رمان خارجی
 • معرفی وتفسیر رمان ژان کریستف

  معرفی وتفسیر رمان ژان کریستف

  رمان ژان کریستف(1912) منعکس کننده اندیشه‌ها و گرایشهای صلح‌طلبانه رولان است تا جایی که جایزه ادبی نوبل که به خاطر نگارش این کتاب به وی اهدا شد بیشتر جایزه صلح است تا ادبیات.

 • معرفی رمان جِین ایر

  معرفی رمان جِین ایر

  در رمان پرحادثه جین ایر، وقایع شتابان و گذرا جایگزین یکدیگر می‌شوند و جین ایر، خانم معلم جوان، در مقابل خود اشرافیت روستائی را، با غرور و تعصبات خاص خود می‌بیند.

 • معرفی رمان سرخ و سیاه

  معرفی رمان سرخ و سیاه

  سرخ و سیاه شرح یک رویداد واقعی است در سال 1830، با تغییرات بسیار. ژولیَن سورِل، (Julien Surel) که فرزند درودگری است در «وری یر»(Verriere) واقع در منطقه ژورا، و زیر نظر آبه شِلان آموزش دیده و پرورش یافته، برای تعلیم فرزندان مردی از طبقه اشراف به نام آقای«دُورنال»(de Renel) به خانه آنها می‌رود.

 • معرفی و بررسی رما کلبه عمو تُم

  معرفی و بررسی رما کلبه عمو تُم

  حوادث داستان در کنتوکی، و در دوران پیش از الغای بردگی روی می‌دهد. ماجرا از این قرار است که یک ارباب «خوب» ناچار می‌شود از برده‌های «خوب» خود جدا شود.

 • رمان اُبلُومُف

  رمان اُبلُومُف

  آیا ابلومُف نموداری است از نوعی بیماری که به روح و روان مردم روسیه چنگ انداخته؟ یا نوعی دوراندیشی و تعقل است؟ راستی ابلومُف کیست؟

 • معرفی رمان غرور و تعصب

  معرفی رمان غرور و تعصب

  رُمان‌های جین اُوستین، از نظر حوادث و اتفاقات چندان جذّاب نیستند، امّا از نظر بررسی و موشکافی خصوصیات و روحیات و احساسات آدمهای داستان فوق‌العاده‌اند.در معروفترین رُمان او، «غرور و تعصّب»، قهرمانان رُمان گاهی با همدیگر متحد می‌شوند، و گاهی رو در روی هم می‌ایستند. و هر بار یکی از آنها نقش قهرمان اوّل رُمان را بازی می‌کند.

 • رمانی درباره جنگ دوران

  رمانی درباره جنگ دوران

  «جنگ وصلح»، پیش از آن که یک رمان طولانی وبزرگ کلاسیک، یا یک تابلوی عظیم تاریخی باشد، اثری است معنوی و پرمعنا، که تاریخ در آن نقش برتر را دارد.

 • معرفی و تفسیر رمان شازده کوچولو

  معرفی و تفسیر رمان شازده کوچولو

  روش کار سنت اگزوپری در شازده کوچولو این نبوده است که برای کودکان چیز بنویسد، چنانکه نوشته‌های دیگرش هیچ کدام برای کودکان نیست. مخاطب او در این داستان، انسانهای حساس، آسیب‌پذیر، منزوی و با روحیه شاعرانه می‌باشد.

 • معرفی و بررسی رمان طاعون

  معرفی و بررسی رمان طاعون

  طاعون کامو را،‌ سوسیالیست‌ها نماد سرمایه‌داری، سرمایه دارها نماد کمونیسم، و آل احمد در کتاب غربزدگی‌اش، آن را نماد ماشینیزم تفسیر کرده‌اند.

 • معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  کامو، انسان جدید را به سبب مقابله با یک کار طاقت‌فرسا، یکنواخت و ظاهراً بی‌پایان به سیزیف تشبیه کرده است. اگر سیزیف محکوم بود سنگی رابیهوده به بالای تپه‌ای حمل کند، انسان جدید هم باید باز زندگی را حمل کند، چه سنگ او زندگی است.

