حکومت دینی و ولایت فقیه
 • ولایت‌فقیه را این بار از دید فلسفی ببینید

  ولایت‌فقیه را این بار از دید فلسفی ببینید

  آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری در کتاب «جستاری در مبانی نظری ولایت فقیه» تلاش کرده است تا فلسفی‌ترین مباحث ممکن دربارۀ این موضوع را به تحلیل بنشیند و مبانیِ فلسفیِ این نظریه را توضیح داده و تبیین کند.

 • تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال

  تحول حوزه علمیه و روحانیت در گذشته و حال

  مولف در این اثر گرانبها سعی کرده است تا با ارائه­ی الگویی صحیح برای ارزیابی عملکرد حوزه و روحانیت، معیاری درست را ارائه کند و با توجه به این معیار عملکرد حوزه و روحانیت را ادوار مختلف تاریخ مورد بررسی و مداقه قرار دهد.

 • فقه نظام سیاسی اسلام

  فقه نظام سیاسی اسلام

  در این کتاب ابتدا به تبیین فقه خرد و فقه کلان (نظام) پرداخته، سپس مفاهیم بنیادینی نظیر سیاست، فلسفه سیاسی، جهان بینی سیاسی، حکومت، حاکمیت، دولت، نظام سیاسی، فقه نظام سیاسی و در نهایت، فقه حکومتی را تعریف کرده است.

 • جواب شبهات در کتاب «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها»

  جواب شبهات در کتاب «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها»

  کتابی با عنوان «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به شبهاتی درباره ولایت فقیه پاسخ می‌دهد. این اثر حاصل سلسله نشست‌ها و گفت‌وگوهایی بین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران در سال‌های 1388 تا 1392 است.

 • کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر شد.

  کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر شد.

  کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» در 448 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 15هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف راهی به زیور چاپ آراسته شده است.

 • حکومت اسلامی -از نظر قرآن و احادیث

  حکومت اسلامی -از نظر قرآن و احادیث

  کتاب حکومت اسلامی -از نظر قرآن و احادیث-بخشی از جلد نهم کتاب الحیاة است، همین شاخصه‌ها هستند که مجموعاً به عنوان یک منظومه‌ی عملی، ذیل ده فصل به تبیین ابعاد گوناگون بایسته‌های حکومت اسلامی پرداخته است.مباحث این کتاب، با تبیین سیاست‌های کلی حکومت در رابطه با هدایت راهبردی جامعه آغاز می‌شود.

 • ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

  ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

  کتاب ولایت فقیه از دیرباز تا امروز بر آن است که به اثبات این مسأله بپردازد که اندیشه ولایت فقیه، سبقه‌ی تاریخی طولانی داشته و این مسأله در کتب فقهای شیعه در طول تاریخ مطرح بوده است.این کتاب پاسخی است در برابرسخن کسانی که مسأله ولایت فقیه را امری نوظهور و تازه معرفی می‌کنند و آن را از ابتکارات امام خمینی(ره) یا نهایتا مرحوم نراقی(ره) می‌داند.

 • آغازی بریک پایان

  آغازی بریک پایان

  آغازی بر یک پایان کتاب ششم از مجموعه آثار شهید مرتضی آوینی که به همت نشر واحه به چاپ رسیده است، مجموعه‌ای از مقالاتی است که در چهار بخش بیش‌تر وجهه اعتقادی و سیاسی نویسنده را برای مخاطب بازگو می‌کند.

 • کتابی درباره ولایت فقیه از شهید آوینی

  کتابی درباره ولایت فقیه از شهید آوینی

  کتاب حکومت فرزانگان، شهید مرتضی آوینی سلسله مقالاتی است با عنوان مروری بر مبانی حاکمیت سیاسی در اسلام که می تواند اطلاعات بسیارخوبی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

 • معرفی کتاب «مشروعیت دولت در نظام اسلامی»

  معرفی کتاب «مشروعیت دولت در نظام اسلامی»

  فصل سوم کتاب به بررسی همه جانبه ولایت فقیه مهمترین رکن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه های بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) می پردازد.

 • حکومت دینی از منظر استاد شهید مطهری

  حکومت دینی از منظر استاد شهید مطهری

  در اين اثر خواننده، علاوه بر دسترسي به آراي استاد، با آرا و شبهات برخي معاصران آشنا مي‌شود تا جايي که مي‌توان ادعا کرد که اين نوشتار، در زمينة اين موضوع، نيم‌نگاهي به آرا و قرائت‌هاي انديشوران معاصر است.

 • ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

  ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

  بیان سیر تاریخی مسئلۀ ولایت فقیه در کتب فقهی شیعه که دغدغۀ کتاب حاضر است سبب پاسخ‌گویی به پرسشی مهم پیرامون ولایت فقیه شده است.

 • ولایت فقیه

  ولایت فقیه

  مجموعۀ حاضر درس‌های خارجِ فقه امام خمینی (ره) است که در تاریخ یکم تا بیستم بهمن‌ماه 1348 شمسی در شهر نجف مطرح شده است.

 • ولایت فقیه: ولایت، فقاهت و عدالت

  ولایت فقیه: ولایت، فقاهت و عدالت

  تفکر با رویکردهای معرفتی و تفسیری از خصیصه‌های مؤلف کتاب می‌باشد. این نوع نگرش در اندیشه‌ای سیاسی همچون ولایت فقیه سبب طرح مباحثی کلان و نکاتی مهم گشته است.

 • نگاهی گذرا به نظریۀ ولایت فقیه 

  نگاهی گذرا به نظریۀ ولایت فقیه 

  این اثر توانسته است نیاز مهم فوق را در بیانی شیوا و انسجامی ساده رفع نماید. تبیین مسائلی همچون سکولاریسم، دمکراسی و حاکمیت اسلامی این امر را به خوبی معلوم می‌سازد.

 • ظریۀ سیاسی اسلام

  ظریۀ سیاسی اسلام

  تفاوت قوانین اسلامی با قوانین مادی غرب در ارتباط قوانین اسلامی با ربوبیت الهی است که همین ارتباط سبب تفسیری نو از آزادی شده است. طرح مبسوط این مسائل و مسئلۀ رویارویی قانون اسلامی با دنیای غرب از مختصات منحصر به فرد این کتاب می‌باشد.

 • مبانی اندیشه سیاسی اسلام

  مبانی اندیشه سیاسی اسلام

  فهم دقیق مباحث هر علمی وابسته به بررسی و جمع‌بندی مطالبی است که تحت عنوان «فلسفۀ علم» نامیده می‌شود. مهم‌ترین نکته در تبیین فلسفۀ سیاسی اسلام نوع رویکرد و نگاه دینی در مسائل آن می‌باشد که در این اثر به چشم می‌خورد.

 • مبانی حکومت اسلامی

  مبانی حکومت اسلامی

  ولایت فقیه از معارف اسلامی است که امروزه در میان اندیشه‌های سیاسی مورد توجه متفکران این حوزه قرار گرفته است.

 • فلسفۀ سیاسی اسلام

  فلسفۀ سیاسی اسلام

  تبیین مفهومی آزادی بیان موضوع بخش سوم این کتاب است که سبب تمایز آن از سایر آثار این‌چنینی است.

 • فقه سیاسی شیعه

  فقه سیاسی شیعه

  از سلسله مباحث مطرح در این بخش از فقه «بررسی معیارهای اصلی فقه سیاسی و میزان نص‌گرایی و بهره‌گیری از عقل در آن معیارها» می‌باشد که به جهت اهمیتش بخش بسزایی از این اثر را به خود اختصاص داده است.