رمان خارجی
 • معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  رمان جنایت و مکافات را از یک نظر باید رمان پلیسی دانست. اما نویسنده به جای اینکه مثل همه رمانهای پلیسی، کارآگاهی را به دنبال قاتل بفرستد، داستان را از نگاه قاتل تعریف کرده است، چرا که گویی برای او نه حوادث، بلکه رسوخ در روان پر رنج قاتل و تجزیه و تحلیل آن مهم بوده است.... خواننده در این رمان بیشتر نگران قاتل است تا پلیس داستان.

 • معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  بحث و گفتگو و مجادله بین بازارف، قهرمان اول کتاب پدران و پسران و دیگران بازیگران این داستان را پایانی است.

 • رمان باران سیاه

  رمان باران سیاه

  «باران سیاه» ریشه در واقعیت دارد و نویسنده براساس مستندات تاریخی درباره‌ی آن‌چه بر زندگی آدم‌های ناحیه‌ی هیروشیما گذشت، آن را نوشته.

 • رمان آمریکایی آرام

  رمان آمریکایی آرام

  نویسنده با طنزی مؤدبانه و سهولت بیانی درخشان، طرز فکر امریکایی را به محاکمه می­کشاند. یک روزنامه­ نویس انگلیسی به نام فاولر ، که نقش نظاره ­گر آسان­­ طلب و بی ­غم را ایفا می­کند.

 • میشل استروگف

  میشل استروگف

  میشل استوگوف [Michel Strogoff]رمانی پرحادثه از ژول‌ورن (۱۸۲۸-۱۹۰۵)، نویسنده فرانسوی، که در ۱۸۷۶ در پاریس انتشار یافت. میشل استروگوف، قهرمان رمان، که فرمانده ارتباطات تزار است، مأمور می‌شود که پیام مهمی را به شهر دورافتاده ایرکوتسک در سیبریه شرقی برساند.

 • بودنبروک ها:زوال یک خاندان

  بودنبروک ها:زوال یک خاندان

  توماس مان نوشتن این کتاب را در اکتبر سال ۱۸۹۷، وقتی بیست و دو ساله بود، آغاز کرد. رمان سه سال بعد یعنی در ژوئیهٔ ۱۹۰۰ به پایان رسید و در اکتبر ۱۹۰۱ منتشر شد.

 • معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  خوانندگان این داستان در ارزیابی خود از جین هماهنگ و هم‌عقیده نخواهند بود: برخی اساساً او را به عنوان یک قربانی تلقی می‌کنند و به وی کاملاً حق می‌دهند که آنچنان احساس بدبختی شدیدی داشته باشد، حال‌ آنکه سایر خوانندگان در واکنش جین نسبت به محیطش، تقریباً نوعی حالت بیمارگونه و آسیب‌شناسانه می‌بینند.

 • معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  شخصیت اصلی قصه‌های دیکنز در تمامی فراز و نشیب‌هایی که به این کشاکش وسپس آشتی طبقات می‌انجامد حضور دارد. ویژگی اصلی او، ارتباط با هر دو طبقه است(سوژه آینده اکثر فیلمهای تجاری و گنج قارونی هند).

 • معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  ماجراهای این داستان در قرن هجدهم، و در یکی از بنادر کوچک انگلستان شروع می‌شود. در یکی از روزها، یک مشتری با سر و وضعی عجیب وارد یک قهوه‌خانه ساحلی شد، وی ناخدای پیری بود که علایم زخم بر روی صورت داشت.

 • دنیای قشنگ نو

  دنیای قشنگ نو

  تصویری که آلدوس هاکسلی هوشیارانه از جامعه‌ی متهور آینده ساخته است ایده‌آل تمدن آمریکایی است، جامعه ای که پیشرفت علوم آزمایشگاهی همه‌ی مشکلات آن را حل کرده است؛

 • بسته پیشنهادی محمدحسن شهسواری برای رمان خوانی

  بسته پیشنهادی محمدحسن شهسواری برای رمان خوانی

  بسته پیشنهادی محمدحسن شهسواری برای رمان خوانی که تصمیم گرفته این‌بار لیستی از کتاب‌هایی تهیه کند که بیش‌تر از همه آن‌ها را خوانده‌است، بنابراین وجه ادبی آثار در درجه‌ی دوم اهمیت است.