 • معرفی و بررسی رمان بیگانه

  معرفی و بررسی رمان بیگانه

  مان بیگانه آلبر کامو، مانند رمان محاکمه فرانتس کافکا که وجوه اشتراکشان فراتر از آغاز تکان دهنده هر دو است، یک رمان قرن بیستمی تمام عیار است.

 • معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  اواخر سال 1838 بود. دانگلار به پیشنهاد کنت مونت کریستو درمورد علت شکست علی پاشا تحقیق می‌کند و چون از خیانتهای فرنان آگاه می‌شود در راستای پیدا کردن بهانه‌ای جهت فسخ نامزدی دخترش با پسر فرنان نتیجه تحقیقات رابه روزنامه‌ها می‌فرستد. فرنان یا کنت مورسو که اکنون عضو مجلس عالی فرانسه بود، با افشاگری‌های هایده در مجلس با ناراحتی و خشم از مجلس خارج می‌شود.

 • معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  کتاب سه نفنگدار یک داستان قهرمانی است و سراسر کتاب، ازآغاز تا انتها، لبریز از سجایای عالی انسانی از قبیل رحم و مهربانی و دوستی و یاری و غمخواری است. بشر در تمام دورانها، انسانهای دلیر وشجاع و ضعیف نواز را ستایش می‌کرده است.


 • معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  هوگو مردم را طوری نشان می‌داد که از تنگدستی و بی‌عدالتی در عذابند، در عین حال، آنان را در پشت سنگرها نیزنشان داد که برای گشودن راهشان به سوی آینده، سلاح برداشته‌اند.

 • معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  قهرمان حقیقی این رمان، کلیسای نوتردام پاریس است که ویکتور هوگو همه گوشه و کنار این بنای گوتیک را به تفصیل توضیح می‌دهد. کلیسا مأوای آرامش کوژپشتع پناهگاه اسمرالدا و دوزخ فرولو است. فرولو نه با مردم شهر یا با کوژپشت، بلکه با کلیسا می‌جنگد. جهنم و بهشت آدمهای قصه نیز همین‌جاست.

 • معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  باباگوریو، مطابق طرح و برنامه بالزاک، اولین رمان از مجموعه داستانهای کمدی انسانی بود. بنابراین اشخاصی ههانند هوراس بیانشن، پزشک با ایمان رمان باباگوریو، در داستانهای آینده بالزاک نیز با همین نام ونشان دوباره حضور می یابند. می‌گویند هنگامی که بالزاک در حال مرگ بود، اظهار داشت:«بیانشن را به اینجا بیاورید. او مرا معالجه خواهد کرد.»

 • معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  زندگی بالزاک را نیز، می‌توان به اعتباری همچون زندگی قهرمان رمان چرم ساغری دانست، بالزاک نیز قربانی هوسبازی‌ها و شهوترانی های خود گردید.

 • معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  زمینه داستان سرخ و سیاه از حادثه‌ای گرفته شده که در روزنامه دادگاهها (Gazette des Tribunaux) به تاریخ 28 تا 31 دسامبر 1827 انتشار یافته بود. استاندال این واقعه را با ماجرای قاتل دیگر آن دوره، لافارگ، درودگری که معشوقه خود را کشته بود، درهم آمیخت.

 • معرفی و تفسیر رمان مادر

  معرفی و تفسیر رمان مادر

  موضوع اصلی داستانهای گورکی را، زندگی مردمان محروم و طبقات پایین اجتماع، بویژه کولی‌ها، کارگران فصلی، بیکاران، روستاییان آواره در شهرها، و مردم بی‌چیز و تنگدستی تشکیل می‌دهند که تمامی وجودشان از نوعی خشم واعتراض نسبت به شرایط اجتماعی و وضع موجود زندگی‌شان انباشته است.

 • معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  قمارباز که درعرض 26 روز نوشته شده، یادگار معاشقه داستایفسکی با آپولیناریا سوسلواست. داستان بر مدار رابطه عشق و نفرت پولینای زیبای متکبر و آلکسی قمارباز دور می‌زند.