رمان خارجی
 • اختراع هوگوکابره

  اختراع هوگوکابره

  نویسنده در این رمان خاص و نوآورانه سینما را با کتابی تصویری ترکیب می کند، قالبی جدید که نامش را سینما رمان گذاشته اند.ساختار کتاب ترکیبی غیرهمزمان از تصویر و نوشتار است. به عبارت دیگر، کل داستان، به طور نوبتی، با تصویر و متن روایت می شود که بخش نوشتاری و تصویری آن تقریباً مساوی است.

 • امپراطوری بی‌خرد بریتانیا

  امپراطوری بی‌خرد بریتانیا

  این کتاب با ساختار گزارشی، زبان و تصویرهای طنزآمیز به تاریخچه ی برده‌داری در دوران امپراتوری بریتانیا می‌پردازد.

 • معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  معرفی و تفسیر رمان سفرهای گالیور

  داستان سفرهایی به سوی اقوام دور افتاده جهان به وسیله لموئل گالیورTravels into Several Remote Nations of the World, by Lemuel Gulliver) که بعدها با نام سفرهای گالیور مشهور شد، در حقیقت نوعی طنز سیاسی و مذهبی است. کل رمان شامل چهار بخش یا سفر است.

 • نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  نقد و تفسیر رمان در غرب خبری نیست

  «در جبهه غرب خبری نیست» زندگی انسانهای درگیر در هر دو سوی جبهه جنگ فرانسه و آلمان را در سال 1916 بازگو می‌کند. نازیها که در راه رسیدن به قدرت گام می‌زدند و صلح را فرصتی برای مسلح شدن جهت جنگی بزرگتر قلمداد می‌کردند، با برپا کردن تظاهرات مانع نمایش فیلمی از این کتاب شدند.

 • معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  معرفی و تفسیر رمان موش ها وآدم ها

  داستان موشها و آدمها در حقیقت شعری است از نهایت بدبختی و تنهایی انسان، بدون پیرایه و شاخ و برگ که به شیوه‌ای مستقیم،‌ با لحنی بی‌طرفانه و بدون ابراز احساسات افراطی و درخط زمانی طبیعی نوشته شده است.

 • نگاهی به مجموعه داستان «گریزپا»

  نگاهی به مجموعه داستان «گریزپا»

  کتاب حاضر از سه داستان نسبتاً بلند با عنوان «گریزپا»، «حرمت‌شکنی» و «نیرنگ‌ها» تشکیل شده که همگی با زاویه نگاه دانای کل نوشته شده و شخصیت‌های محوری هر سه داستان را زنان و دختران جوان تشکیل می‌دهند.

 • جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  جنایت و مکافات رمانی از فئودور میخایلوویچ داستایفسکی

  این نخستین رمان از رمانهای بزرگی است که نام داستایفسکی را در خارج از کشورش بلند آوازه ساخت. در میان آنها این رمان، شاید به سبب تأثر آنی و جذابیتی که لامحاله یک موضوع پلیسی در خواننده ایجاد می‌کند،‌از همه مشهورتر و عامه‌پسندتر بوده باشد ‌و امروز هم چنین است.

 • بررسي رمان بيچارگان

  بررسي رمان بيچارگان

  رمان «بيچارگان» را مي توان نزديک ترين رمان داستايوفسکي به داستان هاي گوگول دانست؛ نوع شخصيت، مساله شخصيت و پرداخت شخصيت شباهت زيادي به کارهاي گوگول دارند همچنين فضا سازي و روند شکل گيري شخصيت هايش که گاهي نمي توان خط جدا کننده يي بين او و گوگول گذاشت.

 • برادران كارامازوف

  برادران كارامازوف

  این رمان کاملترین نمونه از تکنیک رمانهای پلیسی است که به وضوح می‌توان به آن تیپهای مختلف رمان از جمله رمان خانوادگی، اجتماعی- روان شناختی، جنایی و فلسفی نیز نسبت داد.

 • پارک منسفیلد

  پارک منسفیلد

  ماجرای داستان در انگلستان اوایل قرن نوزدهم میلادی می‌گذرد. فانی پرایس(Fanny Price) به خاطر مشکلات مادی مادرش، بنا به نظر شوهر خاله‌ ثروتمندش؛ سرتوماس برترام(Sir Thomas Bertram) به منزل بزرگ آنها در مانسفیلد پارک(Mansfield Park) می‌رود.