 • اختراع هوگوکابره

  اختراع هوگوکابره

  نویسنده در این رمان خاص و نوآورانه سینما را با کتابی تصویری ترکیب می کند، قالبی جدید که نامش را سینما رمان گذاشته اند.ساختار کتاب ترکیبی غیرهمزمان از تصویر و نوشتار است. به عبارت دیگر، کل داستان، به طور نوبتی، با تصویر و متن روایت می شود که بخش نوشتاری و تصویری آن تقریباً مساوی است.

 • امپراطوری بی‌خرد بریتانیا

  امپراطوری بی‌خرد بریتانیا

  این کتاب با ساختار گزارشی، زبان و تصویرهای طنزآمیز به تاریخچه ی برده‌داری در دوران امپراتوری بریتانیا می‌پردازد.

 • معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  داستان سفرهایی به سوی اقوام دور افتاده جهان به وسیله لموئل گالیورTravels into Several Remote Nations of the World, by Lemuel Gulliver) که بعدها با نام سفرهای گالیور مشهور شد، در حقیقت نوعی طنز سیاسی و مذهبی است. کل رمان شامل چهار بخش یا سفر است.

 • نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  «در جبهه غرب خبری نیست» زندگی انسانهای درگیر در هر دو سوی جبهه جنگ فرانسه و آلمان را در سال 1916 بازگو می‌کند. نازیها که در راه رسیدن به قدرت گام می‌زدند و صلح را فرصتی برای مسلح شدن جهت جنگی بزرگتر قلمداد می‌کردند، با برپا کردن تظاهرات مانع نمایش فیلمی از این کتاب شدند.

 • معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  داستان موشها و آدمها در حقیقت شعری است از نهایت بدبختی و تنهایی انسان، بدون پیرایه و شاخ و برگ که به شیوه‌ای مستقیم،‌ با لحنی بی‌طرفانه و بدون ابراز احساسات افراطی و درخط زمانی طبیعی نوشته شده است.

 • نگاهی به مجموعه داستان «گریزپا»

  نگاهی به مجموعه داستان «گریزپا»

  کتاب حاضر از سه داستان نسبتاً بلند با عنوان «گریزپا»، «حرمت‌شکنی» و «نیرنگ‌ها» تشکیل شده که همگی با زاویه نگاه دانای کل نوشته شده و شخصیت‌های محوری هر سه داستان را زنان و دختران جوان تشکیل می‌دهند.

 • جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  این نخستین رمان از رمانهای بزرگی است که نام داستایفسکی را در خارج از کشورش بلند آوازه ساخت. در میان آنها این رمان، شاید به سبب تأثر آنی و جذابیتی که لامحاله یک موضوع پلیسی در خواننده ایجاد می‌کند،‌از همه مشهورتر و عامه‌پسندتر بوده باشد ‌و امروز هم چنین است.

 • بررسي رمان بيچارگان

  بررسي رمان بيچارگان

  رمان «بيچارگان» را مي توان نزديک ترين رمان داستايوفسکي به داستان هاي گوگول دانست؛ نوع شخصيت، مساله شخصيت و پرداخت شخصيت شباهت زيادي به کارهاي گوگول دارند همچنين فضا سازي و روند شکل گيري شخصيت هايش که گاهي نمي توان خط جدا کننده يي بين او و گوگول گذاشت.

 • برادران كارامازوف

  برادران كارامازوف

  این رمان کاملترین نمونه از تکنیک رمانهای پلیسی است که به وضوح می‌توان به آن تیپهای مختلف رمان از جمله رمان خانوادگی، اجتماعی- روان شناختی، جنایی و فلسفی نیز نسبت داد.