فقه و احکام
 • کتاب " راه نشان " با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف

  کتاب " راه نشان " با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف

  کتاب " راه نشان" با موضوع دوران بلوغ و سن تکلیف و با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب، برای استفاده دانش آموزان دوره های اول و دوم متورسطه و مربیان پرورشی، توسط اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان تهران منتشر شد.

 • بررسی فقهی قمه‌زنی در کتاب «شعائر حسینی»

  بررسی فقهی قمه‌زنی در کتاب «شعائر حسینی»

  کتاب «شعائر حسینی» اثر حجت‌الاسلام نادعلی علی‌نیا‌خطیر به بررسی فقهی قمه‌زنی پرداخته که از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

 • رفتار انتخاباتی در ایران

  رفتار انتخاباتی در ایران

  این کتاب، پژوهشی است درباره علل و عوامل مؤثر در شکل گیری رای مردم و رفتار انتخاباتی آنها در ایران که نويسنده رفتار انتخاباتي راي‌دهندگان ايراني را از منظر تئوريك مورد تحليل و بررسي قرار داده است.

 • فقه نظام سیاسی اسلام

  فقه نظام سیاسی اسلام

  در این کتاب ابتدا به تبیین فقه خرد و فقه کلان (نظام) پرداخته، سپس مفاهیم بنیادینی نظیر سیاست، فلسفه سیاسی، جهان بینی سیاسی، حکومت، حاکمیت، دولت، نظام سیاسی، فقه نظام سیاسی و در نهایت، فقه حکومتی را تعریف کرده است.

 • گام اولِ آشنایی با اصول فقه

  گام اولِ آشنایی با اصول فقه

  محتوای علمی و مختصر این كتاب، كمك شایانی به‌مرور علمی طلاب یا دانشجویان تحصیلات تكمیلی می‌نماید. ویژگی دیگر این كتاب استفاده از مثال‌های حقوقی جهت اثبات و تبیین مفاهیم اصول فقه است كه این مهم، استفاده دانشجویان حقوقی از این كتاب را بیش از پیش توجیه می‌کند.

 • نگاهی به «فقه و سیاست در ایران معاصر»

  نگاهی به «فقه و سیاست در ایران معاصر»

  داود فیرحی از جمله محققینی است که در حوزه‌ی متداخل فقه و سیاست (فقه سیاسی) بسیار قلم‌فرسایی می‌کند. البته فیرحی گاهی بر اساس چارچوب‌های غربی به بازخوانی فقه و فلسفه می‌پردازد.

 • احکام تربیت فرزند

  احکام تربیت فرزند

  در کتاب حاضر احکام پنج‌گانه تکلیفیّه (واجب، حرام، مستحب، مکروه، مباح) دو تقسیم‌بندی خاص هم یافته‌اند. احکامی که در همه زمینه‌های تربیتی کاربرد دارد در فصل «احکام فراساحتی تربیت فرزند» بیان شده و احکامی که مختص به ساحتی خاص است در فصل «احکام ویژه ساحت‌های تربیتی.» همچنین در چینش مسائل توجه شده تا خواننده بتواند با توجه به اقتضائات لحظه‌ای در صورت لزوم و توانایی خود برای عمل تصمیمات مقتضی را بگیرد.

 • اصول فقه به زبان ساده

  اصول فقه به زبان ساده

  کتاب اصول فقه به زبان ساده نوشته دکتر صدیقه مصدق صدقی در سه جلد، در خصوص مباحث اصول فقه است. فراگیری علم اصول فقه به‌عنوان ابزار و مقدمه‌ای برای استنباط‌های فقهی و حقوقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • تلقیح مصنوعی و احکام آن در آثار فقهی امام خمینی

  تلقیح مصنوعی و احکام آن در آثار فقهی امام خمینی

  کتاب «تلقیح مصنوعی و احکام آن در آثار فقهی امام خمینی» نوعی بازخوانی و تامل در آرای امام خمینی در این باره است. مشروعیت و عدم مشروعیت تلقیح مصنوعی، اقسام آن و احکام هر یک، انتقال جنین به رحم دیگر، رحم آزمایشگاهی و صنعتی، نطفه صنعتی، نسب و خویشاوندی، لحوق و الحاق ولد، نفی و انکار ولد، محرمیّت، جواز نظر و لمس و حرمت نکاح و میراث از مسائلی هستند که در این کتاب درباره‌شان بحث شده است.

 • درآمدی بر فقه الاخلاق

  درآمدی بر فقه الاخلاق

  کتاب درآمدی بر فقه پاسخی به این نیاز است که تفقه را به حوزه‌های احکام محدود نکرده و در صدد است که گامی به سوی شکل‌گیری فقه الاخلاق بردارد.کتاب حاضر در سه بخش با عنوان فقه و تفقه، اصول و فقه و فقه الاخلاق تنظیم شده است.

 • احکام و حدود الهی در تفسیر سوره نور

  احکام و حدود الهی در تفسیر سوره نور

  نویسنده در این کتاب احکام، مجازات و جرم‌هایی را که در سوره نور مطرح شده را در هر آیه این سوره به طور مجزا بررسی کرده و تصویر روشنی از احکام و حدود الهی برای مخاطب ارایه داده است.

 • فقه و پوشش بانوان

  فقه و پوشش بانوان

  نویسنده کتاب، کاستی تحقیقات با رویکرد کاملاً فقهی و اجتهادی را مهم ترین علت این پژوهش دانسته و به بررسی پوشش بانوان از نگاه «فقه» با کنجکاوی همه جانبه در مبانی و فروع فقهی آن می پردازد.