 • معرفی و تفسیرغرور و تعصب

  معرفی و تفسیرغرور و تعصب

  زن و مرد جوانی مشتاقند که با هم ازدواج کنند. این ازدواج فقط با یک شرط امکان‌پذیر است و آن‌ اینکه مرد، که از خاندان اشراف انگلیسی است، از بارگاه غرور و نخوت خویش پایین آید و زن، که از خانواده متوسطی است، از تعصبات خویش چشم بپوشد.

 • معرفی و تفسیر هملت، شاهزاده دانمارک

  معرفی و تفسیر هملت، شاهزاده دانمارک

  هملت داستان مردی است که نمی‌تواند تصمیم خود را بگیرد و نمی‌تواند بهترین راه برای گرفتن انتقام چیست. او انسانی است که مهربان، متوضع، مبادی آداب، شجاع و دانشمند. او را نمی توان فریب داد و از چیزی که بیش از هر چیز نفرت دارد، دروغ و ریاست. تنها عیب او «تردید» است. می‌داند به او خیانت شده، می داند باید انتقام بگیرد، اما تردید و دودلی استواری شخصیت او را خرد و درهم شکسته است.

 • سربازان خدا

  سربازان خدا

  می‌گفت اونا از حلزون هم کندترن. می‌گفت عین یه گله گاو صاف می‌رن زیر تورها. می‌گفت جلو چشماشون دوستاشون می‌رن تو قفسا ولی انگار نه انگار. می‌گفت هیچ حیوونی به نفهمی اونا ندیده...

 • میشل استروگف

  میشل استروگف

  كتاب رمان میشل استروگوف [Michel Strogoff] رمانی پرحادثه از ژول‌ ورن نویسنده فرانسوی که در 1876 در پاریس انتشار یافت. میشل استروگوف ، قهرمان رمان که فرمانده ارتباطات تزار است مأمور می‌شود که...

 • کتاب سیاه،رمانی از ارهان پاموک

  کتاب سیاه،رمانی از ارهان پاموک

  «کتاب سياه» جدای از داستان تودرتويي که دارد، يکي از بهترين نمونه‌های نثر و زبان پاموک را به نمايش مي‌گذارد. داستان اين کتاب خيلي ‌زود به سينما هم راه يافت و ..

 • نقدی بر رمان مادام بوآری

  نقدی بر رمان مادام بوآری

  مادام بوواری [Madame Bovary] نخستین اثر گوستاو فلوبر (1821-1880)، نویسنده فرانسوی است که در 1856 در مجله روو دو پاری و در 1857 به صورت کتاب مستقل انتشار یافت.

 • نقدی بر رمان باباگوریو

  نقدی بر رمان باباگوریو

  باباگوریو داستان دوره‌ای از زندگی ساکنین پانسیونی ارزان و فقیرانه در یکی از خیابان‌های پاریس است در اوایل قرن نوزدهم. کشاورز زاده‌ی جوانی که دانشجوی رشته‌ی حقوق است ساکن این پانسیون است و شخصیت اصلی این رمان.

 • وکوه طنین انداخت

  وکوه طنین انداخت

  "و کوه طنین انداخت" با یک داستان شروع می‏شود که صبور برای فرزندانش، عبدالله و پری تعریف می‏کند. داستانی که پس از چندی متوجه می‏شویم بی ‏دلیل انتخاب نشده و این داستان آنقدرها هم که ابتدا به نظر می رسد، خیالی و دور از واقعیت نیست.

 • کوچه مدق

  کوچه مدق

  رمان «کوچة مَدَق» حکایت محله‌ای است قدیمی و فقر زده در قلب مصر. حمیده دختری جوان است و بزرگ‌ترین آرزویش فرار از این محله نکبت‌بار و رسیدن به یک زندگی ایده‌آل و پرآسایش است.

 • معرفی و تفسیر سرگذشت هکلبری فین

  معرفی و تفسیر سرگذشت هکلبری فین

  این کتاب سرگذشت ماجراجویان وسرگذشت شهرهای میسوری(Missouri) و اوهایو (Ohio) دردوره استعمار و خشونت است.