سلسه های تاریخ
 • «در زمانه پنج شاه»

  «در زمانه پنج شاه»

  این کتاب متن خاطرات کسی است که به واسطه موقعیت خانوادگی و مشاغل دولتی پدر در دم و دستگاه حکومت قاجار و همچنین کسب مقامات نظامی توسط خود او در حکومت پهلوی از نزدیک شاهد دوره‌های پر فراز و نشیبی از تاریخ معاصر بوده است

 • حال و روز منورالفکری در ایران عهد قاجار

  حال و روز منورالفکری در ایران عهد قاجار

  رمان «دیلماج» حمیدرضا شاه‌آبادی که نشر افق منتشر شده تصویری از حال و روز روشنفکری در ایران عهد قاجار است.

 • نقد كتاب «قبله عالم»

  نقد كتاب «قبله عالم»

  «قبله عالم» عنوان کتابی است که در سال 1384 به قلم عباس امانت رئیس شوراي مطالعات خاورميانه در دانشگاه ييل آمریکا به رشته تحریر درآمده است .

 • پنج قرن تاریخ معاصر ایران

  پنج قرن تاریخ معاصر ایران

  بصیرت تاریخی، نگاهی نو به مقاطع تاریخ معاصر ایران در 5 قرن اخیر با عبور از سیر تحولات تاریخی است. در واقع کتاب بیشتر پیرامون حوزه تاریخ تحلیلی و اندیشه سیاسی است و دیدی جدید از مقاطع تاریخ معاصر ایران از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی به دست می‌دهد.

 • بصیرت تاریخی، اصول شناخت تاریخ معاصر

  بصیرت تاریخی، اصول شناخت تاریخ معاصر

  کتاب بصیرت تاریخی، موسی نجفی مجموعه‌ای از گفتارها و نوشتارهایی است که پنج قرن اخیر تاریخ ایران را در برمی‌گیرد یعنی از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی را شامل می‌شود.

 • بیان نوع مواجهه‌ی ایرانیان با عالم جدید

  بیان نوع مواجهه‌ی ایرانیان با عالم جدید

  نویسنده نشان می‌دهد که پس از جنگ‌های ایران و روس و شکست ایران، چگونه عباس میرزا و قائم مقام متوجه عقب ماندگی ایران از دنیای جدید شدند و پس از او شخصیت‌هایی چون امیرکبیر در صدد اصلاحات برآمدند.

 • رجال و دیپلمات‌های عصر قاجار و پهلوی

  رجال و دیپلمات‌های عصر قاجار و پهلوی

  کتاب «رجال و دیپلمات‌های عصر قاجار و پهلوی» نتیجه گزارش‌ها و اطلاعاتی است که چرچیل، بولارد و رابینو به صورت محرمانه از شخصیت‌های ایرانی گردآوری کرده‌اند.

 • اطلس تاریخی ایران، از ظهور اسلام تا دوران سلجوقی

  اطلس تاریخی ایران، از ظهور اسلام تا دوران سلجوقی

  می‌توان گفت کتاب مورد اشاره، دوره‌ی تاریخی‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن ایران به عنوان یک قلمرو واحد سیاسی، در قرن اول هجری یکپارچکی خود را از دست داده و سرانجام در قرن پنج هجری دوباره‌‌ همان یکپارچگی را به دست می‌آورد.

 • تاریخ با غرغرهای اضافه

  تاریخ با غرغرهای اضافه

  كتاب‌هاي اين مجموعة 3 جلدي مروري است بر تاريخ ايران و سرگذشت مردمان اوليه كه به اين سرزمين وارد شدند همراه با چاشني طنز و شوخي، كه نويسنده نام آن را « تاريخ با غرغرهاي اضافه » گذاشته است.

 • قوم نشان شده

  قوم نشان شده

  ایرانیان چه پیش از اسلام در عهد باستان و چه بعد از آن یکتا پرست بوده‌اند. و در زمره نامورترین مردم متدین جهان همیشه از آن ها یاد شده است.

 • تاريخ ايران در عصر افشاريه

  تاريخ ايران در عصر افشاريه

  نویسنده با بررسی بیطرفانه جایگاه و ثمرات تثبیت این حکومت، به موضوعی پرداخته که در میان تاریخ نگاران معمولاً مورد غفلت واقع شده. لذا توانسته اثری مفید و ماندگار در این زمینه برای محققین تاریخ ایران إرائه دهد.

 • مختصر تاريخ ايران در دوره‌هاي افشاريه و زنديه

  مختصر تاريخ ايران در دوره‌هاي افشاريه و زنديه

  بررسی حکومت های حدّواسط میان صفویه و قاجاریه، هدف این کتاب است. نویسنده ابتدا تاریخ سیاسی هریک از حکومت های «افشاریه» و «زندیه» را بررسی کرده و سپس نظام اداری و حکومتی ایران در هریک از این دو را مورد پژوهش قرار میدهد.