شعر
 • «ای نشسته صف اول»، مجموعه اجراهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید

  «ای نشسته صف اول»، مجموعه اجراهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید

  «ای نشسته صف اول» که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجرا شده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.

 • خطابۀ شعر و میراث مشروطه

  خطابۀ شعر و میراث مشروطه

  کتاب «ای نشسته صف اول» مجموعه‌اشعار انتقادی است که توسط دکتر میثم مطیعی در سال‌های گذشته اجرا شده است. محمدرضا وحیدزاده این اشعار را در این کتاب جمع‌آوری کرده و انتشارات کتابستان آن را منتشر و در دسترس علاقمندان گذاشته است.

 • احیای شعر اعتراض در «مکتب ملکوتی جمع»

  احیای شعر اعتراض در «مکتب ملکوتی جمع»

  عید فطر سال 96 بود که شعرخوانی آقای میثم مطیعی در مصلای تهران موجی از واکنش‌های مختلف را برانگیخت. طیف‌های مختلف هر کدام به تندی و شدت له یا علیه این اشعار سخن گفتند. ابیات این شعرها اما بی توجه به این هیاهوها راهش را میان مردم باز می‌کرد و تبدیل به بخشی از کنایه و شعرهای زندگی روزمره شد. رهبر انقلاب پس از حاشیه‌های پیش‌آمده برای این شعر، به قوت از آن حمایت کردند. حمایت رهبر باعث تداوم و تقویت این اشعار شد. اشعاری که روز گذشته در قالب کتاب «ای نشسته صف اول» در نمایشگاه کتاب رونمایی شد. در این صفحه با معرفی این کتاب تلاش کرده‌ام علت اقبال به این اشعار از سوی مردم را روشن کرده و پیش چشم بکشم.

 • «بانوی کوچه زغالی»

  «بانوی کوچه زغالی»

  هنر «محمدپور» در بومی کردن فرم و محتوای داستان‌هایش است.به گونه‌ای که او حتی رسم و رسوم و اعتقادات دینی مردمان ایران زمین را وارد داستانش کرده و به آنها واقعیتی داستانی بخشیده و از آنها در در سیر روایت و یعنی مقدمه یا گره‌گشایی و نتیجه‌گیری داستان کارکرد گرفته است.

 • پیشنهادهایی شاعرانه برای زندگی

  پیشنهادهایی شاعرانه برای زندگی

  مجموعه رباعی «راهبندان» سروده‌های میلاد عرفان‌پور را باید پیشنهادهای شاعرانه او برای زیستن و زندگی کردن دانست.

 • سجاد سامانی مجموعه شعری «سالیان» را به نمایشگاه می‌آورد

  سجاد سامانی مجموعه شعری «سالیان» را به نمایشگاه می‌آورد

  مجموعه غزل «سالیان »، دومین مجموعه شعر سجاد سامانی بعد از کتاب پر مخاطب «ایما» به نمایشگاه کتاب تهران خواهد رسید.

 • چاپ هفتم «از آخر مجلس» با طرح جلد جدید

  چاپ هفتم «از آخر مجلس» با طرح جلد جدید

  مجموعه «از آخر مجلس» سروده میلاد عرفان‌پور برای هفتمین مرتبه تجدید چاپ شد.

 • تاروپود(کارگاه شعر و شاعری)

  تاروپود(کارگاه شعر و شاعری)

  هدف اصلی کتاب، آن است با بیانی ساده و صمیمی به واکاوی مؤلفه های سازنده شعر، که چون تار و پود در هم تنیده‌اند، بپردازد و با اسلوب تعلیمی و کارگاهی و البته به پشتوانه مثال های ملموس، اصطلاحات رایج در عالم شعر را شفا ف سازد.

 • نقدی بر مجموعه «آیینه‌کاری سکوت»

  نقدی بر مجموعه «آیینه‌کاری سکوت»

  «آیینه‌کاری سکوت» عنوان اولین کتاب شعر نیلوفر بختیاری است که با خوانش اولین شعرها، غیر از صمیمیت و روانی که به گونه آشکاری خود را نشان می‌دهد، شاعرانگی و زیبایی ادبی آن نیز هر خواننده‌ای را به آینده درخشان شاعر آن نوید می‌دهد.

 • «در خلاف‌آمدِ عادت»

  «در خلاف‌آمدِ عادت»

  هدف اصلی این کتاب نقد خود حافظ نیست – اگرچه نویسنده او را نیز نقد می‌کند – بلکه فهمیدن اوست همان‌گونه که واقعا هست.

