن‌شناسی

  قرآن‌شناسی

  اثر حاضر با هدف فراگیری «انواع شناخت قرآن»، «شناخت تعداد و انواع اسامی و عناوین قرآن کریم»،«شناخت اسامی و عناوین مستقل»، «شناخت معنای واژگان»، «اسامی و عناوین مستقل»، «شناخت بخشی از اوصاف و ویژگی‌های قرآن»،«شناخت جامعیت قرآن»، «شناخت تحریف‌ناپذیری قرآن» و «شناخت پاره‌ای از اهداف نزول و رسالت قرآن» تدوین شده است .

 • دانش‌نامه احادیث پزشکی

  دانش‌نامه احادیث پزشکی

  این مجموعه در راستای جمع آوری احاديثي درباره بهداشت و درمان بيماري‌هاي جسمي تدوین گردیده و شامل آن دسته از احادیثی است که از زبان پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) درباره طب و طبابت، بیماری‌های جسمانی و راه علاج آن‌ها و نیز لزوم رعایت آداب ظاهری مربوط به بدن، بیان شده است.

 • احکام و حدود الهی در تفسیر سوره نور

  احکام و حدود الهی در تفسیر سوره نور

  نویسنده در این کتاب احکام، مجازات و جرم‌هایی را که در سوره نور مطرح شده را در هر آیه این سوره به طور مجزا بررسی کرده و تصویر روشنی از احکام و حدود الهی برای مخاطب ارایه داده است.

 • کتاب «به خود آ» نوشته جواد محدثی؛

  کتاب «به خود آ» نوشته جواد محدثی؛

  کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی‏ مانند یک داروخانه است. وقتی فهرست را نگاهی بیندازی می توانی دردهایت را بیابی و برای درمانش به کتاب مراجعه کنی.

 • شرح اصول کافی

  شرح اصول کافی

  از نکات مهمی که وجهی متشخص به کتاب حاضر می‌بخشد، این است که استاد در خلال شرح روایات به بسیاری از نکات جدید و مسائل دقیق عقلی و روایی یا بعضا اخلاقی و عرفانی نیز می‌پردازد.

 • تحلیلی مکتوب از نقش تاریخی زن در قرآن کریم

  تحلیلی مکتوب از نقش تاریخی زن در قرآن کریم

  سید ابراهیم حسینی در کتاب «نقش تاریخی زن از دیدگاه قرآن» به تحلیل و واکاوی نقش زن پرداخته است و با معرفی زنان الگو در قرآن کریم، کوشیده‌است الگوهای مناسبی را به دختران جوان معرفی کند.

 • تحفه آثار

  تحفه آثار

  «تحفه آثار» اما پاسخی است به نیاز مردم عادی برای دریافت و ادراک آنچه ائمه گفته اند، به دور از باید و نبایدهای فقهی و احکام شریعت.

 • «تفسیر واژگان قرآن کریم»

  «تفسیر واژگان قرآن کریم»

  این کتاب موسوعه ای است از تفسیر مفردات واژگاه قرآنی بر اساس دو تفسیر(مجمع البیان و المیزان)، به گونه ای توضیح و تدقیق در معانی هر یک از از لغات آیات قرآن، که به مناسبت به صورت پراکنده در کل این دو تفسیر وجود داشت، به صورت متمرکز در ذیل هر لغت و به ترتیب حروف البا گردآوری شده است.

 • نگاهی متفاوت به زندگی در«سلام خدای خوبم»

  نگاهی متفاوت به زندگی در«سلام خدای خوبم»

  کتاب «سلام خدایی خوبم» با بیان نکات قرآنی و توجه به عمق معارف قرآنی سعی دارد تا جلوی غرق شدن ما در روزمرگی و زندگی مادی را بگیرد.

 • معرفی کتاب انس با قرآن کریم

  معرفی کتاب انس با قرآن کریم

  کتاب حاضر مروری بر منویات حضرت امام خامنه ای پیرامون انس با قرآن کریم است که به کوشش علی رجبی ابهری جمع آوری شده است.

 • طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

  طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

  «طرح کلی اندیشة اسلامی در قرآن» پنجمین اثر مکتوب حضرت آیت الله خامنه‌ای بود که قبل از انقلاب، در سال 1354 به چاپ رسید.
  این کتابچه مجموعة پلی‌کپی‌هایی است که در جلسات روزانة ماه رمضان مسجد امام حسن در سال 1353 در اختیار حاضران قرار داده مى‏شد؛ به علاوة مقدمه‌ای که رهبر انقلاب ، قبل از چاپ بر آن نوشته بودند.

 • معرفی کتاب صراط نوشته علی صفایی حائری

  معرفی کتاب صراط نوشته علی صفایی حائری

  صراط عنوان یکی از روان ترین و کاربردی ترین تالیفات نویسنده است که بر پایه برداشت هایی از سوره مبارکه حمد نگاشته شده است. این کتاب به خصوص برای جوانانی که علاقمند به ایجاد تغییرات عبادی در زندگی شان هستند، بسیار مفید و قابل استفاده است.

 • معارف قرآن: خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی (مشکات) 

  معارف قرآن: خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی (مشکات) 

  بررسی مطالب عقیدتی با رویکردهای تفسیری و برداشت‌های قرآنی از برجستگی‌های این اثر است که سبب می‌شود مطالب این کتاب در هندسه‌ای جدید تدوین گردد و مورد توجه بسیاری از دانش‌طلبان قرار گيرد.