 • «ایده‌اْل فرقانی»

  «ایده‌اْل فرقانی»

  در شعرهای آیینی مرحوم حاج محمد آقای فرقانی، از همه گونه صنایع قدیم و نیز تلمیحات بهره گرفته شده است. در عین حال، نوگرایی در سخن و گاهی هم در استفاده از برخی واژه‌ها و قافیه‌بندی‌های بدیع، در جاهایی از این مجموعه به چشم می‌آید.

 • دو کتاب شعر مهدی یزدی

  دو کتاب شعر مهدی یزدی

  شعر مهدی یزدی با وجود قرابتی که به «شعر دیگر» دارد باز بی‌غرابتی نیست. چرا که با زبان خودش سخن می‌گوید و به حق، کلمات را رام خود می‌شناسد. شعر در کار یزدی به‌ نرمی جریان پیدا می‌کند و در بیانِ آن‌چه در کف دارد عجول نیست.

 • نگاهی به مجموعه شعر «بی‌نا» سروده نفیسه‌سادات ‌موسوی

  نگاهی به مجموعه شعر «بی‌نا» سروده نفیسه‌سادات ‌موسوی

  مجموعه غزل‌های ‌موسوی در کتاب «بی‌نا» که انتشارات سوره مهر آن را روانه بازار کتاب کرده است، در مجموعه «شعر معناگرا» منتشر شده و با چنین عنوانی روی جلد در دسترس مخاطب قرار گرفته است.

 • ۱۰۰ قصیده از مرتضی امیری‌اسفندقه در «سیاه مست سایه تاک» منتشر شد

  ۱۰۰ قصیده از مرتضی امیری‌اسفندقه در «سیاه مست سایه تاک» منتشر شد

  مجموعه یکصد قصیده سروده مرتضی امیری اسفندقه از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شد.

 • «عمان سامانی»

  «عمان سامانی»

  «عمان سامانی به ‌روایت زهیر توكلی» نام كتابی است كه در آن، علاوه بر شرح حال این شاعر نامی دوره‌ی قاجار، رویكرد او در سرایش مثنوی‌های عاشورایی و تحلیل آن‌ها برمبنای شواهد واژگانی و احتمالات برآمده از حال شاعر، با نگاهی امروزی، توسط یك شاعر و روزنامه‌نگار ادبی مورد مداقه قرار گرفته است.

 • یادداشتی بر کتاب «مرز ما عشق است»

  یادداشتی بر کتاب «مرز ما عشق است»

  شاعر «مرز ما عشق است» بی‌شک از چشمۀ دانش و آگاهی و حقایق توشه برداشته و آن‌ها را بر جان واژگانش ریخته که این اندازه خوش سروده است.

 • اشعاری که به شهید حججی تقدیم شد

  اشعاری که به شهید حججی تقدیم شد

  اشعار آیینی قاسم صرافان در کتاب «سرنوشت» توسط نشر جمهوری منتشر شد.

 • شناخت شاعران کلاسیک به سبک مجتبی عبدالله نژاد!

  شناخت شاعران کلاسیک به سبک مجتبی عبدالله نژاد!

  خلاقیت مجتبی عبدالله نژاد در این است که توانسته شمایل جالب و البته حقیقی‌ای از مسعود سلمان در این کتاب تصویر کند، و این همه بنا به مطالعات فراوان و پژوهش‌های پیگیرانه مولف این کتاب، اثری کاملا علمی و قابل استناد به وجود آورده است

 • نگاهی به مجموعه شعر «بهانه‌ها»

  نگاهی به مجموعه شعر «بهانه‌ها»

  آنچه از درون‌مایه اشعار کتاب «بهانه‌ها» برداشت می‌شود این است که شاعرش روحیه‌ای اصلاح‌طلبانه و آرمان‌خواه دارد که او را واداشته تا از نعمت سخن، در مسیر انتقاد از بی‌عدالتی بهره‌ ببرد.

 • «کلمات بیش از آدمی رنج می‌برند»

  «کلمات بیش از آدمی رنج می‌برند»

  در این کتاب هم تقدم و تاخر زمانی شاعران مورد توجه قرار گرفته است، اما تفاوت این کتاب در تعداد شاعران، نحوه گزینش آن‌ها و توصیف آن‌هاست.